Blog (255)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)

Recenzja Eken H9R — tania kamera sportowa za 180 zł

Strona główna@luqassRecenzja Eken H9R — tania kamera sportowa za 180 zł
08.09.2019 11:11

Rynek kamer sportowych wciąż rośnie, dzięki czemu podobnie jak w przypadku smartfonów możemy już znaleźć taką kamerę w niemal każdym przedziale cenowym. GoPro przedstawiać nikomu nie trzeba. Marka ta wręcz funkcjonuje jako synonim dla sportowych kamer, ale nie należy do tanich, natomiast jednym z tańszych producentów jest Eken, którego model H9R jest bohaterem tej recenzji. Kosztuje on około 180 zł, i może pochwalić się możliwością nagrywania filmów nawet w 4K.

Recenzja dostępna także na YouTube:

Najpierw zawartość zestawu. Kupując H9R wybieramy zestaw dodatków i mocowań, dlatego wcześniej musimy zastanowić się do czego będziemy ją wykorzystywać, czy przymocujemy ją do roweru, czy czołówki, i co będzie nam do tego potrzebne. Bez sensu przepłacać za dodatki z których nie skorzystamy. Ja zdecydowałem się na podstawowy zestaw, a kamerkę zabieram ze sobą na rower.

683164

W skład zestawu weszły obejmy z gumą antypoślizgową, szyny montażowe z taśmą samoprzylepną, przeguby, śrub mocujące, obudowa wodoszczelna z zapasowym szkłem, statyw, linka mocująca, oraz pilot sterujący z opaską na rękę. Jest więc tego naprawdę sporo.

Wygląd i wykonanie

Sama kamera jest wyjątkowo kompaktowa, ma wymiary 59,3 × 41,1 × 24,6 mm i zaskakująco lekka, bo waży zaledwie 65 g, i to już z baterią, jest to więc jedna z lżejszych kamer na rynku. Pomimo niskiej wagi obudowa kamery nie sprawia tandetnej, została dobrze wykonana i spasowana. Szczerze mówiąc za tą cenę nie spodziewałem się cudów, ale jakość wykonania kamery nie budzi zastrzeżeń. Kamera idealnie pasuje do osłony wodoszczelnej i warto z niej korzystać, ponieważ sama kamera wodoszczelna nie jest. Osłona natomiast zapewnia ochronę do 30m głębokości.

161037
161038

Z tyłu H9R posiada 2 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 320×240, z przodu obiektyw oraz przycisk do uruchomienia kamery, którym możemy także przełączyć tryb aparat/kamera. U góry jest spust migawki, którym zatwierdzamy opcje w menu, z prawej klawisze góra/dół. Z lewej strony umiejscowiono slot na kartę microSD, złącza microHDMI, oraz port microUSB do ładowania. Na dole mamy schowany pod zaślepką wymienny akumulator o pojemności 1050mAh. Aha, dostępna jest w kilku różnych kolorach białym, żółtym, czarnym etc.

161039
161040
161041
161042

Nagrywanie

Eken H9R pozwala na nagrywanie filmów w 720p z szybkością 60 i 120fps, w 1080p z szybkością 30 i 60fps, w 2,7K z szybkością 30fp, a także 4K z szybkością 30fps. Jeśli nie możecie nagrywać w 4K, sprawdźcie parametry karty microSD. 4K możemy wybrać tylko kiedy korzystamy z szybkiej karty C10 lub U3. H9R wyposażono w sensor OV4689 i układ Sunplus 6630. Jest to dość popularny tandem znany choćby z kamer Thieye, i SJCAM. W przeciwieństwie jednak do nich H9R oferuje rejestrowanie filmów w 4K. Chociaż z drugiej strony nie do końca. Wprawdzie filmy rzeczywiście mają rozmiar 4K, ale jest to interpolowana wersja FHD, co oznacza, że kamera rejestruje obraz w rozdzielczości FHD, a następnie jedynie zamienia jego rozmiar na 4K. Nie zyskujemy więc na tych nagraniach dodatkowej jakości wideo. Więc jeśli chcecie kupić ta kamerę, tylko ze względu na te 4K, to nie róbcie tego, nie warto.

