Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Szybki internet z sieci komórkowych? To możliwe!

Czytałem dzisiaj sporo sceptycznych opinii pod newsem o tytule "Polska z najszybszym internetem mobilnym na świecie", więc postanowiłem sprawdzić jak sprawuje się internet mobilny w moich okolicach i przekonać niedowiarków. Karta sim Orange Free była akurat włożona do tabletu Samsung Galaxy Tab, więc test przeprowadziłem na tym właśnie urządzeniu, u siebie w domu - na peryferiach miasta Jelenia Góra.

Wynik jaki jest - każdy widzi, więc nie mam tu czego omawiać. Dla pewności pobrałem testowy plik 50 MB z serwera ftp (http://ftp.task.gda.pl/test/) i czas pobierania wyniósł faktycznie trochę ponad minutę, czyli średnio na pewno było ponad 4 Mbit/s. Jak dla mnie, jest to na obecną chwilę prędkość całkowicie satysfakcjonująca. Wydaje mi się, że na modemie, pod windowsem były odrobinę lepsze pingi a upload jest hmmm... Prawie sześciokrotnie szybszy niż mam na kablu :)
Czy internet ten jest szybki, bo mało jest użytkowników? Nie wiem (wątpię też, czy faktycznie użytkowników jest mało), ale faktem jest, że narzekać na razie nie mam podstaw, więc co za różnica?

Choć muszę przyznać, że dobrego internetu wciąż za często brakuje na drogach krajowych oraz autostradach, to ostatnio trafiam na zasięg HSPA nawet w jakichś małych wioskach (bez obrazy, dla mieszkańców), więc nawet jeżeli pokrycie nie jest wciąż zbyt satysfakcjonujące, to całość idzie ku dobremu mobilnemu internetowi.

Oczywiście rozumiem, że słaby transfer może wywoływać frustrację i falę niecenzuralnych słów pod adresem operatora, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy (w określonym czasie) i nie ma co z nimi walczyć. W dodatku obecnie chyba wszyscy operatorzy pozwalają przetestować oferowane usługi przed podpisaniem umowy, więc warto z tego korzystać aby uniknąć późniejszych rozczarowań. No i trzeba też pamiętać, że komunikacja w internecie odbywa się w dwie strony i nie ma siły, żeby ściągnąć szybko plik, musi go do nas wysłać szybki serwer szybkim łączem.

Poza tym jestem pewien, że znalazło by się sporo osób, które wiele by dały aby choć na chwilę znaleźć się poza jakimkolwiek zasięgiem (zwłaszcza, że żyjemy w czasach, w których szef może sprawdzić gdzie stoi nasz służbowy samochód za pomocą systemu GPS i internetu), więc cieszmy się tym co mamy ;) 

internet urządzenia mobilne serwery

Komentarze

0 nowych
Wolfgar   7 #1 28.07.2011 22:48

A ja powiem, że cały czas korzystałem z prepaida play'a i mi ten cały 1MB starczył. Zresztą w czasie działania na wireless'ie to głównie przeglądam pocztę, gg czy konto bankowe. Bezprzewodowy internet raczej nie jest przeznaczony do oglądania teledysków na youtubie. No ale osoby po za zasięgiem sieci kablowej mogą sądzić co innego ;)

kuba144   5 #2 29.07.2011 13:01

Szybko, u mnie w Białymstoku na obrzeżach miasta jak złapie HSDPA (trochę skacze z 3G) to właśnie sprawdzałem i mam 1,5mbit/s. Jestem jak najbardziej zadowolony, tyle mi wystarcza :)

NRN   10 #3 29.07.2011 13:33

To nie prędkość, a limity transferu są bolączką mobilnego [dostępu do] Internetu.

mordzio   15 #4 29.07.2011 14:46

@NRN
Dokładnie, na szczęście u wszystkich operatorów jest dostępny nielimitowany internet w nocy oczywiście za drobną opłatą.

Banan   10 #5 29.07.2011 15:42

@NRN

Niestety tak =|

Fajne tło bloga =)

AndrzejG   10 #6 29.07.2011 16:37

@NRN Słuszna uwaga. Pół biedy, jeżeli jest to dodatkowy sposób łączności z siecią, gorzej gdy innego nie ma. Ale może gdyby nie limity, to sieci mogły by się trochę zapchać, zawłaszcza w centrach miast.

@Banan No nie napracowałem się przy nim, ale dzięki ;-)

A jak jest w centrach dużych miast (szczególnie Warszawa)? Pochwali się ktoś?

Aleks7   3 #7 29.07.2011 18:38

Fajnie jest mieszkać na Jasnej Górze?

  #8 29.07.2011 19:25

Też jestem z Jeleniej Góry.

Ostatni Mohikanin   27 #9 29.07.2011 21:25

Kiedy korzystałem z Blueconnecta na terenie Poznania, nawet do głowy mi nie przyszło, żeby zmieniać na szybszy. Teraz mieszkam na terenie zdecydowanie mniej rozwiniętym pod względem zasięgu internetowej sieci mobilnej. Antena do modemu w jakiś sposób swoje zadanie spełnia i na pewno się przydaje, ale czasem działanie Blueconnecta rozszarpuje mi nerwy w drobnym mak. Jedna tylko nadzieja hamuje mnie przed ciosem karate w stosunku do modemu - pod koniec roku (lub na początku następnego) jakieś dwa kilometry od mojego domu ma stanąć nowy nadajnik.

pilarek   5 #10 29.07.2011 21:47

A ja mam w Plusie download około 20 kb/s, upload dwa razy mniejszy. :D

mordzio   15 #11 30.07.2011 13:38

@sebt
Oczywiście można się kłócić czy 4-5gr za 1MB to dużo czy mało, zawsze mogło by być taniej.

AndrzejG   10 #12 30.07.2011 16:09

@pilarek Ale to nie twój jedyny ISP? :>

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.