Blog (144)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

Najlepszym sposobem nauki gry w szachy jest trening, a nawet jeśli nie masz z kim ćwiczyć, masz swój telefon. Takie jest motto przewodnie mojego almanachu aplikacji na smartfony z Androidem i iPhone'y. W przedostatniej części tego cyklu przedstawiam Wam kolejne 10 gier szachowych, z których 8 jest dostępna za darmo. Wśród nich opisałem również Lichess — będące dla wielu mobilnych graczy najlepszą aplikacją szachową na świecie. Uważam więc, że zestaw ten powinien zainteresować wszystkich szukających logicznej rozrywki na najwyższym poziomie.

DroidFish Chess

Na pierwszy rzut idzie aplikacja z zainstalowanym silnikiem Stockfish, który jest jednym z najlepszych silników szachowych (wygrywa z arcymistrzami, chociaż na telefonie przedstawia trochę niższy poziom). Umożliwia ona korzystanie z książek debiutowych, analizę rozegranych partii, zmianę poziomu trudności gry, a także obejmuje wsparcie PGN, FEN i EPD. Przetestowałem ją na kilku telefonach z systemem Android oraz na dwóch tabletach i na wszystkich z nich działała bardzo płynnie. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna i reprezentuje naprawdę wysoki poziom, więc grzechem byłoby jej nie zarekomendować.

665018

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)

iChess Pro - Chess Puzzles

O silę tej aplikacji, najlepiej zaświadczy fakt, iż prezentuje 1000 łamigłówek offline z prawdziwych gier turniejowych FIDE. Są one przedstawione jako puzzle i pomagają w ulepszaniu zagrywek szachowych bez konieczności szukania przeciwnika online. Poziom ich jest dostosowany do umiejętności gracza. Dlatego też można tę aplikację polecić każdemu szachiście, który lubi niestandardowy trening. Według mnie cena 6,67 zł — za tę apkę jest bardzo przystępną.

665022

Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do profesjonalnego). Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Premium. Download (Android)

iChess Free

Jest to darmowa aplikacja dla graczy lubiących rozwiązywać łamigłówki szachowe. Posiada trzy poziomy trudności, a rozwiązanie każdy z nich wymaga od gracza odpowiedniego zaangażowania. Duży wpływ na wysoki poziom gry ma to, że aplikacja obsługuje pliki logiczne PGN. iChess Free zawiera reklamy, które są trochę uciążliwe. Dlatego też polecam wykupienie wersji premium.

665026

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

The King of Chess (polska nazwa - Król Szachy)

Mamy tutaj do czynienia z aplikacją, która rozwija strategię gry, w czym pomaga gra z komputerem, która przedstawia wysoki poziom. Natomiast jeżeli chodzi o rozgrywkę z innymi graczami, aplikacja wymaga bardzo szybkiego internetu. Przykładowo korzystając z domowego WiFi, często zdarza się, że wywala w trakcje rozgrywania partii. Czasami uniemożliwia również wczytanie rozgrywki albo w samym środku wiesza się w ten sposób, że można tylko wyjść i zaliczyć przegraną (a jest to irytujące, gdy mamy 2 ruchy do zamatowania przeciwnika). Więc jeżeli chcemy pograć z innymi graczami zdecydowanie odradzam. Polecam ją natomiast graczom zaawansowanym, bo jak pisałem na wstępie, z przeciwnikiem komputerowym ciężko jest wygrać, gdyż nawet na najłatwiejszym poziomie trudności wykonuje bardzo kombinacyjne ruchy.

665030

Poziom trudności: zaawansowany. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)

Learn Chess

Ta aplikacja w formie samouczka uczy podstawowych zasad i pozycjonowania gry. Początkujących szachistów poprowadzi przez podstawowe elementy strategii oraz metody otwierania i zamykania partii. Pomogą w tym zagadki, które rozwiązuje się podczas wykonywania ruchów. Trudność zagadek jest dostosowana do umiejętności gracza, a jeśli zdarzy mu się „utknąć” podczas gry, aplikacja oferuje wskazówki jak wybrnąć z problematycznej sytuacji. Apka zawiera reklamy, jednakże nie przeszkadzają one w grze, co czyni ją ze wszech miar godną polecania dla początkujących i średniozaawansowanych szachistów.

665034

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: specyficzny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Lichess

Kolejna z popularnych gier szachowych na urządzenia mobilne, sugerując się komentarzami na polskich portalach, można wywnioskować, że wręcz najpopularniejsza. Jej głównym założeniem jest gra w szachy online z innymi graczami. Żeby to ziścić, aplikacja oferuje bazę danych ponad 150 000 graczy z całego świata, z którymi można rywalizować towarzysko albo w turniejach. Bez problemu więc każdy znajdzie graczy o podobnym poziomie umiejętności. A jak się nie chce grać z „żywym” przeciwnikiem, można na niej grać również grać w trybie offline. Podczas gry z kompem jest możliwość skorzystania z kilku trybów gry (od podstawowego do arcymistrzowskiego), a także zobaczyć statystyki rozegranych partii. Jest to kosmopolityczna aplikacja, dostępna aż w 80 wersjach językowych. Niewątpliwe największą jej zaletą jest to, że pomimo bardzo wysokiego poziomu gry nie trzeba za nią płacić ani grosza.

665038

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Magnus Trainer - Learn & Train Chess

To, że Magnus Carlsen jest cudownym szachistą wiedzą nawet osoby niegrające w szachy. Nie dziwne więc, że ma swoją oficjalną aplikację. Magnus Trainer — po uruchomieniu „nowemu” użytkownikowi zadaje kilka pytań opartych na obrazach figur szachowych, aby określić jego poziom umiejętności. Następnie po ocenieniu poziomu gracza rozpoczyna jego szkolenie na poziomie: początkującym, średniozaawansowanym lub eksperckim. Najlepszą rekomendacją tej aplikacji jest to, że sam Carlsen i jego zespół trenerów ją zaprojektowali, starannie opracowując lekcje. Niestety aplikacja nie jest darmowa i po kilku lekcjach wymaga uaktualnienia do członkostwa — wynoszącego 3 dolary miesięcznie. W momencie pisania tego przewodnika było dostępnych ponad 200 lekcji. Jednakże twórcy zapewniają, że regularnie będą dodawać nowe lekcje. Samemu płatnego wersji nie wykupiłem, ale znam wielu szachistów, którzy od lat regularnie opłacają członkostwo w tej aplikacji.

Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do zaawansowanego). Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5,9/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Play Magnus Chess

Ta aplikacja jest moją ulubioną na tej liście. Niewątpliwe dlatego, że oferuje możliwość gry z Magnusem Carlsenem — największym geniuszem szachowym naszych czasów. Jej silnik szachowy jest przystosowany do grania na podobnym poziomie — jak w specjalistycznym The Grandmaster: Magnus Carlsen. I tak jak w tym płatnym programie, gdy rozpoczniemy grę mamy możliwość wyboru wieku Magnusa, a silnik dostosowuje się do ówczesnego poziomu jego gry. No i według jego wieku wybiera poziom trudności partii... inna sprawa, że już wieku 6 lat Magnus reprezentował poziom arcymistrzowski. Dlatego też do zapoznania z tą aplikacją zapraszam zaawansowanych graczy (od 1600 FIDE), ponieważ dla mniej wprawionych szachistów może być nazbyt wymagająca. Na koniec dodam, że jest to dla mnie jedna z lepszych gier szachowych... a sam fakt, że jest dostępna za darmo, odbieram jako megagratis.

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 6/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)

Really Bad Chess

To jedna z nowszych aplikacji szachowych dla systemu Android i iOS. Wygląda jak standardowa gra w szachy. Jednak pozwala na najwyższym poziomie rywalizować z tysiącami graczy online. Darmowa wersja pozwala walczyć z AI w kilku różnych trybach gry. Wersja premium dodaje natomiast nowe motywy szachownicy, tryb dla dwóch graczy Versus Mode i usuwa reklamy. Ja jednak korzystam z wersji freemium i do niej podaję odnośniki w linkach.

Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)

Real Chess

Prawdopodobnie najlepiej wyglądająca gra w szachy na tej liście. Real Chess oferuje wysokiej klasy grafikę 3D i fantastyczną rozrywkę. Można rozgrywać na niej partie szachowe przeciwko graczom online i rozmawiać z nimi na czacie. A jest z kim grać, bo w aplikacji jest zarejestrowanych ponad milion użytkowników. Aplikacja ma również opcję gry przeciwko SI z różnymi poziomami trudności, a także wskazówki dla początkujących — dotyczące wykonania najlepszych możliwych ruchów; a to wszystko „za free” zarówno na smartfony z Androidem, jak i iPhone'y.

Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do zaawansowanego). Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Werdykt

W zasadzie w tej części nie ma przeciętnych aplikacji — a są tylko bardzo dobre i świetne. Jednak żeby ułatwić selekcję, wybiorę najlepszą trójkę według poziomu umiejętności danego gracza. I tak — dla początkujących proponuję świetnie wyglądającą Real Chess, średniozaawansowanym Lichess, a profesjonalistom DroidFish Chess. Samemu zaś najwyżej cenię Magnus Trainer - Learn & Train Chess. Bo wychodzę z założenia, że jak się uczyć to od najlepszych.

665058

Kulminacyjna część tego almanachu aplikacji szachowych ukaże się w czerwcu, więc niebawem.

Komentarze (6)
bETRtDDb