Blog (1)
Komentarze (36)
Recenzje (0)
@musicMini komputer o dużych możliwościach "za grosze" który bije rekordy sprzedaży , czyli - Raspberry Pi - kupno, gdzie i za ile

Mini komputer o dużych możliwościach "za grosze" który bije rekordy sprzedaży , czyli - Raspberry Pi - kupno, gdzie i za ile

18.01.2013 23:03

Raspberry Pi - "mini komputer za grosze", który bije rekordy sprzedaży, to już ponad milion sprzedanych sztuk.

Raspberry PI jest mini komputerem o wielkości karty kredytowej, który podłącza się do monitora / telewizora. Jest to miniaturowy komputer oparty na architekturze ARM, który może być używany do wielu rzeczy podobnie wykonywanych na jak komputerach stacjonarnych. Pojawiało się bardzo wiele zastosowań tego mini komputerka.

449684

Obsługiwane systemy operacyjne : Raspbian OS (oficjalnie zalecany i współtworzony przez producenta), znany z telefonów Android 4, Debian GNU/Linux, Gentoo, Fedora, Arch Linux ARM, RISC OS, FreeBSD, Plan 9, oraz wiele innych popularnych dystrybucji Linuxa; uwaga MS Windows nie działa!

Zalecany do kupna i obecnie sprzedawany model Raspberry PI to : Model B wersja z 512 MB pamięci RAM, cena oficjalna to 35$ dolarów. A płacimy za to co widzimy poniżej :

Schemat  płytki i złącz:

449688

Specyfikacja:

449690

Więcej informacji np. tu : Oficialna strona producenta Raspberry PI Wikipedia ANG Wikipedia PL

Należy dokupić jeszcze (ewentualnie jeśli posiadamy już):

 • ładowarkę (odpowiednią: 5V woltową, ze złączem micro-USB, z parametrami: min. zalecane 700mA lub też 1000mA), odnośnie Amperów to przy podłączeniu bardzo wielu urządzeń np. na USB zapotrzebowanie na prąd rośnie albo i/lub jednocześnie obciążany jest bardzo cały system lub/i jeśli będziemy podkręcać Raspberry PI zalecane jest odpowiednio więcej Amperów ładowarki, więc dostępne są one z np. 1,2 A ; 1,5 A ; 2 A); wiele ładowarek będzie pasowało od innych urządzeń które mamy np. telefonu komórkowego itp., należy sprawdzić ich parametry aby nie uszkodzić Raspberry PI !!
 • kartę pamięci SD (min. 4 lub 8 GB na system operacyjny i dane; im większa tym lepiej oczywiści i bardziej komfortowa praca (max obsługiwana karta SD to 32 GB), oraz możliwie jak najlepszą klasą karty, i tak np.: klasa 10 jest najwyższa i oferuje najszybsze prędkości zapisu i odczytu danych na i z karty podczas pracy systemu operacyjnego)
 • kabel video do wyświetlenia obrazu (kabel hdmi<-> hdmi, lub z przejściówką hdmi na DVI dla monitorów; ewentualne podłączenie do starszych telewizorów za pomocą wbudowanego w Raspberry PI wyjścia: composite video (zwnego RCA, cinch)
 • mysz i klawiatura na USB (po kablu lub bezprzewodowe)

Akcesoria opcjonalne, aczkolwiek ułatwiające pracę:

 • hub USB (do podłączenia więcej niż 2 urządzeń na USB, bo tyle posiada wbudowanych Raspberry PI; najlepiej z własnym zasilaniem prądowym, tzn. hub aktywny)
 • Modem internetowy Wi-Fi na USB (ewentualnie użyć już wbudowanego w Raspberry PI gniazda dla połączenia internetowego po tradycyjnym kablu - popularny wtyk sieciowy z RJ45)
 • pilot zdalnego sterowania
 • wyświetlacze elektroniczne LCD
 • kamery video
 • tunery telewizyjne DVB-T
 • karty muzyczne
 • i wiele innych akcesoriów można podłączyć, nalezy tylko pamietać aby były obsługiwane i wspierane przez Raspberry PI

Kupno Raspberry Pi:

a) Raspberry Pi Foundation na swojej stronie podaje oficjalnych dystrybutorów ( zagranicznych) FAQ :

+ Farnell/element14 ich strona która przekierowuje na polskiego dystrybutora w naszym kraju na stronę Kamami.pl, w ich ofercie Raspberry Pi kosztuje 189 zł + 16 zł przesyłka

+ RS Components link do ich sklepu tu Raspberry Pi z wysyłką do Polski kosztuje $50(~155 zł). Ok. 50 zł oszczędności w stosunku do Kamami.pl/Farnell-element14 które można przeznaczyć np. na dodatkowe akcesoria do niego :)

Raspberry Pi Type B Single Board Computer 512MB +Goods total (L funty)21.60 + Tax (L funty)4.32 //podatek +Standard Delivery (Despatch expected within 1 week(s)) L4.95 //koszt przesyłki - kuriera ------------------------------------- =Order Total (L funty)30.87

Na dzień 18 styczeń 1 zł = 4,958 funta

Co daje nam w sumie 153 zł

Zastanawiam się tylko: przesyłka byłaby z zagranicy, pytanie tylko czy oprócz tego co widać wyżej musielibyśmy płacić jeszcze coś więcej to znaczy, oclenie tzn. cło w Polsce + polski podatek,wówczas musielibyśmy dopłacić jeszcze do tego z 40 zł więcej, tak mi wyszło tzn. ok 25% wartości zamówienia). Wówczas takie zamówienie stało by się nie opłacalne w stosunku do innych prezentowanych. Dlatego zwracam się do Państwa jeżeli wiecie jak to jest z tym, lub jeśli ktoś kupował już u jednego z zagranicznych dystrybutorów Raspberry PI, będzie to pomocne dla chcących kupić ten mini komputerek. Napiszcie Państwo w komentarzach to oraz gdzie najlepiej, najtaniej kupić Raspberry PI i akcesoria do niego.

b) Allegro (od ok. 175 zł z przesyłką bezpłatną) Link aktualne sprzedawanych na Allegro Raspberry PI i akcesoriów

c) inni sprzedawcy

Zapraszam do dyskusji i pisania cennych uwag w komentarzach odnośnie Raspberry PI.

SprzętLinuxHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)