Blog (55)
Komentarze (990)
Recenzje (1)

Nie ma rzeczy idealnych - CSS*

@kubutNie ma rzeczy idealnych - CSS*19.05.2012 19:04

*Wpis pisany pod wpływem chwili, a właściwie długich chwil przy pozycjonowaniu elementów strony, stąd jego jakość może być wątpliwa :P

Zanim przejdę do wylewania moich żalu, uprzedzę, że wpis może zawierać błędy merytoryczne. Nie czytałem (wiem, ze powinienem) dokumentacji CSS, więc możliwe, że istnieje logiczne wytłumaczenie każdej z "bolączek". Jeśli tak jest, chętnie przeczytam o tym w komentarzach, bo póki co CSS mnie mocno denerwuje ;) Wpis opieram na CSS 2, ponieważ nie oszukujmy się - zanim będzie można o nim zapomnieć minie jeszcze sporo czasu.

Szlag mnie trafia, jak tylko muszę coś wyśrodkować w pionie.

Czy stosuje się to tak rzadko, żeby pominąć to w języku który ma za zadanie definiować formę strony? Ja się pytam: czemu nie ma czegoś jak vertical-align, ale dla divów? Albo czemu samo vertical-align nie działa dla nich? Wiem, że można kombinować z tabelami w celu wyśrodkowania, ale wg mnie musimy strzelać z armaty do muchy, przez niedopatrzenie twórców css. Skoro można było stworzyć komendę do wyśrodkowania diva w poziomie, to czemu nie można było w pionie?

Ale chwila... wyśrodkowanie w poziomie?

No właśnie... Każdy na ślepo odpowie, że margin: 0 auto; środkuje w poziomie - tylko czy ta komenda powinna do tego służyć? Skoro dla tekstu można ustawić text-align: center, to czemu dla diva nie można align: center? A co, gdy potrzebuję mieć div umieszczony 50px od środka ekranu? Znowu jestem zmuszony wytaczać armaty

Padding

Czy jest na sali ktoś, kto wytłumaczy mi, czemu padding zmienia wymiary diva? Mając box 100x100 i ustawiając mu padding 20, muszę wymiary zmienić na 60x60. Jaki to ma sens? Nie sadzę, żeby to był przypadek, ale nie umiem odnaleźć tu logiki - ktoś jest w stanie mi pomóc?

% - px = error

Problem: Potrzebuję mieć diva, który będzie na pół wysokości ekranu minus 100px. I znów nie mogę zrobić tego prostymi sposobami. Czy nie wygodniej byłoby umożliwić proste działania matematyczne (odejmowanie, dodawanie) w arkuszach? Czy byłoby to trudne w implementacji? Nie wydaje mi się, a ułatwiłoby życie.

Sś to rzeczy proste, wręcz oczywiste, a twórcy css nie wzięli ich pod uwagę... dlaczego? Czy ktokolwiek mógłby mnie oświecić?

Internet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)