Blog (76)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (3)

Opera: pasek adresu jak wiersz poleceń

Strona główna@Jaahquubel_Opera: pasek adresu jak wiersz poleceń
14.12.2010 20:57

Dzięki dwóm prostym opcjom, dostępnym w Operze już od jakiegoś czasu, można sobie uprościć życie, używając paska adresu jak wiersza poleceń. Własnych poleceń. Rzecz na bardzo życiowym przykładzie vortalu dobreprogramy.

1. Krótka nazwa

Dzięki tej funkcjonalności, zamiast wpisywać cały adres strony, którą chcemy odwiedzić, zamiast wpisywać część adresu w oczekiwaniu podpowiedzi ze strony przeglądarki, można wpisać wymyśloną przez siebie nazwę, "Krótką nazwę" dla danej strony, a Opera tę stronę otworzy.

Ulubioną metodą (czyli np. skrótem Ctrl+D, lub przeciągając na pasek osobisty i z prawokliku wybierając Właściwości) otwieramy okno dodawania lub edycji zakładki dla głównej strony Vortalu. Jeśli szczegóły nie są rozwinięte, to je rozwijamy. Pojawi się coś takiego:

[image=img1] Okno dodawania zakładki z rozwiniętymi szczegółami

W polu Krótka nazwa wpisujemy krótką nazwę. Jaką? Krótką. :) I łatwą do zapamiętania, intuicyjną. Mój typ to dp. Klikamy OK.

Gdy teraz w pasku adresu wpiszemy dp (co oczywiście wypada zrobić w karcie, w której dobreprogramy nie są jeszcze wyświetlone, żeby widzieć efekt) i wciśniemy ENTER, to Opera przejdzie na stronę główną Vortalu. Zadziała to też dla opcji Wklej i przejdź i Przejdź pod ten adres z menu kontekstowego.

2. Dodawanie wyszukiwarki

Jak już jesteśmy na głównej, możemy dodać do dostępnych wyszukiwarek tę z dobrychprogramów. Klikamy na nią prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybieramy Utwórz wyszukiwarkę. Pojawi się stosowne okno.

[image=img2] Okno dodawania wyszukiwarki (w tym konkretnym przypadku szczegóły są zbędne)

Dochodzimy do sedna: w polu Słowo kluczowe trzeba wpisać... słowo kluczowe. Będzie to hasło, którym powiemy Operze, że nie chcemy przejść pod jakiś adres, nie chcemy wyszukać czegoś w domyślnej wyszukiwarce (zapewne w Google), ale chcemy wyszukać przy użyciu "szukajki" na Vortalu. Jakie słowo kluczowe podać? Kluczowe. :) I łatwe do zapamiętania, intuicyjne. Mój typ to dp - po pierwsze: to dobre hasło, po drugie: będzie tak samo, jak w ustawionej wcześniej krótkiej nazwie (a nie musi być tak samo). Klikamy OK.

W efekcie wpisanie w pasku adresu [code]dp geany[/code] i naciśnięcie ENTER spowoduje wyświetlenie wyników wyszukiwania dobroprogramowej wyszukiwarki dla zapytania geany.

Obie opcje razem

Wpisanie w pasku dp przechodzi na dobreprogramy, wpisanie dp cośtam "używa" dobrychprogramów (powtarzam to jak w pewnej głupiej reklamie...).

Dlaczego przy takiej konfiguracji przeglądarki pasek adresu jest jak wiersz poleceń? Kto używa, ten wie. Kto nie używa, dowiedzieć będzie się mógł z jednego z kolejnych wpisów. Z powyższego wpisu czerpią dwa kolejne: Pierwszy: Wymyśl mi tożsamość Drugi Linux: wiersz poleceń jak pasek adresu.

I na zakończenie: nie udało mi się zrobić takich samych ustawień dla innych przeglądarek (najbliżej byłem w Firefoksie, tam działa punkt 2.). Liczę na to, że z komentarzy dowiem się czegoś o tym (da się/nie da się/da się przez rozszerzenie itp).

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)