Blog (4)
Komentarze (609)
Recenzje (0)

Centralny Rejestr czyli kilka słów o oszustwie

Strona główna@olmecaCentralny Rejestr czyli kilka słów o oszustwie
22.04.2014 12:40

Czasem tak się zdarza, że moi przyjaciele i znajomi często zwracają się do mnie o pomoc w różnych kwestiach a ja nie mam serca by odmówić. I to nie tylko w kwestiach czysto technicznych. Tym razem zawitał mnie moje progi mój kolega M., który niedawno otworzył własna firmę, jako wytwórca gadżetów reklamowych i jak to nowy przedsiębiorca, znalazł w skrzynce pocztowej, dość ciekawy list.

Pismo wyglądało na dość urzędowe i kolega pełen obaw i wątpliwości, poprosiłbym spojrzał na to i sam wydał opinię czy to nie przypadkiem jakiś przekręt. Istotnie to był, kolokwialnie mówiąc "wałek" a raczej próba wymuszenia płatności, ale o tym za chwilę.

Nadawcą listu jest poważnie brzmiąca instytucja, czyli Centralny rejestr firm i działalności gospodarczych. Najpierw zacytujmy zawartość listu, bo to może Was zainteresować.

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych. Z siedzibą w Warszawie 00-140, NIP 7272789873, Al. Solidarności 115/2 W dniu 31.01.14 dokonano wpisu firmy do CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCIACH GOSPODARCZYCH. Na podstawie art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. ( DZ. U. Nr47, poz. 278, z późn. zm. 1), został utworzony Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych. Rejestr jest bieżąco aktualizowanym zbiorem informacji o podmiotach gospodarczych, prowadzonym w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych. Brak wpisu spowoduje brak wpisu przedsiębiorcy. Ogłoszenie wpisu w centralnym rejestrze firm i działalności gospodarczych wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej, zgodnej z aktualnym rozporządzeniem KRBiP (uchwała wew. Z dnia 1 września 2013r.) w wysokości 192,00 zł w terminie do …

Zacznijmy analizę tego "pisemka" od początku.

1

Cytowana ustawa z dnia 2 lipca 2004r. Art.2( DZ. U. Nr47, poz. 278, z późn. zm. 1) to po prostu ustawa, która reguluje rynek usług. I nic więcej :)

Ustawa reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów w tym zakresie.

Coś więcej dodać ?

2

Ciekawy zwrot, na który, niestety wielu się złapie.

Ogłoszenie wpisu w centralnym rejestrze firm i działalności gospodarczych wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej

Podpowiem, choć wielu z Was zna odpowiedź, określenie fakultatywnej, czyli dobrowolnej, opcjonalnej i niezobowiązującej, ale założę się, że wielu z nowych przedsiębiorców, niestety nie będzie znało znaczenia tego słowa i się szybko złapie za portfel nabijając kabzę tej bandzie oszustów.

3

Jedźmy dalej, bo uzasadnienie tej "opłaty" też jest lekko kuriozalne. Otóż dowiadujemy się, że, opłata jest zgodna z:

... aktualnym rozporządzeniem KRBiP (uchwała wew. Z dnia 1 września 2013r.) ...

Skrót KRBiP oznacza Krajowy Rejestr Branż I Pracodawców i jest podmiotem zależnym od CRFiDG czyli tak naprawdę to jedno i to samo. Dla nas jest to tak samo wiążące jak ustalenia wodza Eskimosów na Grenlandii dotyczących przyrostu ilości igloo w osadzie. Czyli w ogóle.

Spójrzmy na stronę tych oszustów, którą znajdziemy pod adresem crfidg.pl.

513969

Pierwsze, co się rzuca w oczy, to adres strony. Gdyby naprawdę byłaby to oficjalna instytucja to miała domenę z rozszerzeniem gov. Kolejne, co rzuca się w oczy to fakt, że poważna instytucja nie zamówiłaby strony u kogoś takiego jak :

513971

No i długo oczekiwany gwóźdź programu pokazujący jacy "specjaliści" stoją za tym dość haniebnym procederem. Zwróćcie uwagę na adres emai i adres stacjonarny ( pewnie fałszywy), widniejący w górnym prawym rogu.

513973

Instytucja lub poważna firma, która nie ma poczty na własnej domenie a na zwykłym gmailu ? No proszę, co za tłumoki się za to zabrały. Zrobienie poczty na swojej domenie nawet z przekierowaniem na gmaila to kilka minut pracy dla średnio inteligentnego orangutana. Nie będę się mścił na "profesjonalistach" od siedmiu boleści i nie będę im wytykał, że popełnili nawet błąd w adresie.

Wnioski

Chwila by wrzucić zapytanie w wyszukiwarkę, minuta by przejrzeć stronę oszustów i wiemy, na czym stoimy. Niestety, mimo dość oczywistego na pierwszy rzut oka oszustwa, liczba osób, które zapłaciło "fakultatywną" opłatę stale rośnie. Mimo dostępności informacji i wielu ostrzeżeń, wciąż znajdują się naiwni, którzy zapłacą, ale nie sprawdzą, za co tak naprawdę płacą. I czują się oszukani, choć wystarczyłaby chwila szukania.

Wciąż wielu z nas nie potrafi korzystać z ogólnodostępnych narzędzi i mimo posiadania wielu urządzeń z dostępem do internetu, nadal niektórzy gubią się w korzystaniu z nich. Postęp to nie tylko wyścig technologiczny, ale również umiejętność korzystania z udogodnień. A skoro na tak kiepską stronę i tak oczywiste oszustwo wciąż wielu daje się nabrać to w mej nieco łysej głowie rodzi się podejrzenie.

Co z tego, że mamy, co rusz wciąż mądrzejsze urządzenia skory my jesteśmy coraz głupsi ??

Komentarze (254)