r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

AMD wymieni wadliwe Ryzeny wszystkim dotkniętym rzadką usterką

Strona główna AktualnościSPRZĘT

AMD dało użytkownikom Linuksa kolejny powód do sympatii. Czerwoni pochylili się nad problemem, który doskwierał jedynie niewielkiemu ułamkowi nabywców Ryzenów 7. Każdy, kto ma problemy z działaniem kompilatora GCC na systemach z tymi procesorami, powinien zgłosić swój problem, a dostanie nowy egzemplarz Ryzena 7, wolny od tego błędu.

W czerwcu tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że kompilacje większych programów na komputerach z Ryzenem 7 kończą się komunikatem o naruszeniu ochrony pamięci (segmentation fault). Problem dotyczył tylko kompilatora GCC w różnych wersjach, nie udało się go odtworzyć na kompilatorze LLVM/Clang. Co więcej, nie występował uniwersalnie – jedynie niektórzy z posiadaczy nowych procesorów go zgłaszali.

Skala występowania tego sprzętowego problemu jest jednak na pewno zaniżona niszowością scenariusza – nawet przeciętny użytkownik Linuksa nie kompiluje sobie dziś za często oprogramowania (nie licząc fanów Arch Linuksa czy Gentoo). AMD ogłosiło więc, że wzięło się za analizę problemu, niewątpliwie związanego z procesorem – udało się wykluczyć wszystkie inne przyczyny, takie jak czipset czy RAM.

r   e   k   l   a   m   a

Ostatecznie AMD potwierdziło, że naruszenia ochrony pamięci na Ryzenach 7 faktycznie się zdarzają, zarazem nie dotyczą czipów Threadripper ani EPYC. Nie podano powodu usterki, jednak najwyraźniej musi on dotyczyć procesu produkcyjnego – wszystkie dotknięte nią procesory pochodziły z pierwszych partii, wyprodukowanych do 25 tygodnia 2017 roku.

Software’owej erraty nie będzie, naprawić się tego za pomocą aktualizacji mikrokodu nie da, jak to na przykład ostatnio było z procesorami Intel Skylake, które zawieszały się w trakcie wykonywania złożonych obciążeń roboczych (czytaj: benchmarka Prime95). Łatkę dostarczono wtedy przy pomocy partnerów, jako aktualizację firmware dotkniętych problemem komputerów. W wypadku AMD konieczna będzie wymiana całego procesora na pochodzący z nowszej partii.

Jeśli zauważyliście u siebie problemy ze stabilnością pracy swojego Ryzena, powinniście sprawdzić na Linuksie skrypt kill-ryzen.sh, który przeprowadza za pomocą GCC kompilację tego kompilatora. Stare Ryzeny powinny zgłosić wówczas naruszenie ochrony pamięci. Wówczas należy skontaktować się z producentem poprzez formularz na stronie internetowej – AMD obiecuje wymienić na swój koszt procesor każdemu, kto zgłosi się z tym problemem.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.