Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Elementary OS i dziewięcioletni komputer-Czy jest to możliwe?

@AlbatrosZippaElementary OS i dziewięcioletni komputer-Czy jest to możliwe?
20.03.2016 15:38

Parę tygodni temu pisałem o Elementary OS i ta dystrybucja miała problem z wydajnością na dziewięcioletnim komputerze. Jednak za pomocą jednego narzędzia udało poprawić wydajność Elementary OS. Przejrzałem poprzedni post o tym systemie i znalazłem rozwiązanie niespójności interfejsu LibreOffice. Przejdźmy do konkretów.

Walka o stabilność

Do poprawy wydajności i stabilności tego niedorobionego systemu wykorzystałem narzędzie Elementary Tweks. W tym dziale przedstawię, jak zainstalować i co najlepiej ustawić.

Instalacja

Uruchamiamy terminal i wklejamy tą komendę command sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily. Po wyrażeniu zgody na dodanie repo należy zaktualizować przy pomocy sudo apt-get update. Po zakończeniu aktualizacji przystępujemy do instalacji. Używamy komendy sudo apt-get install elementary-tweaks. Po instalacji ten program znajduje się w Ustawieniach Systemu i w wersji polskojęzycznej ten program nazywa się "Usprawnienia"

O co w tym biega?- Do czego jest ten program i co najlepiej zoptymalizować

Narzędzie te daje możliwość konfiguracji rzeczy związanych z interfejsem. Dla słabszych komputerów polecam poustawiać czas animacji lub zrezygnowanie z nich. Osoby, które mają problem ze znalezieniem opcji minimalizuj, maksymalizuj zalecam ustawić w Wygląd i w Window Controls wybrać tryb Windows. Ten program umożliwia kontrolę nad dockiem. Ja wyłączyłem cienie i zmniejszyłem czas animacji. W dock włączyłem przezroczystość.

Jak zainstalować LibreOffice, żeby wyglądał spójnie z Interfejsem

W poprzednim poście powiedziałem, że LibreOffice nie jest dostosowany do interfejsu. Hmmm walnąłem błąd jak z mojej miejscowości do Nowego Jorku. Po kilku łykach kawy znalazłem sposób zainstalowania LibreOffice żeby wyglądał tak:

585477

Instalacja

Uruchamiamy terminal a następnie wklejamy tą komendę sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa .Po wykonaniu zadań widocznych na ekranie należy zaktualizować repozytoria przy pomocy sudo apt-get update. Po zakończonej aktualizacji należy wpisać sudo apt-get install libreoffice. Zainstaluje się najnowsza wersja dostosowana do wyglądu środowiska graficznego.

Słowem podsumowania

Poskromiłem tą dystrybucję do takiego stanu, iż zrezygnowałem z Ubuntu Mate na swoim laptopie. Na stacionarnym komputerze mam go zainstalowanego obok Windowsa XP. Odkryłem, że filmy z Youtube o rozdzielczości Full HD da się się oglądać bez zacięcia przy pomocy VLC. Intel Core Duo E4400 umożliwia na oglądanie filmów Full HD tylko przy pomocy VLC. I porównałem złużycie procesora i pamięci przy oglądaniu filmów przy pomocy Google Chrome i VLC. Po lewej wynik z Google Chrome, a po prawej stronie wynik z VLC

133386
133387

VLC nie rozprasza mnie podczas oglądania, jak bywa przy YouTube.

Autorka filmiku wyraziła zgodę na udostępnienie tego zrzutu ekranu. I można się skupić przy oglądaniu filmiku
Autorka filmiku wyraziła zgodę na udostępnienie tego zrzutu ekranu. I można się skupić przy oglądaniu filmiku
PoradnikiLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)