Blog (333)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 25 — dodatkowe układy klawiatury ekranowej

@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 25 — dodatkowe układy klawiatury ekranowej10.12.2011 04:14

Jakiś czas temu opisywałem przygotowaną przez siebie modyfikację polskiego układu klawiatury ekranowej. Domyślna klawiatura ma bowiem „wyciągnięte na wierzch” dedykowane przyciski do czterech znaków diakrytycznych ż, ł, ą i ę, które zajmują cenną przestrzeń w układzie pionowym. Jeżeli ktoś używa ich rzadko, może to irytować.

Tamta porada miała tę słabość, że wymagała klepaniny w Terminalu, aby ten zmodyfikowany przeze mnie układ zainstalować. Dla wielu osób mogło to być zadanie nie do przejścia — wygodniej by było to zrobić przy pomocy jakiejś aplikacji. Pojawiło się też w komentarzach pytanie ze strony firemana38, czy istnieje układ alfanumeryczny klawiatury w stylu tradycyjnych telefonów, czyli posiadający kilka liter pod jednym klawiszem. Rozwiązanie obu tych problemów znalazłem dość szybko — okazało się, że wkrótce po moim wpisie pojawił się specjalny program do tego celu, ktoś stworzył też szukany przez firemana38 układ klawiatury. Z publikacją na ten temat musiałem się jednak trochę wstrzymać, ale o tym za chwilę...

400263

Program o którym mowa to MesInput i można go bezpłatnie pobrać ze sklepu Nokii. Pobieramy zatem, instalujemy i uruchamiamy. Interfejs jest co prawda w języku angielskim, ale obsługa nie powinna przysporzyć nikomu problemów. Patrząc od góry mamy sekcje: Status, List of keyboards, Install oraz Miscellaneous. Pierwsza chyba nie wymaga wyjaśnień, w drugiej możemy przeglądać popularne układy klawiatur, w trzeciej je instalować, a w czwartej kasować. Klawiatury proponuję wyszukiwać jednak na stronie programu tj. www.mesinput.com, ponieważ z poziomu telefonu nie ma jakiegokolwiek podglądu, a sama lista jest ograniczona do bodaj kilkunastu pozycji (tymczasem ogółem jest ich ponad 100).

Gdy już „namierzymy” układ klawiatury o który nam chodzi, reszta jest banalna. W przypadku przeglądania listy z poziomu programu wystarczy wybrać opcję Install keyboard. W przypadku wyszukiwania na stronie notujemy sobie numer identyfikacyjny danego układu i wpisujemy w sekcji Install programu. Dla klawiatury alfanumerycznej poszukiwanej przez firemana38 będzie to nr 219060. Wybieramy Install keyboard, w sekcji Status pojawi nam się napis Fetchning keyboard, a poprawna instalacja zostanie potwierdzona komunikatem Keyboard ready to use. Co najważniejsze, nie trzeba później wchodzić do menu Ustawień aby ją uaktywnić — od razu jest dostępna, aby się na nią przełączyć wystarczy przesunąć aktualną klawiaturę w lewo lub prawo.

400266

W bazie MesInput znalazł się także zmodyfikowany przeze mnie, polski układ klawiatury — pozbawiony co prawda dedykowanych znaków diakrytycznych, ale za to z większymi odstępami pomiędzy pozostałymi klawiszami oraz z łatwiejszym wyborem polskich znaków poprzez przytrzymanie ich łacińskiego odpowiednika (porównanie powyżej). Układ ten znajdziecie pod numerem 287023. To właśnie na jego dodanie zeszło mi trochę czasu, a nie chciałem tej porady publikować wcześniej, bo zależało mi aby była kompletna. Okazało się jednak, że autor aplikacji — Otso Virtanen (nawiasem mówąc sympatyczny człowiek, który pracuje jako Product Manager w Nokii), był akurat w tym czasie w Chinach skąd trudno mu było tę operację przeprowadzić. Dzisiaj się to w końcu udało ;)

Warto też przejrzeć inne układy np. z samymi emotikonami (nr 36020 ), czy akronimami (nr 36023 i 36024 ). Być może dla kogoś okażą się równie przydatne. Przy niektórych klawiaturach jest opcja podglądu na stronie. Jeżeli ktoś były chętny to może się też pokusić o stworzenie własnego układu.

OprogramowaniePoradnikiTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)