Blog (384)
Komentarze (4.9k)
Recenzje (0)

Khan AIMO — świetlna i dźwiękowa ewolucja rewelacyjnych słuchawek

Strona główna@wojtekadamsKhan AIMO — świetlna i dźwiękowa ewolucja rewelacyjnych słuchawek
23.05.2018 22:24

Słuchawki Khan AIMO są ostatnim elementem inteligentnego zestawu RGB Roccata, a przynajmniej na ten moment. Podobnie jak klawiatura Horde i mysz Kone, Khan wykorzystuje technologię AIMO do zsynchronizowania świetlnej iluminacji, która dostosowuje się do charakteru naszej pracy/rozgrywki odpowiednia gasząc i zmieniając kolor wbudowanych diod LED.

652756

Niedawno miałem okazję recenzować headset Khan Pro, który jest protoplastą modelu z AIMO i na pierwszy rzut oka modele wizualnie niewiele się różnią. Liftingowi zostały poddane mocowania widełek i muszle, aby ujście znalazło światło z diod LED w czterech strefach.

152172
152173

Ogólna konstrukcja nie uległa zmianie, nadal jest zamknięta i wykonana z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Poduszki w nausznikach obszyte zostały ekoskórą, która teraz jest mocniej naciągnięta, a gąbka w nich jest delikatnie twardsza. Współczynnik tłumienia dźwięków z zewnątrz nadal został utrzymany na wysokim poziomie. Chociaż słuchawki nie posiadają ANC (Active noise control), to zapewniają jedne z najlepszych pasywnych wygłuszeń jakie można znaleźć w tym przedziale cenowym.

652762

Waga Khan jest niewielka, tylko 275 gram, więc słuchawki nie powinny nas męczyć, gdy długo w nich zabawimy. Na komfort wpływa także duża możliwość regulacji: długości pałąka i kąta ułożenia muszli — góra/dół i w poziomie o 90 stopni.

bEEvWefb

Mikrofon i w tym modelu został podłączony na stałe. Ulokowany jest na lewym nauszniku. Aby go wyłączyć, wystarczy odchylić pałąk do pozycji pionowej — moment ten jest wzbogacony o charakterystyczny klik przełącznika. Choć nie jestem fanem takiego rozwiązania — wolę wypinane mikrofony, bo korzystam z nich rzadko.

652765
152176
152177

Na prawej muszli (odwrotnie niż w modelu Pro) znalazł swoje miejsce potencjometr do regulacji głośności i fizyczny przycisk do włączenia przestrzennego tryby 7.1.

652770

Headset podłączymy do komputera za pomocą kabla zakończonego portem USB z materiałowym-grubym oplotem, o długości 1,8 metra. Dlaczego nie audio-Jack? Bo, Khan AIMO potrzebuje zasilania dla diod LED i wbudowanego DAC (ma własną kartę dźwiękową: 24-bit, 96 kHz). Ta opcja zagwarantuje dużo lepszy dźwięk i to w 7.1 niż w wersja Khan Pro. Przetworniki w tym zestawie posiadają średnicę 55 mm i impedancję 32 Ohm. Także w tym zestawie Roccat kusi certyfikatem Hi-Res Audio, który deklaruje, że słuchawki potrafią odtworzyć dźwięk o częstotliwości od 10 do 40 kHz ;)

Oprogramowanie SWARM

Khan AIMO — podobnie jak inne peryferia Roccata potrzebuje oprogramowania SWARM, żeby wycisnąć z niego maksimum możliwości. Producent postarał się, aby opcji konfiguracyjnych było dość sporo. Wśród nich znajdziemy: częstotliwość próbkowania, filtry poprawiające jakość, wyrównanie bassów, equalizer, czy włączenie wirtualnego trybu dźwięku przestrzennego 7.1.

152179
152180

Dla mikrofonu także możemy ustawić częstotliwość próbkowania, włączyć redukcję szumów, dostosować jego czułość i dzięki funkcji "Magiczny głos” zmienić barwę i wysokość rejestrowanego przez mikrofon dźwięku w górę (kobieta, kreskówka) lub w dół (mężczyzna, potwór).

