Blog (0)
Komentarze (0)
Recenzje (0)
@PawelLisieckiCzy baterie i akumulatory możemy wyrzucać do kosza na śmieci?

Czy baterie i akumulatory możemy wyrzucać do kosza na śmieci?

09.09.2021 12:51, aktualizacja: 27.01.2022 18:24

Oczywiście, że nie! Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak szkodliwe jest wyrzucanie zużytych baterii, akumulatorów czy sprzętów elektronicznych do śmieci i niestety wciąż to robi. Te małe, niepozorne ogniwa dają nam energię, jednak po zużyciu, jeśli wyrzucimy je w nieodpowiednim miejscu, mogą stać się bardzo szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Ze względu na przypadający we wrześniu Dzień Recyklingu Baterii postanowiliśmy Wam przypomnieć dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci oraz co można z nimi w takim razie zrobić.

Na co dzień używamy wielu sprzętów zasilanych bateryjnie – od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora. Czy wiesz, że gdyby połączyć wszystkie baterie, które zużywamy w ciągu roku w Polsce, to sięgnęłyby z Ziemi do Marsa?

Baterie mają jednak określoną żywotnoś i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem, często, nieodpowiednio zutylizowane, zanieczyszczają również naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Czy wiesz, że baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit? Wszystkie te substancje są groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną choroby szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci to nic innego, jak rozrzucanie wokół siebie trucizny – a wystarczy już jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna, by trwale skazić jeden metr sześcienny gleby lub jedna, niewielka, guzikowa bateria, by zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody. Jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie GP ReCyko, aż jedna na dziesięć osób wyrzuca baterie do zwykłych śmieci! A to oznacza miliony baterii rocznie!

Na szczęście możemy to zmienić.

· Z jednej strony zamiast po jednorazowe baterie możemy sięgnąć po akumulatory wielokrotnego użycia, z których po naładowaniu możemy korzystać dalej – nawet kilkaset razy, dlatego w perspektywie roku wykorzystamy ich dużo mniej. Tym samym zużywamy mniej cennych surowców na ich produkcję, ograniczamy transport, redukujemy ślad wodny i węglowy, minimalizujemy też ryzyko skażenia wody i gleby. A przy okazji oszczędzamy również czas i nasz domowy budżet, bo nie musimy już tak często kupować nowych zestawów baterii.

· Z drugiej strony możemy zbierać zużyte baterie i akumulatory i odnosić je do specjalnych punktów zbiórki. Wtedy możliwe będzie odzyskanie nawet do 99,5% składników, z których są zbudowane. Ziemia pozostanie czysta, a cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.

Oddawanie baterii do recyklingu nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, nie musimy przecież zanosić ich tam pojedynczo. Warto mieć w domu pudełko, do którego będziemy przez jakiś  czas zbierać zużyte baterie i akumulatory (bo ich żywotność tez kiedyś się kończy). Gdy uzbieramy już pokaźną liczbę możemy wyrzucić je do specjalnych pojemników ustawionych w sklepach, galeriach handlowych czy szkołach. Możemy to zrobić przy okazji zakupów, spaceru z czworonogiem czy zajęć szkolnych. Odbiór baterii jest też często organizowany za pośrednictwem punktów selektywnej zbiórki odpadów. Miejsca, w których możesz oddać baterie w pobliżu swojego domu, znajdziesz tutaj: https://promocjamamymoc.pl/#mapa.

Poradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)