AMD wymieni wadliwe Ryzeny wszystkim dotkniętym rzadką usterką

Strona główna Aktualności
image

O autorze

AMD dało użytkownikom Linuksa kolejny powód do sympatii. Czerwoni pochylili się nad problemem, który doskwierał jedynie niewielkiemu ułamkowi nabywców Ryzenów 7. Każdy, kto ma problemy z działaniem kompilatora GCC na systemach z tymi procesorami, powinien zgłosić swój problem, a dostanie nowy egzemplarz Ryzena 7, wolny od tego błędu.

W czerwcu tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że kompilacje większych programów na komputerach z Ryzenem 7 kończą się komunikatem o naruszeniu ochrony pamięci (segmentation fault). Problem dotyczył tylko kompilatora GCC w różnych wersjach, nie udało się go odtworzyć na kompilatorze LLVM/Clang. Co więcej, nie występował uniwersalnie – jedynie niektórzy z posiadaczy nowych procesorów go zgłaszali.

Skala występowania tego sprzętowego problemu jest jednak na pewno zaniżona niszowością scenariusza – nawet przeciętny użytkownik Linuksa nie kompiluje sobie dziś za często oprogramowania (nie licząc fanów Arch Linuksa czy Gentoo). AMD ogłosiło więc, że wzięło się za analizę problemu, niewątpliwie związanego z procesorem – udało się wykluczyć wszystkie inne przyczyny, takie jak czipset czy RAM.

Ostatecznie AMD potwierdziło, że naruszenia ochrony pamięci na Ryzenach 7 faktycznie się zdarzają, zarazem nie dotyczą czipów Threadripper ani EPYC. Nie podano powodu usterki, jednak najwyraźniej musi on dotyczyć procesu produkcyjnego – wszystkie dotknięte nią procesory pochodziły z pierwszych partii, wyprodukowanych do 25 tygodnia 2017 roku.

Software’owej erraty nie będzie, naprawić się tego za pomocą aktualizacji mikrokodu nie da, jak to na przykład ostatnio było z procesorami Intel Skylake, które zawieszały się w trakcie wykonywania złożonych obciążeń roboczych (czytaj: benchmarka Prime95). Łatkę dostarczono wtedy przy pomocy partnerów, jako aktualizację firmware dotkniętych problemem komputerów. W wypadku AMD konieczna będzie wymiana całego procesora na pochodzący z nowszej partii.

Jeśli zauważyliście u siebie problemy ze stabilnością pracy swojego Ryzena, powinniście sprawdzić na Linuksie skrypt kill-ryzen.sh, który przeprowadza za pomocą GCC kompilację tego kompilatora. Stare Ryzeny powinny zgłosić wówczas naruszenie ochrony pamięci. Wówczas należy skontaktować się z producentem poprzez formularz na stronie internetowej – AMD obiecuje wymienić na swój koszt procesor każdemu, kto zgłosi się z tym problemem.

© dobreprogramy