161043
161044

Kamera natomiast dobrze radzi sobie z nagrywaniem w rozdzielczości Full HD. Jakość nagrań jest niezła, a wideo nagrane w 1080p 60fps są bardzo płynny. Niestety obiektyw o 170 stopniowym kącie widzenie zniekształca nieco obraz, poza tym trudno jest odczytać na nagraniach nr tablic rejestracyjnych z przejeżdżających samochodów. Najbardziej jednak boli brak choćby podstawowej stabilizacji obrazu. Kamerę miałem zamontowaną na kierownicy roweru, i jadąc nawet po stosunkowo równej nawierzchni obraz skakał, wiadomo im większy były na drodze wyboje tym gorzej, ale niemal każdy ruch kierownicą odbijał się na nagraniach.

161045
161046

Co się zaś tyczy zdjęć, to zdjęcia domyślnie robione są w 8Mpx, oczywiście mamy również możliwość robienia ich nawet w 20Mpx, ale podobnie jak w przypadku nagrań, zdjęcia także są interpolowane. Sama jakość zdjęć jest dobra, zwłaszcza jak na urządzenia za 180 zł. Poza tym kamera posiada również tryb timelapse, dzięki któremu możemy wykonywać serię zdjęć w wybranych przez siebie odstępach czasowych (2s, 3s, 5s, 10s, 20s, 30s, 60s).

161047
161048

Bateria

Jak wcześniej wspomniałem H9R posiada baterię o pojemności 1050mAh, która pozwala na nagrywanie wideo w jakości 1080p przez około godzinę. Nie wiele, ale na szybki wypad rowerem za miasto wystarczy, natomiast w czasie dłuższej sesji radzę zabrać ze sobą dodatkowy akumulator, ładowarkę lub powerbank.

Co jeszcze?

Eken H9R posiada menu w polskiej wersji językowej. Produkt posiada złącze zarówno HDMI jak i microusb więc w razie rozładowania baterii możemy ratować się powerbankiem. Kamerę możemy połączyć ze smartfonem przy pomocy aplikacji Ez iCam za pomocą stworzonej przez H9R sieci. Niestety, ale działanie aplikacji jest bardzo niestabilne, i poza podglądem obrazu z kamery nie byłem w stanie wiele więcej z nią zrobić. Kiepsko działa również na urządzeniu podgląd multimediów. O ile zdjęcia w niższej rozdzielczości możemy przegadać korzystając z wbudowanego w H9R ekranu, o tyle te zrobione w 20MPx nie są wyświetlane, natomiast próba uruchomienia podglądu wideo kończy się u mnie zawieszeniem całej kamery i konieczności jej zresetowania.

683195
161050
161051

Podsumowanie

Eken H9R to jedna z najtańszych dostępnych na rynku kamer sportowych. Bez problemu możemy ją kupić już za około 180 zł, chociaż często na promocjach i wyprzedażach jej cena spada poniżej 160 zł. Za takie pieniądze dostajemy nie tylko samą kamerę, ale i rozsądny zestaw dodatków i mocowań dzięki czemu nie musimy nic dokupować osobno. Sama kamera jest bardzo lekka, i kompaktowa, ale nie jest wodoszczelna, dlatego do nagrywania pod wodą musimy koniecznie używać osłony wodoszczelnej. Poza tym H9R pomimo deklaracji producenta nie jest w stanie nagrywać w prawdziwych 4K, za to dobrze radzi sobie z nagraniami w jakości FHD 1080p, a nagrane filmy są płynne. Największą wadą H9R jest na pewno brak stabilizacji obrazu, chociaż z drugiej strony ciężko jest jej oczekiwać w tak tanim urządzeniu. Aplikacja mobilna działa bardzo niestabilnie, i są spore problemy z podglądem multimediów na urządzeniu- chociaż być może trafił mi się akurat wadliwy egzemplarz. Nie przeszkadza natomiast niska rozdzielczość ekranu, bo po prostu na tak małym wyświetlaczu nie robi to różnicy. Eken H9R to uniwersalna kamera do nagrywania, z obsługą przy której poradzi sobie nawet laik. Idealnie nadaje się dla początkujących którzy dopiero zaczynają przygodę z Action Cam, i nie potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań, lub po prostu nie chcą wydawać dużych pieniędzy.

683201
Udostępnij:
bEDPaVWL