Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Prawdopodobnie najważniejsza konferencja Microsoftu od dłuższego czasu — „krótkie streszczenie”

Od pierwszego dnia kiedy wspomniano o styczniowej konferencji wielu fanów z niecierpliwością oczekiwało tego dni. Kolejne tygodnie mijały zbyt wolno, a dni dłużyły się niemiłosiernie. Jednak ten dzień wreszcie nadszedł i dziś 21 stycznia Microsoft wreszcie zaprezentował kilka ze swoich kart atutowych. Jak zwykle konferencję rozpoczęto spokojnie, podziękowano wszystkim osobom korzystającym z programu Windows Insider za ich wkład w rozwój systemu. Zapewniono, że gdyby nie oni, to Windows 10 mógłby teraz wyglądać znacznie inaczej, przez co nie mógłby tak dobrze spełniać oczekiwań ludzi. Przytoczono też kilka statystyk, wedle których jest aż 1,7 miliona osób korzystających z Windows Insiders, które to założyły 200 tysięcy tematów oraz zdały 800 tysięcy informacji zwrotnych do Microsoftu. Po tym krótkim podsumowaniu znów gorąco podziękowano całej społeczności skupionej dookoła Windows, za ich bezinteresowny wkład w rozwój oraz ich sugestie, które są tworzone w ich wolnym czasie.

Windows

Pochwalono się również wsparciem dla bardzo wielu urządzeń - począwszy od małych smartphonów, a skończywszy na wielkich ekranach TV. Windows 10 ma być pierwszą edycją Windows, która zapewni użytkownikom tak wyjątkowe doznania i to niezależnie od używanego przez nich sprzętu. Czy to smartphone, phablet, tablet czy laptop - wszystkie te urządzenia będą pracować na tym samym systemie. Dzięki temu deweloperzy będą mieli znacznie ułatwione zadanie, gdyż opierając się na uniwersalnych aplikacjach będą mogli tworzyć szybciej i łatwiej. Raz zrobiona w ten sposób aplikacja zadziała na każdym urządzeniu z Windows 10 i jedyne co będą musieli zrobić to dostosować interfejs do różnej wielkości wyświetlaczy. Microsoft stara się jak może by stworzyć najbardziej personalne oprogramowanie i robi to na 3 poziomach - mobilne doświadczenia, zaufanie oraz naturalna interakcja (rysiki, gesty, mowa - "właściwa interakcja, we właściwi sposób, we właściwym czasie). Oczywiście nie omieszkano wspomnieć o prywatności konsumentów, przy czym podkreślono jak dużą wagę do niej przykłada firma i że dokłada wszelkich starań, by była ona niezachwiana niczym.
Kolejna część konferencji została już poświęcona stricte Windows 10. Rozpoczęto od problemu fragmentacji, który jest wielkim kłopotem dla deweloperów. By trochę załagodzić problem dołożono wszelkich starań, ażeby aktualizacja była jak najmniej kłopotliwa dla przeciętnych użytkowników. Aby to osiągnąć postanowiono, iż Windows 10 dostępny będzie za darmo nie tylko dla użytkowników Windows 8, ale i tych wciąż korzystających z Windows 7. Jest to niewątpliwa dla nich okazja, by za darmo przesiąść się na nowszy system z pominięciem znienawidzonej przez siebie Ósemki. Co ciekawe, jest w tym oczywiście jeden haczyk. Darmowa aktualizacja będzie osiągalna tylko przez rok czasu od premiery Windows 10 - co się stanie po tym czasie? Nie wiadomo nic na ten temat.
Po tym krótkim wstępie do tematu postanowiono sprezentować nam najnowszy build, który zostanie wydany w programie Windows Insider już za tydzień. Na pierwszy rzut poszło utęsknione menu start, które doczekało się kilku ulepszeń. Zaimplementowano w nim tryb pełnoekranowy mający zadowolić osoby aktywnie korzystające z Win8 i lubiące ten tryb. Oczywiście uruchomi się on automatycznie dzięki mechanizmowi Continuum, który w urządzeniach hybrydowych będzie strażnikiem naszej wygodnej pracy. W trybie tabletowym interfejs zostanie dostosowany do dotyku i menu start zawsze będzie powiększone, a podpięciu klawiatury znów zyskamy dostęp do małej jego wersji oraz do klasycznego interfejsu. Co ciekawe, w trybie tabletowym nawet aplikacje Win32 zamkniemy za pomocą gestu wprowadzonego w Win8, a który do tej pory dotyczył wyłącznie aplikacji Modern. Ponadto usprawniono centrum powiadomień, z którego teraz analogicznie do Windows Phone zmienimy stan działania wi-fi, bluetooth, trybu samolotowego itp. Oczywiście kompilacja ta posiada taki sam panel ustawień, jak ten obecny w ostatnim buildzie z przecieku - jest ono uniwersalną aplikacją, co niesie za sobą oczywiste zalety.
Na zachętę pokazano nam coś jeszcze. Wstępnie przeproszono za ewentualne problemy, gdyż niby zaprezentują wczesny build, który może działać nie stabilnie. Jak się potem okazało nie sprawił on żadnych niebieskich atrakcji, a w zamian ukazał nam podgląd prac nad asystentem głosowym - Cortaną. Wedle wstępnych ustaleń innowacje z tej kompilacji trafią do Windows Insiderów za 3-4 miesiące. Prezentacja tej wersji była jednak jedynie wstępem do czegoś większego. Skupiono się tutaj na Cortanie, która ma być niezależna od używanego urządzenia i ma być na każdym z nich odpowiednio przystosowana. W obecnej formie jest ona w stanie przeszukiwać komputer, by odnaleźć wskazane przez nas w poleceniu pliki. Potrafi odnaleźć zarówno te znajdujące się lokalnie, jak i te znajdujące się w chmurze OneDrive. Pokazano przy tym, iż jest w stanie uruchamiać dla nas zainstalowane aplikacje oraz w inteligentny sposób serwować nam poszukiwane informacje. Wysłanie wiadomości czy uruchomienie muzyki również nie stanowi dla niej żadnego problemu i wykona tego typu polecenia bez żadnego zająknięcia.

