Blog (761)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Epson EcoTank L7160 — rzut okiem na domowy kombajn

@lordjahuEpson EcoTank L7160 — rzut okiem na domowy kombajn21.11.2018 19:20

W związku z wcześniejszym wpisem, chciałbym przestawić wam nieco bliżej testowane urządzenie i zabrać się wreszcie za opisanie testów praktycznych. W poprzednim wpisie określiłem chronologię którą będę się zajmował podczas testów drukarki wielofunkcyjnej od Epsona a dziś wypada jej przedstawienie od strony technicznej. Jak już wcześniej wspomniałem, Epson EcoTank L7160 jest urządzeniem z wbudowanym skanerem oraz ekonomicznym podejściem do wydruku dokumentów oraz fotografii.

Masywna bestia

Urządzenie to należy do mocno masywnych kloców, które na biurku zabierają nam dość sporo miejsca. Niestety ale wrzucenie skanera do drukarki, wymagało dodatkowej przestrzeni roboczej i takiego zagospodarowania wolnym miejscem, by w razie problemów łatwo było dostać się do bebechów w ramach wymiany tuszy / podzespołów.

665377

Drukarka łącznie z napełnionymi do pełna tuszami oraz zainstalowanymi szufladkami na papier, waży lekko ponad 8 kg. Z racji braku dołączonego kabla przesyłającego USB AM/BM możemy posiłkować się początkowo łącznością bezprzewodową. Patrząc od góry, urządzenie posiada wbudowany skaner którym bez problemów przetworzymy dokumenty o maksymalnej wartości 1200 x 2400 DPI. Tuż pod nim znajdziemy nieckę serwisową w której mamy dostęp do głowicy sterującej oraz pozostałych taśm nawigujących i komponentów drukarki. Po otwarciu obudowy otrzymujemy również dostęp do zbiorniczków z tuszem.

665379

Tu producent prócz klasycznych 4 kolorów (CMYK) dodał jeszcze jeden - czarny fotograficzny, który doda zdjęciom bardziej naturalny efekt. Z racji tego że producent przysłał mi już w pełni zapełnione pojemniki, nie mam jak sprawdzić łatwości ich uzupełnienia. Biorąc jednak pod uwagę budowę, nie powinno to sprawiać żadnych trudności. Po zamknięciu przykrywy skanera, z tyłu urządzenia znajdziemy wysuwany podajnik papieru ze specjalnymi prowadnicami w który na szybko możemy wsunąć odpowiedni do wydruku, papier.

665381

Z tyłu natomiast znajdziemy wejście na kabel zasilający oraz porty USB i LAN, umożliwiające m.in łączność w sieci. Pomiędzy nimi znajdziemy pokrywę pod którą zainstalowano zbiorniczek na zużyty atrament. Tuż obok niej otrzymamy możliwość wyciągnięcia papieru który w ekstremalnych przypadkach może się zaciąć.

665383

Zaawansowany front

Z przodu natomiast znajdują się podajniki na papier oraz odginany panel kontrolny. Zanim jednak do niego dojdziemy, należy wspomnieć o możliwości odczytu/wydruku bezpośrednio z karty pamięci SD lub pamięci masowej, poprzez port USB 2.0 znajdujący się po lewej stronie. Natomiast po prawej, znajdziemy przeźroczyste zasobniki na tusz, określające faktyczny stan ilościowy.

665386

Panel kontrolny możemy odgiąć o 90 stopni ku górze, jednocześnie odsłaniając znajdujące się na dole podajniki na papier. Patrząc od spodu, otrzymujemy dostęp do tacki przeznaczonej na wydruki na płytach CD/DVD, później format A4 a ostatnia z nich do mniejszych, typu B5, A6, A5, C6, DL. Tuż nad podajnikami, znajduje się wysuwana tacka wyjściowa na której powierzchni będzie "lądował" każdy gotowy wydruk.

665388

Wreszcie doszliśmy do meritum tematu, czyli panelu sterującego. Ten został wyposażony w przyciski funkcyjne oraz mały panel LCD do wyświetlania wybranych treści. W kwestii przycisków sterujących - mamy do wyboru włącznik zasilania, przycisk powrotu do ekranu głównego, wstrzymanie i wznowienie zdania oraz proste przyciski wyboru. Poruszanie się na panelu jest bardzo proste oraz intuicyjne.

665390

Po doprowadzeniu zasilania do urządzenia, wystarczy że przez 2-3 sekundy przytrzymamy włącznik a drukarka powinna od razu się uruchomić. Od tego momentu możemy przejść do łatwego parowania urządzenia z aplikacją w telefonie lub z komputerem.

