Blog (6)
Komentarze (27)
Recenzje (0)

Jak polepszyć dźwięk na wideokonferencji i uniknąć żenujących wpadek?

@kasia_czenkoJak polepszyć dźwięk na wideokonferencji i uniknąć żenujących wpadek?13.11.2020 09:16
712988

Jakiś czas temu pracowałam w dziale wsparcia technicznego. I na pytania typu: “jak poprawić wideo ze spotkań online?” chciałam odpowiedzieć tylko: “przestań zaniedbywać jakość dźwięku. Poświęć parę minut na wykonanie prostych wskazówek i 20 USD na zakup mikrofonu”. 

Byłoby to niezgodnie z polityką obsługi klienta, więc postanowiłam o tym napisać.

Dużo czasu teraz spędzamy, rozmawiając online. I prawda jest taka, że często tych rozmów nie da się wytrzymać. I to nie tylko dlatego, że współrozmówca jest nieciekawy. Te trzaski, szumy i głosy domowników sprawiają, że po tych wideokonferencjach po prostu boli głowa.

Tak widzę minimum dobrego dźwięku podczas wideokonferencji.

  1. Używaj mikrofonu zewnętrznego, słuchawki i w miarę nowoczesny komputer. Może być też zestaw mikrofonowo-słuchawkowy. I nie — nie warto używać mikrofonu osadzonego w laptopie.
  2. Usiądź w umeblowanym pokój z dywanem lub skorzystaj z oprogramowania do tłumienia szumów i ewentualnie ochrony mikrofonu.
  3. Zadbaj o dobry internet. To jest mega ważne. Najważniejsze. Jeśli masz kilka mb/sek prędkości i 5 urządzeń, które korzystają z tego internetu, to nie jest dobry internet. Zebrałam 10 sposobów na zwiększenie prędkości Internetu.
  4. Sprawdzony program do wideokonferencji. Szczerze mówiąc, jeśli rozmawiacie we dwoje, to prawie każdy się przyda. Problem jest jedynie, kiedy masz większe spotkania.
  5. Być może, trzeba zaktualizować sterowniki i ponownie je zainstalować.Banały: sprawdź, czy mikrofon jest prawidłowo podłączony do komputera i czy nie uszkodzono kablu.
  6. Rzadko: niektóre urządzenia elektryczne, generują wibracje dźwiękowe.
  7. Bardzo prosiłabym wyłączać mikrofon, kiedy nie milczysz. Oprócz tego, że słyszę, jak osoba z innej strony coś drukuje, klika piórem, może być coś gorszego. Na przykład córka mojej koleżanki w momencie phone call’u podeszła do mamusi i wszyscy uczestnicy tej konferencji usłyszeli głośne, ale to głośne odbijanie. Niestety, koleżanka w tym momencie nie mogła z tego się pośmiać.

Warto powiedzieć, że takie porady też nie za bardzo spodobali się szefowi, ale potrafiłam napisać pełniejszą i łagodniejszą wersję wskazówek na dobry dźwięk podczas konferencji online.

Poradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)