Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Elementary OS — trochę z Ubuntu, trochę z OS X

@AlbatrosZippaElementary OS — trochę z Ubuntu, trochę z OS X22.02.2016 21:37

Na co dzień używam Minta. Lubię te dystrybucję za elastyczność. Działa dobrze z nowszym laptopem i ze starym gruchotem. Od kilku miesięcy zabieram się za ocenę Elementary OS, który jest oceniany przez recenzentów, jako najładniejsza dystrybucja Linux. Moim zdaniem jest to dystrybucja wystylizowana na OS X. Czy na moim komputerze ta dystrybucja nie będzie się buntować. Próbowałem działać z tą dystrybucją na swoim Inspiron 3542, lecz nie nadawał się do pracy na baterii.

Typowe życie na Mint
Typowe życie na Mint

Jak go pobrać i jak go zainstalować?

Aby go, pobrać wpisujemy w okienku „inna kwota” liczbę 0. Wybieramy architekturę. W moim przypadku była wersja 64-bitowa. Pobieramy i następnie wypalamy płytę DVD lub tworzymy bootowalnego pendrive przy pomocy dostępnych narzędzi w Internecie. Instalacja jest oparta o technologię Ubiquity, więc instaluję się podobno, jak Mint lub Ubuntu. Po chwili mamy Ubuntu 14.04 LTS z wyglądem a'la OS X.

Po instalacji
Po instalacji

Interfejs Pantheon- Udawana powłoka OS X jak kradziony beat w rapsach

Pantheon, jest autorskim dziełem deweloperów tej dystrybucji. Ja udawanie w OSX przyjmuje, jako próba przyciągnięcia targetu ludzi, którzy nie mają np. iMaca lub innego komputera z nadgryzionym jabłuszkiem. Nie wiem, do którego OS X jest podobny, bo z komputerami Apple nie miałem doświadczenia. Polubiłem ten Interfejs i na 22” ekranie monitora da się komfortowo pracować. Dock nie denerwuje podczas pracy i nie zajmuje miejsca przy pełnym ekranie okna.

Dock znikł, kiedy został zmaksymalizowany Chromium
Dock znikł, kiedy został zmaksymalizowany Chromium

Elementary OS, jako główny system operacyjny

Na jednym komputerze w domu zamieniłem dualboot Mint 17.03 ze środowiskiem XFCE+ Windows 2000 Pro. Śmiesznie brzmi, ale rzadko wchodziłem na 2000. Oprogramowanie można łatwo zainstalować, dzięki „Centrum Oprogramowania Ubuntu”. Tak tam jest Centrum Oprogramowania, które jest znane z Ubuntu. Wbudowaną przeglądarkę Mindori można zamienić na swoją ulubioną, Ja zainstalowałem Chromium. Niektóre programy na tej powłoce są niedostosowane. Bardzo duży minus za brak LibreOffice na starcie i trzeba grać sobie albo z Centrum Oprogramowania lub z repozytoriów. Na starym Core 2 Duo E4400 oraz 2GB pamięci RAM działa bardzo poprawnie. Zdarzają się małe przycinki, ale da się wybaczyć.

Przypomina Microsoft Word 2003
Przypomina Microsoft Word 2003

Dla kogo jest Elementary OS- Słowem podsumowania

Udaje OS X w wyglądzie, a pod maską jest sprawdzona dystrybucja w systemie długiego wsparcia przez deweloperów. Elementary OS jest dla osób, które nie mogą pozwolić na zakup komputera od Apple. System ma swoje usterki niezamierzone przez twórców. Jest wygodny do pracy z dużymi ekranami komputera. Przedstawiłem tylko schyłek możliwości tej dystrybucji. Zapraszam do komentowania i dyskusji

Zostaje na moim gruchocie
Zostaje na moim gruchocie
OprogramowanieLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)