152181
152182

Ostatnią zakładką w ustawieniach Khan jest podświetlenie. Podobnie jak w innych peryferiach z oświetleniem AIMO mamy do wyboru 6 trybów wyświetlania: tęczowa fala, bicie serca, pełne oświetlenie, oddech, wąż i inteligentne AIMO.

652782

Warto również zauważyć, że każde z tych ustawień można zapisać do kilku profili, a następnie aktywować je w dowolnym momencie.

W użycu

Używałem Roccat Khan AIMO przez ponad dwa tygodnie i tak samo, jak jego starszy brat pozostaje niesamowicie wygodnym zestawem, choć jego waga jest o około 40 gram większa — ze względu na wbudowany DAC.

bEEvWefh

Miękka pianka dobrze wygłusza i sprawa, że docisk słuchawek jest zrównoważony. Osiem godzin w nich na głowie nie powoduje dużego dyskomfortu. Jedyną wadą jest brak wentylacji (wytłumienie i ekoskóra robią swoje), dlatego też warto od czasu do czasu po prostu zdjąć słuchawki i dać odpocząć uszom.

652787

Ulokowanie pokrętła głośności na muszli jest fantastycznym pomysłem — zawsze dostępny jest w tym samym miejscu. Potencjometr jest wystarczająco duży, aby go bez problemu wyczuć opuszkami placów. Przełącznik trybu 7.1 znajduje się dość blisko regulatora, ale przypadkowo raczej go nie wciśniemy.

652789

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to Khan AIMO gra lepiej niż model Pro — pewnie dzięki wbudowanemu przetwornikowi. W grach dźwiękowa scena odzwierciedlona jest fenomenalnie z dużą ilością, wręcz bogactwem szczegółów. Wirtualne 7.1 w takich przypadkach spisuje się na medal. I to nie tylko w grach, ale także w filmach. Jednak czar tego rozwiązania pryska, w dynamicznych grach FPS, gdzie dobra lokalizacja przeciwnika gra pierwsze skrzypce. W trybie wirtualnego dźwięku przestrzennego pozycjonowanie nie jest tak precyzyjne, jak w natywnym 2.0. Podobny problem zauważyłem w słuchawkach MasterPulse PRO od CoolerMaster. Headset produkują dość przyzwoity bass, wysokie tony czasami są nieco nieśmiałe, zaś tony niskie płaskie, ale nie jest to regułą. Khan AIMO to jedyny headset, w którym regularne słuchanie muzyki sprawiało mi przyjemność. Choć z pewnością dla audiofila byłby niewystarczający.

Mikrofon

Mikrofon przede wszystkim spełnia swoje podstawowe i jedyne zadanie. Rejestrowany dźwięk jest bardzo dobrej jakości, choć krystaliczny nie jest, choć w SWARM możemy go podrasować. Dla mnie ta jakość jest wystarczająco dobra do komunikacji podczas gamingowej sesji, czy rozmowy przez internetowy komunikator. Zaś pomysł z wyłączeniem mikrofonu poprzez podnoszenie, wydaje się bardzo udany.

652793

Podsumowanie

Tak samo, jak Roccat Khan Pro, również i AIMO stały się synonimem słuchawkowego komfortu. Są lekkie i niesamowicie wygodne. Do tego możemy dopisać jakość wykonania i zastosowane materiały, które są najwyższej klasy. Także wygląd ich nie jest przesadzony — pamiętacie headset Bloody? Swobodnie możemy ich używać nie tylko w domu, ale i w pracy. Po wyłączeniu oświetlenia Nie ma w nich nic krzykliwego jak u konkurencji. Bez zarzutu Roccat Khan AIMO, to naprawdę jeden z najlepszych headsetów, w tej kategorii cenowej (ok. 499złł), jakie kiedykolwiek testowałem. Polecam!

bEEvWefX