reklama

Adobe Flash Player 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Adobe wydała dziesiątą wersję aplikacji Flash Player.

Nowa wersja została wzbogacona szczególnie w możliwości w zakresie przetwarzania audio i wideo. Dodano natywną transformację i animację 3D a także możliwość tworzenia własnych filtrów i efektów za pomocą Adobe Pixel Bender dzięki technologii dostępnej dotychczas w Adobe After Effects CS4. Pojawiła się obsługa sprzętowej akceleracji wideo. Dodano zaawansowane przetwarzanie dźwięków. Istnieje możliwość odczytywania binarnych plików audio i bezpośredniego modyfikowania buforów dźwiękowych. Dzięki temu programista może użyć swoich filtrów dźwiękowych.

Przy tworzeniu Flasha 10 Adobe korzystało z publicznego serwisu, za pomocą którego użytkownicy mogli zgłaszać błędy. Dzięki temu udało się wzbogacić Flash Player właśnie w zaawansowane funkcje dźwiękowe. Mogło je testować kilkuset zaproszonych przez Adobe programistów w weekend poprzedzający premierę i mieli oni bardzo pozytywne wrażenia. Adobe przyznało, że stało się tak dlatego, że dotychczas do dźwięku nie przywiązywało dużej wagi.

Flash Player 10 został wydany dwa dni po premierze i dzień po udostępnieniu Silverlight 2 przez Microsoft. Obie firmy rywalizując ze sobą informują o zwiększaniu popularności swoich produktów, trzeba jednak podchodzić do tych wiadomości dosyć ostrożnie. Przykładowo Microsoft informuje, że Silverlight jest na co czwartym komputerze, do którego użytkownik ma dostęp. Liczą się tu więc nie tylko komputery posiadane czy nawet używane przez użytkownika ale wszystkie te, które mógłby używać gdyby chciał, np. w szkole, kafejce. Adobe też zamiast poinformować o tym na ilu komputerach zainstalowany jest Flash Player mówi, że zawartość Flash dociera do 98% użytkowników. Jeśli więc ktoś nie ma Flasha ale dostanie mailem plik SWF to też liczy się do statystyki.

Nowy Flash jest dostępny na platformy Windows, Mac i Linux. Można go pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Dodatki - > Rozszerzenia programów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić