Blog (33)
Komentarze (1.4k)
Recenzje (0)

Nowe technologie w służbie ludzkości

Strona główna@Quest-88Nowe technologie w służbie ludzkości
27.02.2014 19:55

Czy zastanawialiście się ostatnio do czego jeszcze możemy wykorzystać nowe technologie? Zazwyczaj informacje, które do nas docierają dotyczą kolejnych modeli elektroniki użytkowej. W dobie galopującej konsumpcji jesteśmy bombardowani wieściami o kolejnych generacjach procesorów czy nowej serii kolorowych obudów do telefonów. W tym wszystkim umyka nam prawdziwy sens postępu technologicznego, który w głównej mierze opiera się na poprawie jakości życia w ogóle, a nie na uczynieniu zajęć prostych, pozornie jeszcze prostszymi.

Niniejszym wpisem pragnę zaprezentować kilka wynalazków, które zrewolucjonizują życie milionów ludzi, jeśli nie całego świata.

Proteza ręki za 100 USD dzięki drukowi 3D

Gdy pierwszy raz zetknąłem się z ideą druku 3D, zapytałem sprzedawcy o praktyczne zastosowanie prezentowanego wynalazku. W odpowiedzi usłyszałem, że drukarka jest nabywana głównie przez protetyków, jubilerów oraz architektów. Czwartą grupę mieli tworzyć pasjonaci, którzy drukowali tylko sobie znane elementy.

bEJuKpyv

Dzisiaj na szczęście wiemy już, że drukarka taka oprócz wydruku mankiet pozwala wydrukować także tanią protezę ręki, a dowiódł tego Mick Ebeling, prezes Fundacji Not Impossible Labs.

Wszystko zaczęło się od 14. letniego Daniela Omar, który stał się ofiarą wojny w Sudanie Południowym. Daniel wypełniał swoje codzienne obowiązki, gdy z nieba spadła bomba (zrzucona przez jego własny rząd) i w wyniku eksplozji urwała mu obie ręce. Historię tę opisał Time w 2012 roku, na łamach którego można było wyczytać wzruszające słowa o chłopcu ubolewającym nad tym, że stał się niepomocny dla swojej rodziny.

499812

Gdy historię podchwyciły światowe media, dotarła ona także do Micka Ebeling - szefa fundacji, która w oparciu o rozwiązania Open Source kreuje tanie i proste w skonstruowaniu urządzenia (zrób-to-sam), których celem jest rozwiązanie problemów związanych ze zdrowiem.

bEJuKpyB

Ebeling zapoczątkował projekt "Daniel" i wyruszył w Góry Nubijskie. W podróż do Sudanu wziął drukarki 3D, laptopa, plastik oraz cel jakim było zbudowanie ramienia dla Daniela. Przedsięwzięcie było wspierane przez firmę Intel oraz Precipart, firmę inżynierską oraz grupę zawierającą południowoafrykańskiego wynalazcę Robohand oraz australijskiego neurobiologa z MIT.

Opracowany przez grupę sposób wydruku ręki trwa około sześciu godzin i kosztuje 100 dolarów co pozwoliło zbić cenę protezy od 30 do 300 razy, w zależności od komercyjnego odpowiednika (od $3,000 do $30,000 ).

Ebeling nauczył również lokalnych wolontariuszy technik wydruku, aby ci po jego powrocie do domu mogli już samodzielnie nieść pomoc innym ofiarom wojny.

Daniel Omar (po prawej) wykonuje gest brofist
Daniel Omar (po prawej) wykonuje gest brofist

Dzisiaj Daniel ma 16 lat. Dzięki protezie nie tylko odzyskał możliwość samodzielnego jedzenia, ale także pomaga w szpitalu ludziom, którzy stali się ofiarami przemocy tak samo jak on sam.

bEJuKpyC

Źródło: These $100 3-D-Printed Arms Are Giving Young Sudan War Amputees A Reas...

Samostabilizująca się łyżka dla chorych na Parkinsona

499822

Ojcem tego wynalazku jest Anupam Pathak, który stoi na czele trzyosobowej grupy LiftLabs Design. Sama łyżka nosi fachową nazwę Liftware.

bEJuKpyD

W środku znajdziemy wbudowany mikroprocesor, czujniki i kilka małych silniczków. Łyżka jest zdolna do stabilizacji drżenia do wysokości pięciu cm (dwóch cali), a w kilku badaniach medycznych osiągnęła redukcję drżenia o około 70%! Koszt łyżki został wyceniony niestety na kwotę aż trzystu dolarów.

Źródło: Self-stabilizing Spoon for People with Parkinson’s

Szkła kontaktowe Google dla cukrzyków

499828

Ten projekt jest jeszcze prototypem. Obecnie testowane jest szkło kontaktowe, które zostało zbudowane by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonego między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testowany prototypy odczytuje dane raz na sekundę.

bEJuKpyE

Google bada również w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystano miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga firmie w ulepszaniu prototypu.

