8 czerwca światowym dniem IPv6

8 czerwca światowym dniem IPv6

Wojciech Kowasz
13.01.2011 11:37, aktualizacja: 13.01.2011 12:02

8 czerwca będzie światowym dniem IPv6 - takie przynajmniej są plany stowarzyszenia Internet Society. Akcja może się udać, bo uczestnictwo w niej zapowiedziały już między innymi firmy Google, Facebook, Yahoo!, Akamai i Limelight Networks.

Adresy IP jakie znamy dzisiaj zostały zaprojektowane kilka dekad temu, kiedy nikt nie przewidywał tak dynamicznego wzrostu liczby podłączonych do Internetu urządzeń. 32-bitowe adresy IPv4, najczęściej spotykane w notacji dziesiętnej z trzema kropkami, po prostu się już kończą. Świat czeka migracja na nowe, 128-bitowe (a więc znacznie dłuższe) adresy IPv6. Póki co jednak, pomimo coraz bardziej intensywnych akcji edukacyjnych i kolejnych komunikatów o kończących się adresach IPv4, ani operatorzy internetowi, ani dostawcy treści nie wydają się być zainteresowani przygotowaniami.

Takie akcje jak światowy dzień IPv6 organizowany przez Internet Society mają to właśnie zmienić. Idea akcji jest dość prosta - uczestniczące w niej firmy przez 24 godziny, 8 czerwca, udostępnią swoje usługi testowo za pośrednictwem protokołu IPv6. Oczywiście tam, gdzie to możliwe, równolegle będzie można korzystać z tych samych usług poprzez IPv4. Chodzi jedynie o przetestowanie IPv6 na szerszą skalę oraz zebranie realnych statystyk i analiz, ale przede wszystkim o zmotywowanie innych do szybszego działania. Osobom zainteresowanym przetestowaniem nowego protokołu 8 czerwca przypominamy jednak - aby było to możliwe i aby miało sens, musimy sami posiadać publiczny adres IPv6. W Polsce niestety, przynajmniej u największych operatorów, raczej jest to jeszcze marzenie ściętej głowy...

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)