Blog (45)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)

Modernizacja laptopa- dwa dyski w laptopie 15 cali.

Strona główna@mordzioModernizacja laptopa- dwa dyski w laptopie 15 cali.
06.09.2011 22:10

Witam serdecznie wszystkich czytelników portalu DP. Na samym początku uprzedzam, że to jest mój pierwszy wpis tego typu i z góry przepraszam za popełnione błędy.

Co jakiś czas w czasopismach komputerowych (i nie tylko) wałkowane są porady dotyczące modernizacji laptopów. Niestety prawie zawsze są to te same porady, bo w końcu co nowego można napisać w tym temacie. Laptopy w porównaniu do blaszaków mają mocno ograniczone możliwość rozbudowy, co najwyżej można dorzucić trochę RAMu, albo wymienić dysk na większy/szybszy.

Do niedawna żyłem w przekonaniu, że posiadanie dwóch dysków zarezerwowane jest tylko dla dużych laptopów 17 calowych i większych.

bEKjvavb

W lipcu postanowiłem wymienić dysk twardy na dysk SSD, niby 60GB powinno wystarczyć na system i programy. Jednak szybko okazało się, że trochę to za mało jak na moje potrzeby. Na krótką metę można posiłkować się dyskiem w kieszeni USB bądź pojemniejszym pendrivem. Jednak nie jest to zbyt wygodne, w końcu laptop musi być mobilny.

Tak się zrodził pomysł zamontowania na stałe drugiego dysku w obudowie laptopa. Tylko jak się do tego zabrać?

Rozwiązanie problemu okazało się banalne, wystarczyło dobrze poszukać. Dostępne są kieszenie (dedykowane lub uniwersalne) montowane w miejsce napędu optycznego.

394127

Dopasowanie odpowiedniej kieszeni wymaga podjęcia tylko dwóch kroków:

bEKjvavh

[item]Wybór interfejsu napędu optycznego: ATA czy S-ATA[/item]

W pierwszej kolejności należy ustalić interfejs zamontowanego napędu optycznego. Można to sprawdzić w menadżerze urządzeń:

394131

Ja poszedłem łatwiejszą drogą i odkręciłem napęd optyczny (dosłownie jedna śrubka).

bEKjvavi

Porównanie na "żywo" interfejsu napędu optycznego ze zdjęciami interfejsu kieszeni to najpewniejszy sposób, na rynku są różne rozwiązania a o pomyłkę łatwo.

[image=img3] Interfejs dysku 2.5 cala który chcemy zamontować to najmniejszy problem, wewnętrzne złącze kieszeni to w większości przypadków S-ATA.

[item]Drugi i ostatni krok sprowadza się do sprawdzenia rozmiaru napędu DVD: 12,5mm czy 9,5mm (Ultraslim) [/item] Tej informacji należy szukać w specyfikacji urządzenia np. na stronie producenta. Jeżeli informacji tam nie ma, wystarczy zmierzyć napęd optyczny za pomocą suwmiarki.

Montaż kieszeni w moim przypadku ograniczył się do odkręcenia jednej śruby, reszta instalacji to tylko przełożenie dysku do kieszeni. BIOS od razu rozpoznał nowe urządzenie.

bEKjvavj

Niewielkim kosztem zyskałem pełnoprawny drugi dysk twardy w laptopie 15 cali. Z napędu optycznego korzystałem bardzo rzadko więc dla mnie to żadna strata, zawsze można dokupić kieszeń na zewnętrzny napęd na USB (co zresztą uczyniłem po kilki tygodniach). Podsumowując, dla mnie bomba!

Kluczowe cechy: + drugi dysk podłączony przez szybki interfejs S-ATA + łatwa instalacja + modernizacja laptopa niskim kosztem + niska temperatura zamontowanego dysku.

- krótszy czas pracy baterii* - konieczność rezygnacji z napędu DVD - problem z dopasowaniem zaślepki *Bez aktywacji spin-down po 10 minutach bezczynności Orientacyjna cena ~100 zł

Aktualizacja

Temperatura dysku (HDD) po kilku dniach testowania waha się od 32-34 stopni podczas normalnej pracy, dysk osiągnął maksymalnie 40 stopni podczas jednorazowego zgrywania danych sporej ilości danych. Temperatura dysku SSD i CPU bez zmian.

Udostępnij:
bEKjvavX