AOSPExtended – nowy system dla Honora 5x

Kilka dni później po napisaniu ostatniego postu na temat Honora 5x udało mi się odblokować bootloader, a następnie zainstalować recovery i ROM. Na początku miałem LineageOS, lecz miałem problemy z działaniem czytnika linii papilarnych oraz nie działała dioda od powiadomień. Przeglądając, dostępne custom romy zauważyłem bohatera mojego postu. Czy custom rom będzie lepszy od EMUI? Sprawdźmy to!

Dlaczego AOSPExtended?

Wybrałem ten ROM, ponieważ twórcy wydają system, który wspierają dla tego modelu. Został stworzony na podstawie Android Open Source Project, więc system podobny, jak na Pikselach od Google tylko deweloperzy dali funkcje personalizacji. System działa bardzo szybko i sprawnie niż stockowy ROM.

Co to jest Gapps?

W pliku Gapss znajdują się pliki, za pomocą których będziesz mógł korzystać z usług Google.

Plusy tego romu

Działają wszystkie funkcje telefonu

Główną obawą przed zmianą romu było to, że telefon będzie działać bez czytnika linii papilarnych, Dual SIM czy też aparat straci na jakości. Po instalacji tego softu wszystkie funkcje telefonu.

Bateria trzyma dłużej

Telefon przy korzystaniu cały dzień WiFi, LTE oraz przy słuchaniu muzyki wytrzymuje dwa pełne dni. Dziś jest taki dzień, gdzie telefon odłączyłem o 5:30 i bateria ma tyle procent co na zrzucie ekranu.

WiFi działa bez problemów

W poprzednim poście opowiadałem, jak Honor 5x ma czasem problem z przydzielaniem adresu IP, albo od czasu do czasu odwali problem z nie łączeniem z zapamiętaną siecią. W przypadku EMUI była to pięta achillesowa i powoder mówienia słów powszechnie uważanych za wulgarne. W przypadku custom romu ten problem jest tylko wspomnieniem.

Funkcja nagrywania rozmów i szybkiego podgłośnienia rozmowy

Telefon oprócz czarnej listy dla spamu SMS i telefonicznego posiada również funkcję nagrywania rozmowy telefonicznej. Niestety w mono i jeszcze w formacie .amr, ale za to nie trzeba instalować dodatkowej aplikacji.

Podczas rozmowy można za pomocą jednego kliku pogłośnić sobie rozmowę. Jest to przydatne, kiedy osoba rozmawiająca po drugiej stronie telefonu mówi cicho.

Duże możliwości dostosowania interfejsu

Interfejs naszego telefonu może wyglądać tak, jak chcemy. Menu od konfiguracji interfejsu telefonu jest przeogromny, więc zależnie od potrzeby dostosujemy np. kolor diody do danej aplikacji czy też podwójne puknięcie w ekran blokuje telefon.

Bieda 3D Touch

W kilku aplikacjach m.in. otwarzacz muzyki czy też iKO zauważyłem, że po przytrzymaniu ikony wyskakuje menu podręczne takie, jak na iPhone.

A co mnie denerwuje w tym systemie?

Equalizer nie chcę działać

Po uruchomieniu equalizera i po wejściu do otwarzacza muzyki zauważamy taki błąd. To na razie jeden z problemów w tym, że systemie

Brak organizacji aplikacji w menu

W szufladzie aplikacji brakuje mi organizacji, ponieważ chciałbym kilka aplikacji ukryć, a inne powkładać do folderów, żeby było estetycznie i wygodnie dla mnie.

Custom ROM, a soft producenta

Po instalacji przedstawionego dziś systemu zauważyłem, że fabryczny soft ograniczał możliwości telefonu. Odkryłem, że działa USB OTG, a na oryginalnym sofcie mogłem o tym pomarzyć, ponieważ Huawei zablokował tę funkcję.

Telefon na stockowym sofcie stworzonym przez producenta może być ograniczony na taki lub inny sposób. W Custom ROM dla wspieranego modelu przez dewelopera nie ma słowa „nie działa”, więc szukaj przydomka Official przy pobieraniu romu. Takim sposobem również dostaniesz również OTA.
Stockowy rom również jest powolny poprzez nakładkę, która ma zadanie ,ma być ładna, a nie działać i przez masę niepotrzebnego softu. Prostym rozwiązaniem jest root, a następnie usunięcie fabrycznych aplikacji, które nie są nam potrzebne. Tylko w obu przypadkach tracimy gwarancję producenta.
Custom ROM ma zadanie być szybki i dobrze działa

Słowem podsumowania

Jeśli zdecydujesz ,się na zmianę softu na Honorze 5x to pozostawiam Ci linki, które wykorzystałem do tej zmiany.
Ogólnie mówiąc, zmieniłem zdanie na temat tego telefonu, ponieważ z powolnego i mulącego telefonu, z jakim miałem do czynienia powstał dobry średniak sprzed dwóch lat. Huawei temu telefonu zrobił krzywdę poprzez soft, który za grosz nie był zoptymalizowany dla tego urządzenia.
Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

Przydatne linki