Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

IBM zbroi się w Apple

Strona główna@macminikIBM zbroi się w Apple
19.10.2016 20:25

Drogi Apple i IBM od początku firmy Apple (bo IBM jest zdecydowanie starsze) w różnych okolicznościach się krzyżowały. To właśnie IBM zdaniem Jobsa, był największym wrogiem Apple na początku lat osiemdziesiątych. W latach dziewięćdziesiątych IBM stał się sprzymierzeńcem Apple, biorąc czynny udział w projektowaniu i produkcji procesorów PowerPC, które od 1994 przez kolejne dwanaście lat napędzały wszystkie komputery z logiem nadgryzionego jabłuszka. Choć współpraca w zakresie dotyczącym procesorów wygasła, IBM w 2014 roku ponownie zacieśnił swoje związki z Apple, stając się jednym z głównych partnerów firmy z Cupertino w zakresie wdrażania iPada i projektowania kompletnych rozwiązań w świecie biznesu. Współpraca ta bynajmniej nie opiera się tylko i wyłącznie na sprzedaży oprogramowania i samych tabletów, nic z tych rzeczy. Na mocy odpowiednich porozumień, IBM oprócz tworzenia specjalistycznego oprogramowania, ma możliwość jego dystrybucji wśród odbiorców korporacyjnych poza Apple Store, ma możliwość dostarczania iPadów z już zainstalowanymi aplikacjami własnego autorstwa, a także posiada ograniczone możliwości zapewniania wsparcia użytkowników oraz serwisu. Warto o tym wspomnieć, albowiem jest to jak obecnie jedyna firma, której Apple pozwoliło na tak wiele w zakresie swoich urządzeń mobilnych.

Jobs w marcu 1983 roku pod siedzibą IBM. Z pewnością nie przewidywał, że w 2016 roku IBM będzie największym klientem korporacyjnym Apple.
Jobs w marcu 1983 roku pod siedzibą IBM. Z pewnością nie przewidywał, że w 2016 roku IBM będzie największym klientem korporacyjnym Apple.

W ubiegłym roku IBM powiadomił o planowanym zakupie około 15 tysięcy komputerów Apple dla swoich pracowników. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezesa Sprzedaży Wewnętrznej IBM - Johna Collinsa, komputery Apple (głównie MacBooki Pro oraz MacBooki Air) miały trafić nie tylko do pracowników zajmujących się zadaniami związanymi ze współpracą z Apple, ale także miały trafić do tych pracowników, którzy wyrażą chęć zamiany swoich dotychczasowych, służbowych komputerów na komputery Apple. Choć ogłoszony zakup wiązał się z cykliczną wymianą sprzęty firmowego przez IBM, media nie pozostały obojętne, upatrując w tym swoistej ciekawostki. Oto największy niegdyś producent komputerów biurowych, przesiada się na maszyny swojej niegdysiejszej konkurencji. To właśnie z takim wydźwiękiem informacja powędrowała w świat, choć i liczbę zamówionych komputerów - około 15 tysięcy sztuk - uznano za informację wartą podkreślenia.

bEsaKSOL

Jeśli zakup 15 tysięcy komputerów jest wart podkreślenia, większe emocje mogą wzbudzić tylko ostatnie doniesienia z obozu IBM, z których wynika, że firma ta nadal zbroi się w komputery Apple. Podczas ostatniej konferencji IBM - JAMF Nation User Conference - Fletcher Previn poinformował, że umożliwienia pracownikom IBM zamiany swoich komputerów na rozwiązania dostarczane przez Apple spotkało się z tak wielkim zainteresowaniem, że pierwotnie planowane 15 tysięcy komputerów bardzo szybko rozdysponowano pomiędzy pracowników IBM. W związku z powyższym faktem IBM podjął decyzję o zwiększeniu zamówienia do 50 tysięcy komputerów, jednocześnie dopuszczając możliwość o dalszym zwiększaniu udziałów komputerów Apple w zasobach IBM. Obecnie IBM wykorzystuje blisko 90 tysięcy komputerów Apple, a do końca roku planowane są dalsze zakupy zwiększające ich liczbę do imponującej liczby 100 tys. sztuk. Tym samym IBM stał się największym odbiorcą korporacyjnym w czterdziestoletniej historii Apple.

Jak wynika z wypowiedzi Fletchera Previna, za taką decyzją kierownictwa IBM stały także niepodważalne dane ekonomiczne wskazujące, iż koszt obsługi komputerów Apple jest niższy, a wartość ich odsprzedaży jest wyższa, niż miało to miejsce w przypadku komputerów używanych wcześniej. Jak wyliczono, dzięki zastąpieniu maszyny PC komputerem Apple, firma mogła zaoszczędzić minimum 265 dolarów.

606604
IBM is saving a minimum of $265 (up to $535 depending on model) per Mac compared to a PC, over a 4-year lifespan. While the upfront workstation investment is lower for PCs, the residual value for Mac is higher… The program’s success has improved IBM’s ability to attract and retain top talent – a key advantage in today’s competitive market
bEsaKSOR

Jak wynika z dalszej wypowiedzi, niemałe znaczenie ma także możliwość zapewnienia bardziej komfortowych warunków pracy dla osób, które nie koniecznie akceptują maszyny pracujące pod kontrolą systemu Windows czy Linux.

Jednak IBM to nie tylko służbowe komputery Apple, ale także telefony i tablety, z których pracownicy IBM korzystają od dawna. Jak poinformował Fletcher Previn, obecnie w IBM używanych jest 217 tys. urządzeń Apple, którym wsparcia w zakresie wdrożenia i obsługi zapewnia zespół składający się z zaledwie pięćdziesięciu osób.

Jak wynika z danych przedstawionych podczas konferencji, urządzenia z iOS stanowią obecnie większość urządzeń mobilnych używanych w IBM i ich udział obecnie sięga 66%.

606609
Udostępnij:
bEsaKSPH