Blog (105)
Komentarze (522)
Recenzje (0)
@deeponePolskie procesory

Polskie procesory

08.12.2011 14:27, aktualizacja: 09.12.2011 14:08

Jak to bywa często w naszym kraju, to co nasze jest często niedoceniane. Zachwycamy się wszystkim zagranicznym - najlepiej jak pochodzi z USA lub Japonii - nie widząc tego co mamy za rogiem. Tyczy się to właściwie wszystkiego, w końcu stare powiedzenie jest tutaj słuszne: "Cudze chwalicie swego nie znacie". Oczywiście często wygrywa tutaj cena, gdzie im tańszy tym lepiej. Ale wracam do tematu.

Procesor Warszawa
Procesor Warszawa

Otóż wpis ten ma pokazać, że potrafimy tworzyć rzeczy użyteczne w skali światowej (rozmawiając z młodzieżą czasami można by się sugerować że jesteśmy sto lat za Afroamerykanami).

Procesor Warszawa

Ostatnio zrobiło się głośno o procesorze Warszawa stworzonym przez firmę GryfTechnologia. Niby nic, procesory tworzy wiele firm, jednak w tym przypadku trzeba przyznać, że to co pisze firma o swoim produkcie wygląda ciekawie.

Specyfikacja

Wg strony producenta GryfTechnologia główną cechą procesora jest implementacja wirtualnej maszyny Java - co nam daje w miarę łatwe programowanie w tym języku. Oczywiście jak jest dokładnie to trzeba by przejrzeć dokumentacje i środowisko.

Dane techniczne

Procesor: GTP 150M Java Processing Byte Code Extends 1 (dłuższej nazwy nie mogli wymyslić?) Architektura: 32 bitowa Zegar systemowy: 700MHz Pamięć Cache: 4KB Stack RAM: 512B Obsługa portów: GPIO

Można do niego podłączyć do 128 urządzeń. Z peryferii posiada RS232, RS485, USB, kontroler ethernetu i inne oraz obsługuje interfejsy komunikacyjne takie jak 1-Wire, , I2C, ISA itp.

400047

Podsumowanie

Wiele osób może się zastanawiać po co komu taki procesor? Zastosować jest wiele, jak specjalne urządzenia dedykowane konkretnym zastosowaniom np aparatura medyczna, automatyka przemysłowa i domowa, urządzenia mobilne, routery i różne inne - co kto sobie w sumie wymyśli. Osoby, które miały styczność z rożnymi mikrokontrolerami takimi jak AVR, ARM (o tych pewnie słyszała większość) lub inne wiedzą, że ceny takich procesorów jak ten stworzony przez Polską firmę są wysokie - tutaj producent przewiduje około 100zł dla użytkownika końcowego - a to może być coś co przyciągnie ewentualnych użytkowników/twórców sprzętu do tego procesora.

Dla osób korzystających z mikrokontrolerów można zaznajomić się z jeszcze jedną rodzimą pozycją z Bytomia czyli DQ80251, którego producentem jest Digital Core Design - jeżeli dobrze zrozumiałem informacje na stronie jest kompatybilny programowo ze starym procesorem Intela 80C51.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)