Blog (92)
Komentarze (104)
Recenzje (0)
@marcinw2Pliki tymczasowe w pamięci RAM - Linux i Windows

Pliki tymczasowe w pamięci RAM - Linux i Windows

18.11.2019 21:51

Dzisiaj kilka słów o tym jak przenieść sobie katalogi tymczasowe do pamięci RAM - przy dużej jej wielkości i używaniu dysków SSD może to mieć pewien sens.

Poradnik celowo będzie krótki - zakładam, że użytkownik ma pewną wiedzę o tym co robi.

Windows

Pobieramy i instalujemy pakiet ze strony http://www.ltr-data.se/opencode.html/#ImDisk (wystarczy "Install package", dla zainteresowanych jest również kod źródłowy).

Przechodzimy do "Computer Management" (prawy klawisz myszy na menu Start i "Computer Management"), rozwijamy drzewko po lewej (Computer Management (Local) \ System Tools \ Task Scheduler \ Task Scheduler Library) i np. tutaj dodajemy sobie nowe zadanie.

Proponowane parametry:

689550

(żeby dysk był dostępny jak najwcześniej, konieczne są uprawnienia i przed podobną operacją na niektórych maszynach może być potrzebna konsultacja z administratorem)

689552
689553

(opcje z rysunku to utworzenie dysku X z systemem plików NTFS i wielkością 1GB)

689555
689556

Restartujemy maszynę - po tej operacji dysk powinien być dostępny po zalogowaniu.

Przychodzimy do "starego" Panelu Sterowania (np. poprzez ikonę energii przy zegarku i opcję "Power Options" albo przez "Change Adapter Options" w "nowym" Panelu Sterowania w Network & Internet \ Status), tam przechodzimy do wszystkich opcji ("All Control Panel Items"), klikamy System, link "Advanced System Settings" i "Environment Variables".

W otwartym okienku zmieniamy TEMP i TMP na górze i na dole na nasz dysk (w przykładzie jest to X)

689560

Zapisujemy, restartujemy i nasz system powinien już zapisywać pliki tymczasowe w RAM.

Plusem rozwiązania jest na pewno szybkość i niezużywanie dysku SSD na zapisywanie głupot, minusem pewne ustępstwa dotyczące bezpieczeństwa.

Samo narzędzie ma również narzędzie do tworzenie większej ilości dysków (proszę przejść do "starego" Panelu Sterowania i kliknąć "ImDisk Virtual Disk Driver").

Jedyna uwaga z mojej strony - podczas używania podobnego rozwiązania napotkałem problemy z bardzo niewielką ilością programów instalacyjnych, np. w przypadku VirtualBox konieczne było rozpakowanie plików i uruchomienie setupu ze stworzonego katalogu tymczasowego.

Linux

W pliku /etc/fstab dodajemy wpisy:

tmpfs /tmp rw,nodev,nosuid,size=512k 0 0
tmpfs /var/tmp rw,nodev,nosuid,size=512k 0 0

Zmiana powinna być natychmiast po restarcie - wpisy tworzą odpowiednio po 512KB (w moim systemie to wystarcza, można również wpisać np. 1g dla 1GB czy 512m dla 512 MB) z możliwością zapisu i odczytu i braku uruchamiania programów.

Więcej o tmpfs np. w dokumentacji kernela, więcej o formacie fstab np. na ArchWiki.

PoradnikiWindowsLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)