Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Czy po każdym asystencie pobierania musimy sprzątać system? Wygląda na to, że tak

@Shaki81Czy po każdym asystencie pobierania musimy sprzątać system? Wygląda na to, że tak28.01.2015 15:16

Jakiś czas temu Cebula na swoim blogu podał nam niezbyt szczęśliwą informację o wprowadzeniu asystenta pobierania na łamach DP. Komentarze wówczas nie były zbyt przychylne. Nie mi oceniać jakości tego asystenta czy przesłanek jakimi kierowała się redakcja wprowadzając asystenta. Bo nie o to chodzi w tym wpisie.

ukochany pomocnik
ukochany pomocnik

Na forum w dziale bezpieczeństwo aż zagrzmiało (zresztą grzmi do dziś) od problemów robionych rzekomo przez tego asystenta. Na szczęście nasi użytkownicy forum zawsze stają na wysokości zadania i znajdują rozwiązanie problemów zgłaszanych w tym dziale. Jeśli macie jakiś problem z niechcianym softem to zapraszam właśnie tam.

Zresztą takich (o wiele gorszych) asystentów jest pełno w Internecie i niestety większość z nich może instalować niechciane oprogramowanie, z którym trzeba później walczyć. Niejednokrotnie drogi użytkowniku możesz sam poradzić sobie z takim problemem. Wystarczy kilka programów, które znajdują się bazie oprogramowania DP i problem można rozwiązać samemu. Poniżej opiszę 3 programy, z których ja korzystam i większości przypadków są one skuteczne w 100%. Przed przystąpieniem do działania zalecam jednak doczytać najpierw ten wpis do końca:).

Po pierwsze CClenaer

"CCleaner to bezpłatna aplikacja przeznaczona do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych po codziennej pracy z komputerem przez różnego typu aplikacje. Dzięki tym funkcjom program postrzegany jest jako jedno z najlepszych narzędzi do ochrony prywatności."

543744

Pierwszy krok to oczyszczenie komputera z plików tymczasowych, w których często siedzą jakieś niespodzianki. Odpalamy Ccleanera i pierwszą opcją (Cleaner) usuwany wszystko co program uzna za niepotrzebne.

543746

Drugi krok to usunięcie błędnych wpisów w rejestrze (Rejestr), tutaj też również powinniśmy zdać się na standardowe ustawienia programu.

543748

Trzeci krok to usunięcie niepotrzebnych programów. Ja zawsze wychodzę z założenia, że skoro nie wiem co to za program to profilaktycznie go usuwam.

543750

Ostania opcja to Autostart - tutaj wyłączam wszystko oprócz antywirusa.

Po drugie AdwCleaner

"AdwCleaner to jedno z najlepszych narzędzi, które umożliwiają szybkie i skuteczne usunięcie potencjalnie niechcianego oprogramowania (PUP). Doskonale radzi sobie ono z wszelakiego rodzaju komponentami adware, wyświetlającymi niechciane reklamy czy zmieniającymi ustawienia przeglądarek internetowych, a także instalowanymi przypadkowo zbędnymi paskami narzędziowymi (toolbarami)."

543754

Tutaj również większej filozofii nie ma. Uruchamiamy program, który się nie instaluje, klikamy szukaj i czekamy aż program skończy swoje.

543756

Na koniec klikamy Usuń, program zrestartuje komputer i większość niechcianego oprogramowania idzie w zapomnienie. Komputer jest już praktycznie pozbawiony syfków.

Po trzecie Malwarebytes Anti-Malware

"Malwarebytes Anti-Malware to skuteczny skaner wykrywający i usuwający różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie w tym wirusy, robaki, trojany, rootkity, dialery i oprogramowanie szpiegujące."

543760

Po restarcie komputera instalujemy MBM, odznaczając podczas instalacji korzystanie z wersji premium i klikamy Napraw teraz.

543762

Standardowe skanowanie trwa ok 10 minut - po tym czasie program "powie nam" ile jeszcze zostało niepożądanego oprogramowania i zaproponuje przeniesienie ich do kwarantanny. Należy to wykonać. No i praktycznie to wszystko. Komputer jest gotowy do dalszej pracy

Opisy i screeny wyżej wymienionego oprogramowania zostały pobrane z naszego portalu.

No i na koniec

Nie jestem ekspertem od bezpieczeństwa (choć i taka odznaka znalazła się w moim profilu:)) i czynności które wykonujesz, wykonujesz na własną odpowiedzialność. Są to oczywiście podstawowe działania, które na pewno nie uszkodzą systemu, a na pewno pozbędą niechcianego programowania. Życzę więc owocnej walki z oprogramowaniem, którego nie chcemy

Na naszym Forum w dziale Bezpieczeństwo, o którym wspominałem prędzej znajduję się szereg przyklejoonych tematów, w których krok po kroku opisane jest jak korzystać z całego szeregu oprogramowania wykorzystywanego do walki ze szkodnikami. Na koniec jeszcze tylko link do mojego spisu treści no i zapraszam za tydzień

OprogramowanieWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)