Źródło: Przedstawiamy nasz projekt inteligentnych soczewek kontaktowych

Okulary pokazujące nowotwór

Amerykańscy naukowcy ;-) z Washington University School of Medicine w St. Louis skonstruowali okulary, które pozwalają chirurgowi precyzyjnie obserwować tkankę nowotworową.

Nowa technologia umożliwia dokładne określenie granic nowotworu przeznaczonego do wycięcia, co pozwala zminimalizować straty na tkance zdrowej. Nienazwana jeszcze technologia umożliwia wykrycie guza o średnicy nawet jednego milimetra.

Jednak bez specjalnego płynu, same okulary nic nie znaczą. Pacjentowi przed zabiegiem podawany jest kontrast, którego cząsteczki przenikają do komórek i tam pozostają. Różnica polega na tym, że zdrowe tkanki pozbywają się cząsteczek kontrastu, podczas gdy na tkankach nowotworowych płyn zalega przez dłuższy czas. Gdy wystawić tkankę na działanie specjalnego światła, komórki rakowe świecą niebieskim, fluorescencyjnym światłem. Jak informuje RMF.pl

Na swej stronie internetowej Washington University School of Medicine w St. Louis pisze, że metoda, opracowana przez profesora Samuela Achilefu, powinna być skuteczna przy wykrywaniu różnych rodzajów nowotworów. Wczoraj, po raz pierwszy wykorzystano ją w operacji raka piersi (...) Dokładna ocena rozprzestrzenienia guza nowotworowego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii. Obecne metody pozwalają to dokładnie określić dopiero po operacji. Jeśli okaże się, że chirurg nie zachował odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa, operację trzeba powtórzyć. W przypadku raka piersi dotyczy to w USA nawet co czwartego przypadku.

Na filmie poniżej przedstawiono rzeczywisty obraz, oglądany przez doktor Julie Margenthaler podczas operacji usunięcia węzłów chłonnych pacjentki z rakiem piersi. Na niebiesko widać tkankę nowotworową. Kolor jasnoniebieski pokazuje miejsca o większym nagromadzeniu chorych komórek.

Lifestraw: mechaniczna słomka do filtracji wody

499840

1/6 światowej populacji nie ma dostępu do czystej wody, co daje nam aż miliard ludzi cierpiących z niedożywienia. Jak podaje serwis Water.org, 3.4 miliona ludzi umiera każdego roku od problemów z wodą, sanitariatami i higieną. W tę liczbę należy wliczyć 6 tysięcy dzieci... dziennie, co pozwala brak dostępności do czystej, słodkiej wody nazwać największym, globalnym kryzysem.

Pomoc tutaj niesie LifeStraw - tubalna słomka o 25 cm długości i 29 mm średnicy. Jak wykazały testy, pozytywne efekty zostały osiągnięte w przypadku bakterii wodnych przenoszonych z beczki, wody mętnej a także wody zasolonej. W ten sposób udało się wyeliminować salmonellę, shigellę, enterococcus oraz staphylococci.

LifeStraw został tak zaprojektowany, aby uniknąć w jego konstrukcji elementów ruchomych oraz elektryczności, której brak w krajach trzeciego świata. Jedyną siłą potrzebną do uruchomienia urządzenia jest naturalna siła ssania, którą nawet dziecko będzie wstanie wyprodukować.

Proces filtracji ma kilka etapów i zaczyna się już na poziomie końca rurki. W momencie zassania brudnej wody, rozpoczyna się proces przedfiltracji polegający na przepuszczeniu cieszy przez siatkę składającą się ze stu otwartych mikronów (jest to jednostka równa jednej milionowej metra), aby następnie przejść przez kolejną siatkę z poliestru, która zawiera jedynie 15 mikronów. W ten sposób wszystkie duże cząstki zostają odsączone, nawet skupiska bakterii. W następnej kolejności woda przechodzi przez włókno syntetyczne, które zawiera pory mniejsze niż 0.2 mikrona. Brud, bakterie lub pasożyty są uwięzione we włóknach siatki, a czysta woda przechodzi przez urządzenie. Po zakończeniu picia, należy po prostu dmuchnąć w słomkę, aby wyczyścić jej filtr.

499845

Autorzy słomki szacują, że długość jej życia wynosi tysiąc litrów, co odpowiada ponad rocznej konsumpcji wody przez jedną osobę. Słomkę zaprojektowano z myślą o ochronie przeciwko drakunkulozie, aczkolwiek wynalazek potrafi przechwytywać także bakterie błonicy i cholery oraz chroni przed laksacją.

499847

Źródło: This Simple & Affordable Technology Is Going To Make History: Meet The...

To tyle na dzisiaj. Jeśli znacie inne pozytywne wynalazki, dopisujcie je w komentarzach. :-)

Udostępnij:
bEJuKpzr