Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

[KDE 4.10] Wsparcie dla Appmenu

Strona główna@lucas__[KDE 4.10] Wsparcie dla Appmenu
29.11.2012 23:35

Kilka dni temu wydano pierwszą betę KDE 4.10, toteż warto przyjrzeć się nowościom nadchodzącego wydania. Niewątpliwie jedną z najciekawszych jest wsparcie dla appmenu. Appmenu, w Ubuntu zwane również Global Menu, odpowiada za przeniesienie paska menu (znajdującego się zwykle pod belką tytułową okna programu) na górny panel. Tak to wygląda w systemie od Canonical, jednak w KDE zostało to znacznie lepiej rozwiązane. Problem z wersjami testowymi polega na tym, że nie wszystkie dystrybucje udostępniają stosowne pakiety. Jednym z chlubnych wyjątków jest Chkara, która udostępnia stosowne pliki w repozytorium "unstable". Ponieważ miałem zainstalowany ów system na partycji testowej, po wykonaniu kilku banalnych kroków, najnowsza beta, pojawiła się na dysku w przeciągu kilkudziesięciu minut.

Jak to ugryźć

Kiedy KDE w wersji 4.10 będzie już zainstalowane, warto również sprawdzić czy pakiet appmenu-qt również jest w systemie, bo bez niego daleko nie zajedziemy ;). Następnie wchodzimy do System Settings > Application Apperance > Style > Fine Tuning w zakładce Menubar style, możemy wybrać sposób wyświetlania menu.

439874

Do wyboru są 2 rożne sposoby wyświetlania menu:

bEBWyAJj

[item]Title bar button[/item][item]Top screen menubar[/item]Pozycja "Title bar button" dodaje przycisk na pasku tytułu:

439877

Oczywiście pozycję nowego przycisku można swobodnie zmieniać w System Settings > Workspace Apperance > Window Decorations

439879

"Top screen menubar" jest o tyle ciekawą opcją, ponieważ dodaje belkę na górze ekranu, na której wyświetlane jest menu.

439881

O czym warto widzieć?

Jeśli z jakiś powodów w System Settings nie pojawia się możliwość aktywowania menu warto sprawdzić czy w zakładce Service Manager uruchomiony jest Application menus daemon. Można go również uruchomić ręcznie wpisując w konsoli:

bEBWyAJp
qdbus org.kde.kded /kded org.kde.kded.setModuleAutoloading appmenu 1

qdbus org.kde.kded /kded org.kde.kded.loadModule appmenu

Coś dla użytkowników Ubuntu

Zapewne znajdą się użytkownicy, którzy będą twierdzić, że menu na górnym panelu to szczyt interfejsowego wyrafinowania. W KDE wszystko jest możliwe, wystarczy zainstalować plasma-widget-menubar i dodać go do górnego panelu.

439887

Oto jak całość prezentuje się "na żywo"

Więcej informacji: http://gnumdk.blogspot.com/2012/11/appmenu-support-in-kde-410.html

bEBWyAKf