Blog (1)
Komentarze (2)
Recenzje (0)

Niech żyje IRC

@mijenoNiech żyje IRC30.04.2012 21:17

IRC (Internet Relay Chat) istnieje od 1998r, technologie tą stworzył na przełomie trzech - czterech miesięcy Jarkko Oikarinen, stażysta w Uniwersytecie w Oulu (Finlandia). Choć nadal jest to dosyć popularną metodą komunikacji to IRC odczuł drastyczny spadek użytkowników.

Początki IRC

Początkowo IRC używany był przez OuluBox, po pewnym czacie pracujący nad aktualizacją pomyślał aby użytkownik przyłączający się do rozmowy nie musiał się logować. Wtedy też udostępniono IRC dla internautów, służył do komunikacji nieokreślonej liczbie osób na całym świecie. Jeżeli ktoś miał problem to zawsze znalazł się kanał który rozwiązał jego problem.

Niestety wraz z utworzeniem mediów społecznościowych (gg, nk, facebook) IRC stał się mniej popularnym sposobem porozumiewania się.

Strata 60% użytkowników od 2003 roku

415092

Oikarinen uważa za spadek popularności komercjalizacje w internecie. IRC ma swój charakter i nie pasuje do projektu dzisiejszych mediów społecznościowych i dlatego każdy zaczął tworzyć swój indywidualny styl.

Christian Lederer zwany również jako phrozen77 twierdzi że do spadku popularności IRC przyczyniły się następujące problemy:

  • 1. Długotrwałe ataki DDoS na początku 2000r uznaje on za główną przyczynę spadku użytkowników.
  • 2. Piractwo komputerowe, wraz z rozprzestrzenianiem się warezów. Użytkownicy znaleźli prostsze metody pozyskiwania nielegalnych plików co przyczyniło się do mniejszego zapotrzebowania na pomoc ludzi z kanałów IRC.
  • 3. Social networking, czyli serwisy społecznościowe typu facebook, nasza-klasa czy twitter ułatwiły łatwiejszą komunikacje użytkowników.

Spadek popularności IRC to skomplikowane zagadnienie bez prostych odpowiedzi.

Co z tym IRC?

Oikarinen twierdzi że powiązanie IRC z multimediami, światem 3D jest drogą naprzód. Nie jest on już zaangażowany w IRC i zależy to od następnej osoby.

"To nie wymaga dużego zespołu do wykonania postępów. Tylko jeden człowiek może zrobić wielką różnice" mówi Oikarinen.

Nie ma co się martwić o upadek IRC w najbliższym czasie, nie mamy też się co martwić o przyszłą technologie.

Jeżeli ktoś chce sobie przeczytać śmieszne dyskusje użytkowników na kanałach IRC to odsyłam tutaj.

OprogramowanieInternetSerwery
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)