Blog (45)
Komentarze (703)
Recenzje (0)

Czy ludzie chcą grać w przeglądarce?

@DraqunCzy ludzie chcą grać w przeglądarce?19.03.2012 19:42

Dość głośno się mówi o tym, że technologia Flash nie jest niczym dobrym kulturalnie to ujmując. Na co dzień spotykamy ją w postaci denerwujących reklam na stronach internetowych, które z powodzeniem lub nie blokujemy za pomocą różnych wtyczek. To właśnie przez Flasha dość często nasze komputery zostają "zarażone".

Poza tym Flash jest dość mocno zasobożerny. Aktualnie mam włączoną jedną stronę wykorzystującą wspomnianą wtyczkę i zżera ona "tylko" ~360MB pamięci RAM.

Co dostajemy w zamian, za tak zasobożerną i bądźmy szczerzy niebezpieczną (bardziej dla starych przeglądarek, gdzie nie działa system piaskownicy ale zawsze) wtyczkę.

Ilość gier niezależnych od platformy. Jeśli tylko na naszym systemie mamy wtyczkę Flash otrzymamy wiele ciekawych tytułów i nieciekawych też. Spora ilość z tych tytułów są to tytuły na kilka godzin dobrej zabawy. I nie mówię tutaj o klikaniu od niechcenia bo nam się nudzi, ale o porządne gry, w które warto się zgłębić w tracie nudnych wieczorów popijając ciepły napój. Sam straciłem kilkanaście godzin grając w NanoWar, a kilka dni poświęciłem na gry z serii EpicWar firmy Kongregate, która IMO wyprodukowała kilka z ciekawszych tytułów gier typu Flash.

Do tej pory chyba jednak żaden z wielkich koncernów nie poświęcał swoich zasobów na gry we Flashu. No w zasadzie nie do końca. Z tych większych koncernów znane są mi produkcję we Flashu firmy Ubisoft. Już przed premierą Heroes V mogliśmy pograć w wersję Flash bohaterów. Oczywiście gra nie była tak mocno rozbudowana jak klasyczna wersja komputerowa ale rządziła się swoimi zasadami. Do dziś czasem napotykam w sieci ludzi opowiadających o tej grze.

Do czego zmierzam. Otóż wyżej wspomniana firma wypuściła niedawno Flashową wersję swojej gry ekonomicznej a mianowicie popularnych Osadników. Przyznam się, bez bicia że nigdy nie grałem w The Settlers ponieważ zwolennikiem gier ekonomicznych nie jestem. Ale w wersję Flashową postanowiłem zagrać. Choć jest to dopiero wersja beta gra prezentuję się naprawdę ładnie. Przyciąga oko bardzo ładnie i szczegółowo wykonana grafika. Jeszcze kilka lat temu klasyczne gry komputerowe nie mogły pochwalić się taką grafiką jaką dziś prezentują Osadnicy Online. Jak się okazało, przynajmniej w Polsce gra okazała się już "hitem". Kilka dni temu został włączony już piąty serwer. Przypuszczam, że sami twórcy nie spodziewali się takiej popularności w tak krótkim czasie.

O czym tak szybki wzrost popularności może świadczyć. Mi wydaje się, że ludzie chcą grać w gry, które nie wymagają ciągłego siedzenia przy komputerze. Mogą zagrać w dowolnym momencie, z dowolnego komputera. A gra staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w momencie gdy mogą połączyć się z przyjaciółmi w jakąś gildię czy klan.

Oczywiście firmie wydającej taką grę zależy na zarobku. I tak w przypadku Osadników choć gra jest produktem F2P* pewnie skończy się na tym, że będzie ona produktem P2W**.

Do czego zmierzam. Otóż ja osobiście widzę w takich grach dość dobry biznes. Każdy może spróbować zabawy, a gdy mu się spodoba wydać kilka PLN/$ na dodatkowe bonusy. Innym razem można wypuścić grę i umieścić reklamę na stronie lub w trakcie ładowania gry.

Możliwości jest wiele. I chodź sam Flash ma swoich przeciwników jak i zwolenników ja uważam, że jest to zwykła wtyczka, która pozwala pograć mi szybko w przeglądarce lub odtworzyć jakiś film.

Jestem także ciekawy jakie tytuły gier Flashowych wy polecacie. Zostawcie je w komentarzach. Na pewno się to komuś przyda..

Pozdrawiam.

InternetGryBezpieczeństwo
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)