Blog (39)
Komentarze (133)
Recenzje (0)

Najnowszy smaczek w Notepad++

Strona główna@tidzejmNajnowszy smaczek w Notepad++
24.09.2017 19:55

Jedną z nowości świeżo wydanej wersji 7.5.1 Mojego ulubionego edytora tekstowego Notepad++ jest tzw. "spiritual quote" - nowy ukryty "smaczek" (tzw. "easter egg" ). Najprostszym sposobem na jego doświadczenie jest wpisanie w oknie programu "Notepad++ #3" (bez cudzysłowu), zaznaczenie oraz kliknięcie F1 z klawiatury (wywołujące zazwyczaj okienko "O programie" - jednak tym razem... :) ).

Co ciekawe, kiedy podejrzeć treść "pisanki" z włączoną opcją pokazywania znaków nowej linii (menu Widok/Pokaż niewidoczne znaki/Pokaż znaki nowej linii), ujrzymy zawsze "LF" ("Life&Free" ;) ; znak nowej linii stosowany w systemach Unix) - bez względu na to, czy mamy aktualnie ustawiony znak nowej linii Windows (CRLF), czy Mac (CR).

Notepad++ z najnowszą pisanką wielkanocną :)
Notepad++ z najnowszą pisanką wielkanocną :)

Dla ciekawskich polecam poeksperymentować z tym magicznym hasłem - można coś jeszcze odnaleźć! :)

bEavkaon

Inne "ukryte pisanki" możesz odkryć, uruchamiając program z parametrem " -qnrandom" (prawy klik na ikonkę uruchamiającą Notepad++/Właściwości/ - powyższy parametr doklejamy do już istniejącej ścieżki w polu "Element docelowy" - po spacji i po cudzysłowie, czyli np.: "C:\Program Files\Notepad++\notepad++.exe" -qnrandom), zatwierdzamy "Zastosuj" i "OK", po czym uruchamiamy program i obserwujemy :) .

bEavkapj