Blog (30)
Komentarze (5.5k)
Recenzje (0)

To, że oprogramowanie serwerów www to głównie Open Source to wiadomo od dawna. Jednak przywykłem do tego, że dominującym rozwiązaniem jest serwer Apache. Jest on jednym z elementów bardzo popularnego LAMP (Linux Apache MySql PHP). Kto wie czy w niedługim czasie nie będziemy musieli go przemianować na LNMP. Według najnowszych wyników statystyk na w3techs.com widzimy, że Nginx przegonił Apache w należących do 1000 popularniejszych miejsc w internecie, a w 10 000 najpopularniejszych jest remis. Oczywiście dla mniejszych portali dalej króluje Apache.

Zestawienie popularności serwerów według popularności odwiedzanych stron
Zestawienie popularności serwerów według popularności odwiedzanych stron

Spojrzenie z perspektywy czasu

Aby zobaczyć zmianę trendów w dłuższym odstępie czasu warto spojrzeć na news.netcraft.com

Serwery aktywne
Serwery aktywne

Patrząc na dynamikę zmian popularności serwerów www widać, że po woli Nginx zmniejsza dystans, choć nie ma co liczyć na szybkie (jeśli w ogóle) doścignięcie Apache. Przy okazji warto spojrzeć na lata 2005 do 2009 gdzie serwer Microsoftu nagle zyskał. Obecnie jak widać większość portali odwraca się od tego rozwiązania.

Serwery wszystkie - z nieaktywnymi
Serwery wszystkie - z nieaktywnymi

Co innego natomiast widać wśród wszystkich serwerów podłączonych do sieci, serwery Microsoftu w firmach mają się bardzo dobrze.

Serwery pośród miliona najbardziej aktywnych serwerów biznesowych
Serwery pośród miliona najbardziej aktywnych serwerów biznesowych

Natomiast statystyki miliona najbardziej uczęszczanych domen w internecie pokazują wyniki podobne do w3techs.com. Nginx powoli zmniejsza dystans.

Posumowanie

W zasadzie nie jest to zaskakująca wiadomość. Świadczy tylko o tym, że dobre rozwiązania zastosowane w wielkich portalach znalazły naśladowców wśród większej rzeszy deweloperów, którzy muszą obsługiwać bardzo duży ruch. Nginx idealnie nadaje się jako proxy i często czynni inne rozwiązania zbędnymi. Nie oznacza to, że faktycznie aplikacje te działają bezpośrednio w modzie PHP na Nginx. Możemy tylko przekonać się, że technologie stojące za dynamicznym tworzeniem stron WWW są lepiej ukryte przed badającymi. Według w3tech.com dominujący jest nadal PHP.

Komentarze (8)
bETRcsTX