Windows Phone

Po tej prezentacji przyszła pora na część, na którą osobiście najbardziej czekałem - następca Windows Phone 8.1. Jak się okazało ostatnie informacje były prawdziwe i kolejna wersja Windows Phone będzie nosić nazwę Windows 10. Od razu zaznaczono, iż ta wersja zostanie przeznaczona nie tylko na smartphony oraz phablety, ale i tablety poniżej 8 cali (powyżej tej granicy pełny Windows 10). Wspomniano coś o wspólnym "core experience", który objawia się ujednoliceniem do maksimum interfejsu obu systemów.
Centrum powiadomień jest analogiczne do tego znanego z większego brata i umożliwia teraz ustawienie więcej niż 4/5 skrótów. Wreszcie poprawiono powiadomienia, które teraz można usuwać pojedynczo, a nie wszystkie z danej kategorii. Poza tym, zostaną one zsynchronizowane pomiędzy wszystkimi urządzeniami, przez co usunięcie ich na jednym spowoduje zniknięcie ich na pozostałych.
Ustawienia systemu, galeria zdjęć (w przyszłości wzbogacona o funkcje znane z Lumia Storyteller), kontakty, kalendarz oraz klient poczty (Outlook ze wsparciem gestów do usuwania i flagowania wiadomości), muzyka (odtwarzanie piosenek wprost z OneDrive) oraz mapy (przesyłanie trasy z PC) są teraz aplikacjami uniwersalnymi, przez co ich aktualizacja będzie od teraz znacznie prostsza.
Wreszcie dodano możliwość szybkiego odpisania na wiadomość wprost z powiadomienia TOAST, a i samą klawiaturę lekko poprawiono - można ją zmniejszać i zmieniać jej położenie oraz dodano na niej przycisk do dyktowania tekstu.
Co ciekawe, choć aplikacja odpowiedzialna do wiadomości aktualnie nie otrzymała żadnych większych udoskonaleń, to jednak w przyszłości ma ona zyskać pełną integrację ze Skype oraz możliwość ewentualnej współpracy z innymi komunikatorami. Na prezentacji ten mechanizm działał jedynie w trybie manualnym, jednak zapewniono iż w przyszłości przełączanie pomiędzy poszczególnymi komunikatorami będzie całkowicie automatycznie i zależne od tego, gdzie aktualnie jest dostępna dana osoba.
Przy okazji uniwersalnych aplikacji sprezentowano nową wersję Office, która jest całkowicie dostosowana do dotyku. Cały interfejs zaprojektowano tak, by przenieść całą wstążkę, przy jednoczesnej wygodzie korzystania z niej. Nie chciano iść w tym przypadku na żadne kompromisy jeśli chodzi o odczucia użytkownika podczas korzystania z tej aplikacji na różnych urządzeniach. W skład pakietu wejdzie standardowo Word, Excel oraz Power Point. Ten ostatni doczeka się wsparcia dla animacji przejść pomiędzy slajdami, a akceleracja sprzętowa sprawi, iż będą one całkowicie płynne. Oczywiście cały pakiet zostanie zintegrowany z Windows 10 w wersji mobilnej.
Na zakończenie warto wspomnieć o trzech ciekawych rzeczach - możliwości ustawienia tapety jako tła za kaflami (a nie tylko pod nimi jak teraz), dodaniu do listy aplikacji sekcji "ostatnie" oraz integracji obu wersji Windows 10 na poziomie wykonywania połączeń, jak i wysyłania/odbierania wiadomości SMS.

