Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81"Blogger od kuchni" - wywiad z Bananem

"Blogger od kuchni" - wywiad z Bananem

07.05.2012 11:12, aktualizacja: 05.01.2014 13:01

Początek miesiąca to czas na kolejny wywiad tym razem dzięki waszym sugestiom poprosiłem o rozmowę Banana, którego poznaliśmy jako twórce serii "Allegro - złodzieje są wśród nas" czy "Co oprócz oczywistego". Także szereg wpisów "Blogi na dobrychprogramach" ma swoich wiernych czytelników. Tak więc zapraszam.

413707

1) Witaj Banan. Tak na początek – może coś o sobie - pracujesz, uczysz się?

Jak niektórzy mogli już zauważyć jestem jednym z młodszych blogerów na dobrychprogramach. Mam zaledwie 15 lat i interesuję się szeroko pojętą informatyką, smartfonami oraz polskim rynkiem telekomunikacyjnym. Uwielbiam jeździć na moim (zielonym =P) rowerze szczególnie po lesie, co mogliście zauważyć w ostatnich moich wpisach. Natomiast pomysły na nie przychodzą mi właśnie na łonie natury lub w nocy gdy nie mogę zasnąć =)

2) Jesteś najmłodszym blogerem, ale Twój dorobek jest już spory - jak zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem i przy okazji dlaczego blog dobrychprogramów?

Blog dobrychprogramów dlatego, że mamy możliwość wyrazić swoje własne zdanie, pomóc, zaciekawić aż 7 milionów czytelników miesięcznie. Właśnie dlatego zacząłem blogować. Zakładając blog gdzieś na własnej stronie pisałbym jak do ściany. Na początku nie wiedziałem za bardzo o czym mógłbym napisać, a moje pierwsze wpisy nie zaliczam do szczególnie udanych. Lecz gdy już się trochę rozkręciłem zacząłem więcej pisać, a pomysły przychodziły do mnie same.

3) Twoje pierwsze wpisy otrzymały co najmniej po 20 kilka komentarzy, tak więc zaciekawiły czytelników. Trochę z innej beczki Twój avatar. Sam go stworzyłeś czy jednak to czyjaś Twórczość?

To nie jest moje dzieło, poprosiłem o to Wooqasha. Był on pierwszy internetowym kolegą poznanym na dobrychprogramach =) Do tego avatara doszliśmy po trudach i znojach. Jest też logo, a tak prezentują się one w pełnej okazałości:

413714
413715

Był nawet kiedyś na moim blogu taki luźny wpis o avatarach pod tytułem "Avatar - obrazek, którym opowiadasz o sobie". Jak widać jest on w pełni związany ze mną kolor zielony jest moim ulubionym, a zaraz po nim w hierarchii stoi czarny. Natomiast większość znajomych mówi do mnie Banan. Przy okazji serii wpisów "Allegro złodzieje są wśród nas" Ave5 w komentarzach napisał "Wyjaśniło się skąd taki a nie inny nick :P". Ponieważ na jednym ze zdjęć widniało moje imię i nazwisko czyli Krzysztof Banaś, a od Banaś do Banan już nie daleko =) Wracając do koloru zielonego utkwił mi w pamięci komentarz blogera wojtekadams, w którym napisał on "Banan = zielony szaleniec :)". Przyznaję mu rację, bo czy kogoś z czymś takim na komputerze tak byście nie nazwali?

413717

4) A jakieś zainteresowania poza komputerami?

Yyy nie przypominam sobie =D

5) W tej chwili jeszcze się uczysz. Swoją przyszłość widzisz w pracy z komputerami czy niekoniecznie?

Tak jak już wcześniej wspomniałem interesuję się ogólnie pojętą informatyką, a poza tym nie mam jakichś większych zainteresowań. Po skończeniu gimnazjum zamierzam iść do liceum o profilu matematyczno-informatycznym (jeśli się dobrze orientuję) lub do technikum na technik informatyk. Ale teraz wchodzi ta nowa podstawa programowa i mają zajść jeszcze jakieś zmiany w tych kwestiach więc nie jestem zdecydowany, bo mam chwilkę czasu do namysłu. Ale bardziej jestem przekonany do liceum. Co potem tego nie wie nikt. Ale jak jeszcze będę pisał na moim blogu to czytelnicy pewnie pomogą mi w wyborze =)

6) Zatem twoje pierwsze szlify blogowe uzyskałeś na DP. W chwili obecnej udzielasz się tylko na dobrychprogramach czy jeszcze gdzieś w zakamarkach sieci można ujrzeć twoje wpisy.

Moich wpisów nie, ale udzielam się jeszcze na forum o Androidzie. Tak jak wspominałem w moim wpisie pod tytułem "Motywy" robię motyw na Androida, a dokładniej ROM Zeus. W komentarzach pisaliście, że skórka przypadła wam do gustu, a nazywa się Kolocek. Nazwa powstała od pierwszej wersji motywu, której ikonki zasięgu były kolorowe i klockowate. Połączenie tych dwóch słów dało nam Kolocek. Poza tym jest jeszcze taki świeży projekt, do którego zostałem zaproszony właśnie dzięki moim wpisom na blogu. Nie chcę zapeszać ale jeśli to wypali zobaczycie na moim blogu więcej testów sprzętu.

7) Twoja seria "Blogi na dobrychprogramach" - skąd pomysł?.

