Blog (113)
Komentarze (362)
Recenzje (0)
@CarlitoNeoWalka o zdrowie mężczyzn w erze technologii

Walka o zdrowie mężczyzn w erze technologii

16.06.2023 13:30

Międzynarodowy Tydzień Zdrowia Mężczyzn trwa od 12 do 18 czerwca. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne Panów oraz zmobilizowanie ich do walki o swoje zdrowie. Warto, by wykonywali oni jak najczęściej badania profilaktyczne, może to pomóc we wczesnym wykryciu chorób takich jak rak jąder oraz rak prostaty. Mężczyźni, w trosce o zdrowie, mogą też sięgać po najnowsze gadżety oraz technologie.

2410491

Największą oznaką męskości jest dbanie o swoje zdrowie każdego dnia. Wielu mężczyzn zmaga się jednak z problemami i chorobami, takimi jak: depresja, otyłość, bezsenność czy nadużywanie alkoholu. Ponadto na całym świecie, aż miliard z nich – pali papierosy, a przekłada się to na zwiększenie szansy zachorowania na raka nerek, prostaty czy też pęcherza. 18 czerwca obchodzony jest tzw. „niebieski piątek”, w ten dzień, zakładając ubranie w kolorze niebieskim, możemy przyłączyć się do akcji promującej zrównoważony tryb życia oraz symbolicznie wspierać walkę z męskimi problemami zdrowotnymi.

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020, pokazały, że kobiety w Polsce dbają o siebie o wiele efektywniej niż mężczyźni. Indeks zdrowia w przedziale 76-100 proc. odnotowało 16 proc. kobiet i jedynie 10 proc. mężczyzn. Najwyższy czas to zmienić.    Żyjemy w czasach galopujących zmian technologicznych, warto to wykorzystać, aby mężczyźni dbali o siebie równie uważnie jak Panie.  Pomocne w utrzymywaniu dobrego zdrowia, mogą być gadżety, oto kilka z nich:

Smartwatche oraz opaski fitness:

Smartwatch to zaawansowane urządzenie, które łączy funkcje tradycyjnego zegarka z praktycznymi możliwościami telefonu. Daje on nam możliwość połączenia się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Inteligentny zegarek pozwala na odbieranie powiadomień oraz oczywiście – monitorowanie aktywności fizycznej. To doskonałe narzędzie pomagające utrzymywać odpowiednią kondycję. Uprawianie sportu w oczywisty sposób wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Smartwatche i opaski fitness umożliwiają mierzenie liczby wykonany przez nas kroków w czasie dnia, ilości spalonych kalorii, dzięki nim możemy badać tętno oraz inne parametry. Pomagają nam śledzić postępy w treningu, motywując w ten sposób do większego wysiłku, w drodze prosto po męskie zdrowie.

Elektrostymulacja mięśni EMS

Polega ona na generowaniu impulsów elektrycznych za pomocą elektrostymulatora i przesyłaniu ich za pomocą elektrod do nerwów. Technologia ta, jest coraz częściej wykorzystywana, aby zwiększyć efektywność naszych ćwiczeń. W przypadku elektrostymulacji prądami EMS następują kontrolowane impulsy nerwowe, które zmuszają mięśnie do skurczów. Podczas tego zabiegu mięśnie napinają się, sprawiając, że wykonują pracę i spalają energię.

Zamienniki papierosów

W Polsce papierosy pali ponad 8 mln osób, z czego ponad 5 mln to mężczyźni. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby oczywiście to, gdyby po prostu rzucili papierosy i zrezygnowali z nałogu. Realia są jednak takie, że wielu palaczy tego nie robi albo nie podejmuje nawet prób w tym kierunku. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne szacuje, że statystyczny palacz podejmuje nawet 10 prób, zanim rzuci papierosy. W UE prawie połowa palaczy nie podejmuje natomiast żadnej próby rozstania z tym nałogiem. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem niż odpalanie kolejnego papierosa jest dzisiaj przejście na tzw. bezdymne produkty nikotynowe. Przykładem są tutaj podgrzewacze do tytoniu, które emitują znacznie mniej toksyn i związków rakotwórczych niż papierosy, nie wydzielają śmierdzącego dymu ani substancji smolistych. Kilka lat temu, gdy pojawiły się na polskim rynku, ich ceny jak na kieszeń polskiego palacza były wręcz zaporowe – kosztowały palacza średnio tyle, co 25 paczek papierosów. Po latach, jak to bywa z technologią, już potaniały. Przykładowo, jedno z najnowszych urządzeń tego typu, czyli lil Solid Ez, to podgrzewacz kosztujący palacza ekwiwalent... 3 paczek papierosów. Warto pamiętać, że podgrzewacze nadal są niezdrowe, ale przynajmniej dużo mniej toksyczne dla organizmu palacza niż papieros.

Inteligentne poduszki lub trackery snu

Wielu mężczyzn zmaga się z bezsennością, słabą jakością snu, których konsekwencjami są również choroby fizyczne oraz złe samopoczucie. Głównymi przyczynami tego są: przepracowanie, problemy osobiste oraz siedzący tryb życia. Doskonałym gadżetem dla takich osób - są poduszki monitorujące jakość snu oraz jego fazy. Potrafią one zliczać ilość obróceń z boku na bok, kontrolować bezdech senny oraz monitorować pracę serca. Dzięki tym funkcjonalnością możemy śledzić jakość naszego snu i poprawiać nasze nawyki z nim związane.

Smartband

To kolejny przydatny gadżet, aby utrzymać swoje zdrowie na najwyższym poziomie. Smartbandy przydają się do kontrolowania stanu zdrowia oraz sprawdzania postępów czynionych przez nas w czasie treningów. Poza czujnikiem pulsu, krokomierzem, większość z tego typu sprzętu posiada również funkcjonalność kalkulatora kalorii oraz mogą monitorować jakość snu. Opaska sportowa wykrywa trening oraz wysyła powiadomienia motywacyjne na jego początku i końcu. Z tego urządzenia ucieszyć się każdy mężczyzna, który biega, uprawia kolarstwo lub fitness, ćwiczy na siłowni lub lubi spacery.

Walka o zdrowie mężczyzn – zaczyna się dzisiaj

Podsumowując, gadżety oraz nowe technologie mogą pomóc mężczyznom w walce o ich zdrowie. Gadżety i sprzęt mogą wspomagać ich fizyczną aktywność oraz dostarczać wielu informacji, motywacji oraz narzędzi do podejmowania świadomych decyzji dotyczących różnych aspektów zdrowia. Należy pamiętać, że sama technologia nie jest rozwiązaniem, a jedynie kierunkiem do zdrowego trybu życia. Profesjonalna opieka medyczna i zdrowe nawyki są klucze do osiągnięcia i utrzymania dobrego zdrowia, o które powinien dbać każdy mężczyzna.

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)