Projekt Spartan

Kolejną atrakcją okazała się spodziewana od dawna przeglądarka Spartan. Choć nie będzie ona dostępna w najbliższym czasie dla użytkowników Windows Insider, to jednak zapewniono, iż z czasem ona się pojawi zarówno w wersji mobilnej jak i desktopowej. Przy jej projektowaniu skupiono się na 3 głównych aspektach - "note taking mode", "reading mode" oraz integracji z Cortaną.
Pierwszy tryb działa dokładnie tak, jak donosiły przecieki. W dowolnym momencie będziemy w stanie stworzyć migawkę witryny, by móc dowolnie tworzyć na niej notatki, którymi potem w łatwy sposób podzielimy się z innymi poprzez OneNote lub wbudowanym w system narzędziem - idealne rozwiązanie podczas pracy w grupie.
Natomiast tryb czytania (analogicznie do funkcji dostępnej w obecnej mobilnej wersji IE) usunie z widoku witryny wszystkie zbędne rzeczy pozostawiając nam sam tekst. Dzięki integracji z aplikacją "Readig List" będziemy w stanie zapisywać strony do przeczytania na później i to nawet w wersji offline.
Ostatni z trzech filarów (czyli Cortana) przeniesie interakcję z przeglądarką na wyższy poziom. Z poziomu paska adresu zadamy jej pytania odnośnie pogody, czy najbliższych lotów. Gdy na danej witrynie znajdziemy coś czego nie rozumiemy, wystarczy że to zaznaczymy, a nasza osobista asystentka wyszuka nam informacji na interesujący nas temat. Podczas prezentacji jako przykład posłużyła strona restauracji i rozpiska składników jednego z dań - po wybraniu jednej pozycji Cortana szybko znalazła informacje szczegółowe na jej temat.

Konsola Xbox

Kolejna część została w całości podzielona graniu - zarówno na Xbox One, jak i PC. Na tę okazję przygotowano całkowicie nową aplikację Xbox, która jest jeszcze bardziej społecznościowa oraz interaktywna. Umożliwi ona dzielenie się 30 sekundowymi fragmentami rozgrywki czy zwykłymi zdjęciami z naszymi znajomymi.
Co ciekawe, jej integracja jest na poziomie systemu, przez co wszystkie jej możliwości są dostępne zarówno na PC (na przykładzie gier z platformy Steam) jak i konsoli. Nowy Windows 10 umożliwi wspólne granie pomiędzy różnymi platformami. Za przykład posłużyła zaprezentowana na PC wersja Fable Legends, która bez problemu komunikowała się ze swoim odpowiednikiem konsolowym. Jednak chyba najciekawszą ze wszystkich nowości okazała się opcja strumieniowania gier z Xbox One na inne urządzenia - niekoniecznie PC. Granie na tablecie nie będzie stanowiło już żadnego problemu, o ile będzie wyposażony on w system Windows 10.

Nowe kategorie urządzeń

Gwoździem programu okazało się jednak coś całkowicie nowego, kategorie urządzeń nieoferowane dotąd przez Microsoft.
Pierwszym z nich jest Microsoft Surface Hub, który jest telewizorem z szeregiem dodatkowych czujników, wśród których znajdziemy kamerę, głośniki, mikrofon, wi-fi, BT, czy NFC. Interakcja z nim będzie mogła się odbywać zarówno za pomocą gestów, jak i rysika. Jego głównym przeznaczeniem jest znaczne ułatwienie pracy grupowej, poprzez wspólne tworzenie notatek. Integracja ze Skype for Business zapewni bezproblemową komunikację na odległość i co ciekawe podczas tworzenia notatek (zrzutów ekranu etc) osoba po drugiej stronie również je zobaczy.
Drugim i bardziej przełomowym urządzeniem okazał się Microsoft HoloLens, który to jest okularami rozszerzonej rzeczywistości. Przy ich pomocy wejdziemy bezpośrednio do świata MineCrafta, ale i praca nie będzie stanowić żadnego problemu. Obsługa odbywać się będzie przy pomocy gestów naszych dłoni, ruchów gałek ocznych, ale i poprzez komendy głosowe. Możliwości nowego rozwiązania zaprezentowano na przykładzie projektu quadrocoptera wykonanego w HoloStudio, po czym wydrukowanego na drukarce 3D. Dzięki tej prostej prezentacji nie trudno się domyślić potencjalnych sposobów na wykorzystanie tego urządzenia powstałego w ramach projektu Windows Holographic.

Podsumowanie

To wszystko co było zaprezentowane na dzisiejszej konferencji. Pokazano nam kolejną odsłonę Windows, której spodziewali się wszyscy, ale i całkowicie nowe produkty. Można śmiało rzecz, iż to właśnie one przykuły główną uwagę osób spoglądających na Microsoft, gdyż w zasadzie nie mają one obecnie żadnej realnej konkurencji i są dość innowacyjne. Okazały się one tym większym zaskoczeniem, iż nie było żadnych przecieków na ich temat, co w przypadku tej firmy jest raczej nie do pomyślenia - różnego rodzaju plotki są raczej na porządku dziennym. Microsoft chce, by jego produkty były uznawane za najbardziej personalne na świecie. Czy mu się to udało? Czas pokaże.

PS

No i tak już całkiem na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Choć prezentowana kompilacja Windows 10 w wersji na PC zostanie udostępniona w programie Windows Insider już w przyszłym tygodniu (w 25 językach), to jednak na wersję mobilną przyjdzie nam poczekać aż do lutego, choć niestety nie podano dokładnej daty. 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 22.01.2015 00:36

"Windows 10 dostępny będzie za darmo nie tylko dla użytkowników Windows 8, ale i tych wciąż korzystających z Windows 7" - jak to? Przecież na DP piszą, że to haczyk i że pewnie tylko boxy dostaną aktualizację do Win10...

Tak w ogóle to wielkie +1 za podsumowanie.

stasinek   12 #2 22.01.2015 01:02

"...tylko przez rok czasu od premiery"
System na abonament?

Autor edytował komentarz.
  #3 22.01.2015 01:12

@stasinek: Przez rok upgrade za darmo, potem płatny... ma to sens, żeby zmobilizować wszystkich do szybkiej przesiadki na najnowszy system, zwłaszcza firmy.

  #4 22.01.2015 02:14

@stasinek: Chodzi raczej o to, żeby wymusić szybką adopcję.

Kuragari91   12 #5 22.01.2015 03:19

No to już wiem, że mogę się pożegnać z tym projektem: https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84411374&v=aUfMszCJSwI&x-yt-ts=142...
Wygląda to tak, jak by usunęli ekran start na rzecz menu start w pełnym ekranie. Kafle się przesuwały w pionie co zaburza trochę filozofię, przy aplikacjach metro. (Zapewne te też zostały już zmienione.) Tryb czytania też zmieniony na pionowo a szkoda, bo na poziomej więcej się mieściło.(A raczej była większa czcionka.) Też widzę, że zrezygnowali z ustawienia belki adresu na dolnej krawędzi. Mam nadzieje, że dodatkami będzie można to zmienić. Co do W(P) Brakowało mi oczywiście widoku horyzontalnego, i informacji o podziału ekranu na dwie aplikacje. Mam nadzieje, że to co pokazywał na tablecie, jest analogiczne do wersji na telefon. To są na razie moje początkowe wnioski po konferencji MS, a czy są one prawdziwe, to się przekonam za tydzień. :)

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #6 22.01.2015 05:11

Podsumowanie konferencji dobre ,ale sama konferencja przyniosła takie sztuczna wow, tak jak miałem na konferencji nc+ dużo gadano mało szczegółów.
Codo systemu miało być mega funkcji dla zjadacza chleba a pokazano prawie to co było w technical preview ,bo jest sens być więźniem abonamentu dla cortany(mam zamiennik spikit pełna wersja wygrana tu)spartan (firefox,chrome,ie ) dx12 (zanim karty to ruszą minie rok w moim przypadku dopiero gryzę od roku dx10 grafa z dx10)interfejs samego systemu wygląd retro zimny, nasycenie kolorów za mocne ale wraz jest smutny wygląd ,jak mu czegoś brakowało, zamiast tej palety wolał bym obramowanie aero glass
darmowa aktualizacja mnie przekonuje bo wraz dostaje system trochę windows 7 i windows phone
ja jako konsumer mam prawo kupić produkt pełny i jednoczesnie nie być wiezniem korporacji "jeśli pan nie kupi naszego systemu pana komputer będzie nie użyteczny jak samochód bez silnika", zaraz malkomenci napiszą ze mam wybór np linux, ale czemu jestem skazany na 1 firme od systemu , jak mam wybór np mnogiej liczbie antywirusów co robią to samo, to czemu tak nie jest systemami ?.

AntyHaker   23 #7 22.01.2015 07:14

@stasinek: Wyczuwasz różnice między "na rok" a "przez rok"?

@gowain DP sobie może rozważać co chce (zwłaszcza ten konkretny "redaktor" ...), na konferencji nic o tym nie było. Napisałem tyle ile powiedzieli/pokazali na dołączonym slajdzie.

@Kuragari91 Jeszcze nie wiadomo, to nie jest ostateczna wersja przecież ^^

Autor edytował komentarz.
aeroflyluby   16 #8 22.01.2015 07:16

Tak patrząc na napisy które wyświetla Cortana to spodziewam się, że przywita mnie tekstem 'Yo Dawg [o.O] Whaha doin broths? R u gonna search ur stuff right dawg?'

Autor edytował komentarz.
maew   7 #9 22.01.2015 07:46

Ostatni efekt wow związany z produktami ms miałem po zainstalowaniu bety visty. Od tamtego czasu patrzę na produkty ms z coraz większym niesmakiem.

Efekt wow powrócił ale...przy korzystaniu z KDE 4.14 ;) A już niedługo okrzepnie plasma 5...To jest coś a nie jakiś windows, który od lat nie wnosi nic nowego poza coraz większym zniewoleniem użytkownika. W windows 8 nie można już nawet po swojemu ustawić centrum akcji tak jak w xp i 7 (nie da się wyłączyć wszystkiego). Takich przykladow jest sporo.