665392

Specyfikacja techniczna

 • Głowica - Micro Piezo
 • Dysze - 360 czarny / 180 kolor
 • Wyświetlacz - 6,8 cala / kolor
 • Maks rozdzielczość druku - 5.760 x 1.440 DPI
 • Wydajność - dokumenty biurowe / płyty CD-DVD/ foto
 • Wydajność tuszów - 1500 kolor lub 1500 monochromatyczny
 • Szybkość druku - 13 str/min monochromatyczny, 10 str/min kolor
 • Szybkość druku EKO - 32 str/min monochromatyczny, 32 str/min kolor
 • Format papieru - 9 x 13 cm, Legal, 16:9, 13 x 18 cm, 10 x 15 cm, Letter, Nr 10 (koperta), DL (koperta), C6 (koperta), B5, A6, A5, A4
 • Pojemność podajnika - 50 arkuszy
 • Przyłącza - WiFi, USB, Ethernet, Wi-Fi Direct, Host USB
 • Wymiary - 425? x 359 x 161 mm
 • Waga - 8 kg

Parowanie mobilne

Po uruchomieniu drukarki, należy się z nią połączyć w celu rozpoczęcia pracy. W związku iż jest to urządzenie głównie przygotowane z myślą o użytkownikach domowych i małej ilości osób korzystających, polecam wstępnie skorzystać z opcji bezprzewodowych. W moim przypadku, na pierwszy ogień poszła aplikacja dedykowana urządzeniom działającym w systemie Android. Obsługa Epson iPrint jest banalna w obsłudze i pozwala na zdalne użytkowanie drukarką w tzw. systemie "bez kabli". W aplikacji tej otrzymujemy dostęp do wydruków dokumentów oraz zdjęć, a także na wydruk dokumentów bezpośrednio z chmury.

665397

Do tego dochodzi możliwość sterowania skanerem, kopiowaniem lub dostępem do elementów na karcie pamięci / dysku przenośnym. Podsumowując, aplikacja ma dostęp do najważniejszych funkcji drukarki w sferze działania i obsługi. Bardziej zaawansowane opcje uzyskamy w głównym panelu administracyjnym na urządzeniu. Mam na myśli łatwy dostęp do ustawień WiFi, kopiowania, drukowania zdjęć, skanera, ustawień, konserwacji oraz wbudowanego samouczka. Dodatkowo producent wyposażył oprogramowanie urządzenia w tryb cichy, zmniejszający prędkość pracy głowicy na rzecz spokojniejszej pracy.

665399

W kwestii łączności bezprzewodowej po WiFi, należy mieć na uwadze że system ten świetnie sprawdza się tylko w przypadku przesyłu mało formatowych plików, takich jak zdjęcia z telefonu, niskiej jakości skany lub kilkunastu stronicowe dokumenty. W przypadku większych plików należy sparować urządzenie na WiFi Direct w celu mniejszej częstotliwości zrywania połączenia z drukarką.

Prosto i po kablu

Co innego jeśli zdecydujemy się połączyć po WiFi z komputerem, podłączyć drukarkę do sieci przez kabel Ethernetowy lub za pomocą specjalnego okablowania. W takim przypadku liczyć możemy na dedykowane oprogramowanie od producenta. Na stronie Espona znajdziemy co prawda specjalne sterowniki ale dopiero na płycie otrzymujemy w pełni dostosowany produkt. Podczas przebiegu instalacji komponentów, dowiadujemy się m.in o wstępnym przygotowaniu drukarki do działania oraz pomniejszymi informacjami związanymi z ergonomią użytkowania oraz względami bezpieczeństwa.

665403

Zainstalowana w ten sposób aplikacja Epson Scan 2 umożliwia nam przeprowadzenie skanowania w oparciu o rozmiar dokumentu, kolor, rozdzielczość czy ustawienia zaawansowane, związane m.in z ręcznym nastawieniem jej parametrów. Dodatkowo otrzymujemy oprogramowanie będące czymś na kształt wstępnego poradnika jak należy korzystać z drukarki który i tak, mimowolnie przerzuci nas na stronę docelową Epsona. Dobrze chociaż że przy pierwszym uruchomieniu, następuje weryfikacja wersji i aktualizacja drukarki. W moim przypadku otrzymałem numer kompilacji, opatrzony numerkiem 20.37.NY15IA. W kwestii wydruku z komputera, posiłkować się musimy wbudowanymi w edytory programami i funkcjami systemowymi.

Przed nami droga pod górkę!

W międzyczasie ostro wykorzystuję testowane urządzenie pod kątem wydruków stricte fotograficznych ale również przelewając na papier, tomiki poezji pisanej oraz moje ulubione mangi. W kwestii szybkości wydruków i jakości dokumentów, nie mam nic do zarzucenia, chociaż jeśli zwrócimy uwagę na różnice między fotografią z drukarki a od fotografa, ewidentnie widać kto przoduje w tym zakresie. Jednak nie można skreślać Epsona pod tym względem, gdyż w kwestii małego formatu, zdjęcia wyglądają bardzo ładnie, szczycąc się wysoką jakością kolorów jak i natężeniem barw, jasności oraz przede wszystkim... czytelności.

Ale o aspektach związanych z jakością wydruku, możliwościach fotograficznych oraz porównań jakościowych, przedstawię swoje zdanie w kolejnym wpisie. Który zresztą pojawi się całkiem niedługo. Do usłyszenia!

A teraz przepraszam, ale idę czochrać psiaka :)
A teraz przepraszam, ale idę czochrać psiaka :)
SprzętTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)