Lipiec był miesiącem pełnym pomysłów. Jednym z nich była praktycznie nie kończąca się seria podsumowań miesiąca na blogu dobrychprogramów. Uznałem wtedy, że podsumowanie tygodnia (news) to za mało, bo nie ma tam żadnych liczb i nikt nie wie kto tak naprawdę dał z siebie wszystko w danym miesiącu. Dlatego wziąłem karteczki i długopis i zacząłem wielkie liczenie. Gdy już wszystko policzyłem przekazałem to wam, a pomysł uznany został przez was za trafiony.

413726

Następnie poprosiłem redakcję o udostępnianie mi danych za każdy miesiąc, a redakcja się zgodziła. Do każdego podsumowania próbuję wprowadzić coś świeżego, aby nie było za nudno ale nie jest to takie proste =)

8) W zeszłym roku zacząłeś serię Allegro złodzieje są wśród nas – czy masz zamiar to kontynuować ?

Jeśli znów mnie ktoś oszuka to tak. Jeśli ja oszukam kogoś to nie =P

9) No w sumie co racja to racja. Tak więc lepiej aby nikt nikogo nie oszukiwał :). Czyli seria "Allegro złodzieje są wśród nas" żyje swoim życiem, a co z serią "Co prócz oczywistego?"

Ta seria będzie kontynuowana jak tylko w moje ręce wpadnie jakiś sprzęt do testów, który prócz oczywistego zastosowania ma też jakieś dodatkowe zapewnione przez producenta. Jak np. wodo i wstrząso odporny pendrive, czy statyw B15 =D

10) Sprawa która zawsze będzie wzniecać lawinę komentarzy Windows vs Linux. Jakie jest Twoje stanowisko?

Otóż na Linuxa przeniosłem się w czerwcu ubiegłego roku. Skłoniła mnie do tego pewna niepozorna płytka. Nie miną jeszcze rok ja nadal używam pingwinka np. teraz openSUSE z KDE. Natomiast Windowsa wcale nie odtrącam nadal jest zainstalowany na moim drugim dysku. Czasem przydaje mi się do jakichś sporadycznie używanych programów pod tą platformę. Poza tym jest zabezpieczeniem w razie gdyby z jakiejś przyczyny Linux padł. Ale i tak takie zabezpieczenie może zdać się na nic. Ostatnio padły mi oba systemy na obu dyskach w ten sam dzień =| Na szczęście dobroprogramowi forumowicze mi pomogli za co im dziękuję. Resumując nie mówię, że nie wrócę na Windowsa ani, że nie zostanę przy Linuxie. Po co te wszystkie wojny przecież można żyć ze wszystkimi w zgodzie. Poza tym jest jeszcze trzecia opcja...

11) Jesteś jednym z pierwszych blogerów, który zaczął umieszczać swoje filmiki na blogu. Pierwszy filmik pojawił się bodajże we wpisie testującym pendriva. Dlaczego filmik a nie tekst?

Filmiki na blogu oczywiście nie zastąpią tekstu. Ale nie wszystko można przedstawić za jego pomocą. No może wszystko ale czasem potrzebny jest również obraz i dźwięk. Tak jak w teście tego nieszczęsnego pendraka gdybym napisał, że rzucałem nim o ścianę to nie było by to zbyt wiarygodne. Natomiast test z wodą już łatwiej pokazać robiąc zdjęcie pendriva w naczyniu z wodą. Poza tym próbuję te filmiki robić z humorem. Tak jak narracja na tym teście i siła rzutu =) Albo drzewko pendrivowe "-Przecież pendrivy nie rosną na drzewach! -Jak to nie z jednego wyrosły dwa" Natomiast muzyka, którą podkładam do każdego filmiku jest żywcem wyjętą z Mario =P

12) Hot Zlot - marzenie każdego użytkownika DP. Ty jeszcze nie byłeś ale jak znam życie, też się "palisz" aby udać się na ten Zlot.

Od początku bardzo chciałem zawitać na HotZlocie. Niestety moje marzenie nie może się na razie spełnić, bo to fantastyczne spotkanie jest od 18 roku życia. Jak już wiecie mam dopiero 15 lat więc na swój pierwszy HotZlot mógłbym się udać dopiero w 2015 roku =| Mam nadzieję, że nadal będę publikował swoje wpisy do tego czasu, a HotZlot będzie nadal organizowany.

13) Tak na zakończenie. Kiedyś powiedziałeś, że nasi blogerzy robili korekty twoich wpisów, w dalszym ciągu prosisz znajomych z DP o korektę?

Tak, nadal proszę o korektę blogerów z dobrychprogramów i nie tylko. Jeden z nich powiedział ostatnio, że już moje wpisy nie wymagają korekty. Chyba ma trochę racji ale ja chcę być pewny, że nie opublikuję bubla. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy sprawdzali moje wpisy. Jest ich tak wielu, że przy wymienianiu nie chciałbym kogoś pominąć. Ostatnio są to gównie literówki i zgubione przecinki ale jakość musi być! Jeszcze raz wielkie dzięki.

14) Dziękuje Ci bardzo za poświęcony czas.

Ja także dziękuję Tobie za przeprowadzenie tego wywiadu jak i czytelnikom za przeczytanie go. Pozdrawiam, Banan =)

Jak zwykle na koniec zapraszam do sugerowania kto powinien być następny i jakie ewentualnie pytania powinny paść. Pozdrawiam i zapraszam na kolejny wywiad.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)