Blog (335)
Komentarze (2.4k)
Recenzje (17)
@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 13 — aktualna data na ikonie Kalendarza

Nokia N9 tips & tricks cz. 13 — aktualna data na ikonie Kalendarza

20.11.2011 21:42, aktualizacja: 28.12.2011 15:24

Ikona Kalendarza w menu głównym Nokii N9 zawsze pokazuje liczbę 21. Dzięki prostemu trikowi można jednak sprawić aby w tym miejscu wyświetlał się aktualny dzień miesiąca.

Pobieramy plik calendar.zip, wypakowujemy zawartość i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su
Password: rootme
mv /home/user/MyDocs/calendarhack.conf /etc/init/apps/
mv /home/user/MyDocs/calenderr.sh /home/user/

Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie

398925

Po wydaniu komend mv wyświetlą się ostrzeżenia mv: can't preserve ownership of (...): Operation not permitted, ale możemy je zignorować. Teraz pozostaje tylko zamknąć Terminal, zrestartować telefon i gotowe!

Ta sztuczka jest też dobrym przykładem na to jak sprawnie działa społeczność skupiona wokół systemów Maemo/MeeGo. Lwią część pracy wykonał znany programista Pythona Thomas Perl, który odkrył, że w systemie są gotowe ikony Kalendarza na każdy dzień miesiąca i napisał skrypt calenderr.sh wykorzystujący tę właściwość. Trik został zaanonsowany na forum MeeGo, gdzie z kolei użytkownik coderus stworzył plik konfiguracyjny calendarhack.conf aby zautomatyzować uruchamianie skryptu. Mechanizm nie działał jednak w pełni prawidłowo (szczegóły pominę bo są nieistotne), więc do zabawy dołączył się Arie, współautor australijskiego bloga Everything N9, który zgłębił temat i opracował poprawki. Ja ze swojej strony dorzuciłem jeszcze swoje 2 nędzne grosze wprowadzając te poprawki w życie tj. edytując plik konfiguracyjny abyście mieli mniej klepaniny w Terminalu i eliminując jedną literówkę ;)

To jednak nie koniec, dosłownie minutę po publikacji tego wpisu coderus poprawił jeszcze sam skrypt (plik calendar.zip naturalnie zaktualizowałem).

Aktualizacja

W sklepi Nokii pojawił się specjalny program do tego celu: Dynamic calendar icon. Podziękowania dla Alexz za info!

OprogramowaniePoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)