Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

Intel Edison — wersja Standard i Mini

Strona główna@cyrylloIntel Edison — wersja Standard i Mini
14.12.2014 16:22

W tej części przybliżę płyty rozszerzeń dla Intel Edisona w wersji standard oraz mini. Obydwie płyty różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarami oraz ilościami wyprowadzeń. O ile wersja standard zbliżona jest do Intel Galileo i ma standardowe złącza GPIO jak w Arduino Uno, to wersja mini jest niewiele większa od samego modułu Intel Edison i posiada nietypowy schemat złącz GPIO.

531245

Intel Edison

Jak już pisałem płyta Intel Edison jest modułem, który należy wpinać do płyt rozszerzeń, które posiadają wyprowadzenia złącz. Moduł Intel Edison ma wbudowane i ułożone następujące komponenty pokazane na poniższym zdjęciu:

531248
 • Złącze połączeniowe 70 pinowe
 • Procesor z pamięcią DDR
 • PMIC - zarządzanie zasilaniem
 • Pamięć eMMC 4GB
 • Moduł WiFi i Bluetooth-a
 • Układ sterujący USB
 • Wbudowaną antenę Wifi
 • Złącze COAX do podłączenia zewnętrznej anteny
119556
119557

[join][img=IntelEdisonWifi(1)][join][img=IntelEdisonWifi(2)]

Wersja Standard

531255

Ta wersja jest bardzo podobna do wersji Galileo. Posiada identyczne wyprowadzenie złącz GPIO jak w Galileo i Arduino UNO, dzięki czemu możemy używać modułów i sheldów dla UNO. Wersja standard nadaje się bardzo dobrze do nauki programowania w Arduino i testowania układów.

119559
119560

[join][img=Inteledisonstandard(3)][join][img=Inteledisonstandard(4)]

bEhsJmjX

Oprócz złącz GPIO (układ jak w Arduino UNO) na płycie znajdują się przyciski oraz przełącznik.

531262
 1. Przełącznik (SW1) - pozwala na przełączenie złącza USB-host pomiędzy trybem hosta a urządzenia.
 2. Przycisk reset (SW1UI1)- resetuje szkic tak samo jak w Arduino UNO.
 3. Przycisk zasilania (SW1UI2) - przycisk do włączania, wyłączania oraz usypiania Intel Edisona.
 4. Przycisk FM (SW1UI3) - służy do przywracania systemu jeśli obecny został uszkodzony.
 5. Przycisk RM (SW1UI4): - służy do przywracania firmware podobnie jak w SW1UI3 - więcej informacji na stronie dokumentacji.
 6. Główny reset (SW1UI5) - restartuje cały Intel Edison (przytrzymanie przez 4 sekundy) lub kasuje całą konfigurację (przytrzymanie przez 8 sekund).

Dodatkowo wyprowadzone są zworki których funkcje opisane są poniżej

531265
 1. IOREF (J9) -zworka IOREF pozwala na wybór pomiędzy dwoma poziomami napięcia: 5V lub 3.3V. Wyboru dokonuje się za pomocą zworki. Domyślna wartość IOREF wybrana jest 5V, jak pokazano na rysunku powyżej.
 2. AREF (J8) - zworka AREF umożliwia wybór napięcia odniesienia ADC. Referencyjna może być wybrana pomiędzy wartością IOREF i zewnętrzną wartością na sworzniu AREF. Wyboru dokonuje się za pomocą zworki. Po wybraniu wartości IOREF, może być 3.3V lub 5V w zależności od pozycji złączki IOREF. Po wybraniu wartości AREF, można ustawić zakres napięcia od 0V do 2.5V, jeśli IOREF jest ustawiony na 3.3V lub od 0V do 5V, jeśli IOREF jest ustawiony na 5V. Dla domyślnego napięcia odniesienia ADC wybrana jest wartość IOREF, jak pokazano na rysunku powyżej.
 3. NTC (J13) - zworka NTC pozwala na ustawienie wejścia termistora NTC używanego do monitorowania temperatury baterii podczas ładowania.
 4. ICSP (J4) - zworka ICSP ma taką samą funkcjonalność jak nagłówek ICSP w Arduino UNO.
 5. BATT (J2) - piny BATT umożliwiają dołączenie akumulatora litowo-jonowego niskich mocy. Upewnij się, że bateria jest podłączona zgodnie z polaryzacją.
 6. PWM (J11-J12) - Zworka PWM, zwana również PWM swizzler, pozwala skonfigurować cztery źródła PWM do kierowania czterema z sześciu pinów Arduino PWM. Każdy Intel Edison PWM może być ustawiony na jednym z trzech Arduino PWM.
bEhsJmkd

Pełny opis zworek communities.intel.com

Złącza GPIO nie trzeba specjalnie opisywać bo są takie same jak w Arduino UNO.

Wersja Mini

531270

Wersja mini jest układem pozwalającym zbudować mniejsze projekty oraz przygotować prototypy ciekawych rozwiązań. Złącza GPIO musimy sami sobie wyprowadzić, wlutowując np. goldpiny lub wlutowując sobie wybrane złącze bezpośrednio kabelkiem.

531272
119565
119566

Płytka posiada dodatkowe złącza do zasilania.

531277
 1. USB 5V- zasilane z komputera lub PowerBank-u
 2. 7-15V - zasilanie z baterii lub akumulatorów
 3. LiPo 3,7 - zasilanie za pomocą małych akumulatorów LiPo
bEhsJmke

Płytka posiada jeszcze przycisk SW1, zworkę J1 (na opcjonalny termistor) oraz złącze USB Host

Złącza GPIO w Mini

Tutaj warto opisać schematy złącz GPIO w płytce mini, które są nietypowe. Poniżej przedstawiam zdjęcie i schemat oraz opis pinów GPIO

531282
Opis pinów GPIO w Intel Edison Mini
Opis pinów GPIO w Intel Edison Mini

Skoro mamy już opisane złącza oraz informacje o płytkach, zajmę się samym programowaniem GPIO oraz systemem Yocto Linux w kolejnych wpisach.

bEhsJmkT