Blog (1)
Komentarze (1.9k)
Recenzje (0)

IPFS - Czyli zdecentralizowany internet bez barier

Strona główna@mat41997IPFS - Czyli zdecentralizowany internet bez barier
05.04.2019 07:35
674134

IPFS, InterPlanetary File System - ( tzn. między planetarny system wymiany plików )

Zasadniczo IPFS to połączenie technologi chmurowych jak google drive z protokołem sieci bittorrent i może być użyty do dostarczania treści bez centralnych serwerów. W tym do hostowania własnych stron www oraz aplikacji DAPPS, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

674137

Problemy jakie rozwiązuje sieć ipfs w stosunku do tradycyjnej sieci http, to m.in. odporność na ataki DDoS, deduplikacja danych, kryptograficzny podpis potwierdzający autentyczność pliku oraz jego pierwotnego autora, wsparcie historii wersji plików.

bErwFbvr

IPFS, jako darmowy zamiennik internetu?

Ipfs jako jeden z niewielu programów pozwala stworzyć wewnętrzną sieć lokalną, gdzie każdy będzie mógł być dostawcą treści. Wystarczy do tego zwykły router lub smartfon z włączonym wifi, aby można było się połączyć w kilka komputerów na raz i korzystać z buforowanego dostępu do danych.

IPNS: Jak postawić swoją stronę w sieci ipfs

1. Zainstaluj ipfs https://github.com/ipfs-shipyard/ipfs-desktop#ipfs-desktop 2. Kliknij prawym na ikonkę programu ipfs desktop w zasobniku i wybierz files 3. Przeciągnij folder z gotową już stroną www ( nie udostępniaj wrażliwych danych ) !!! UWAGA: Wszystkie pliki wrzucone do ipfs stają się publicznie dostępne !!! 4. Skopiuj hash z pliku index.html i podepnij pod jedną z istniejących już bramek 5. Podepnij tak uzyskany adres pod domenę i wejdź na swoją stronę, np.  https://ipfs.eternum.io/ipfs/Qmbi7soUZvxQjmDCPbPTmLFFjZXMrxP748nN1BCZD... 6. Aby wprowadzić zmianę na stronie, po prostu wrzuć stronę jeszcze raz i podmień hash podpięty do twojej domeny na nowy 7. Możesz użyć polecenia "ipfs name publish <tutaj-hash>" aby podpiąć aktualny adres pod statyczny niezmienny adres przypisany do twojego klienta ipfs

bErwFbvx

Bądź na bieżąco, śledź rozwój projektu i pomóż go dalej rozwijać  https://github.com/ipfs/go-ipfs#contributing

bErwFbwn