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #10 22.01.2015 08:05

@maew: A umnie efekt wow zrobił longhorn, vista tez ale po jej problemach rozwojowych nie uznaje jej jako system przy 7 był wow takim sarkazmem moim dot odgrzewany kotlet visty ale zdanie zmieniłem po mocnej stabilności systemu win7 na kompie z roku 2004/2005 co vista dławiła go ,najpierw mojej siostry i przyjaciół ze mogłem go za akceptować jako następcą xp nawet niektórych sytuacjach xp nim przegrywał jako reflekt starości
windows 8 to 7 z obrzydzonym interfejsem którym po wielu próbach przekonania do filozofii oblugi do dziś nie potrafię osloic
Predzej się przekonalem do języka C dla procesorów avr , ze jest bardziej elastyczny względem arduino :P

Autor edytował komentarz.
  #11 22.01.2015 08:30

I znowu ci sami trolle, i znowu te same głupoty... cytując klasyka "how many times?!" ;)
@AntyHaker ależ ja to wiem, to był sarkazm :)

Autor edytował komentarz.
Tobi74   5 #12 22.01.2015 09:05

nawet jak by dali windows 10 na początku za darmo a później za jakąś rozsądną kwotę abonamentową, to pewnie bym się zgodził chociażby dala spokoju sumienia że nie piracę. No i jak by do tego dodali jeszcze offisa to by było miodzio

kaisuj   11 #13 22.01.2015 09:08

Mnie najbardziej śmieszyło to, że facet się produkował, próbując zrobić dobre wrażenie, a ludzie zgromadzeni na widowni w ogóle się na niego nie patrzyli, jakby siedzieli za jakąś ścianą. W pewnym momencie, zgodnie z wcześniej napisanym scenariuszem, pan prezentujący Cortanę, próbując zbudować napięcie, stwierdził, że ma ważną wiadomość, po czym dodał, że oficjalnie może ogłosić pojawienie się Cortany na desktopie w Windows 10. Ewidentnie oczekiwał na oklaski, ale nikt nawet na niego nie spojrzał. Pan, lekko zawiedzionym głosem dodał tylko: "aha, jesteście zajęci... no dobra.", po czym dalej próbował zrobić na kimkolwiek z zebranych dobre wrażenie.
Jeśli Microsoft chciał zrobić dobre wrażenie, to powinien był na te konferencję zaprosić Insiderów i fanów Microsoftu, a nie dziennikarzy zapatrzonych we własne laptopy. Całość zrobiła wrażenie, jakby Microsoft przedstawiał najnudniejsze, najmniej rewolucyjne i w ogóle kompletnie nieistotne rzeczy, o których wszyscy od dawna wiedzą. Publiczność była równie znudzona jak studenci na wykładzie. Co by nie mówić Steve Jobs potrafił lepiej sprzedać produkt.

@maew: Plasma 5.2 tuż tuż. A znasz może jakieś distro, które standardowo korzysta z KDE 5? Chętnie uwzględniłbym je w swoim przeglądzie przy okazji omawiania KDE.

Autor edytował komentarz.
eimi REDAKCJA  17 #14 22.01.2015 09:32

@kaisuj: bo tak właśnie było jak piszesz. Trzeba było zaprosić zamiast dziennikarzy czy technokratów małe dziewczynki opite kawą z cukrem, to by było znacznie bardziej entuzjastycznie.

Pierwsza konferencja z Windows 10 była znacznie bardziej interesująca.

krisp   5 #15 22.01.2015 10:18

Muszę powiedzieć że to co zaczyna robić MS jest krokiem w dobrą stronę. Jako zadowolony użytkownik 8.1 na pewno spróbuję finalnej 10. Prezentacji nie widziałem bo miałem ciekawsze rzeczy do zrobienia, ale przeczytanie dobrego podsumowania (a ten wpis takim jest) pokazało mi co MS pokazał. Zagrania z darmowym systemem dla użytkowników win7 i 8 to bardzo dobre posunięcie. Oby tylko można było pobrać iso systemu a nie aktualizować tylko z poziomu sklepu, bo ja nowy system lubię stawiać na czysto, a przejście z 7 na 8 mi tego nie umożliwiło (kupiłem wtedy upgrade).

  #16 22.01.2015 10:20

@krisp: Też kupiłem upgrade i instaluję Win8 zawsze na czysto, bez żadnych zabaw z Win7...

krisp   5 #17 22.01.2015 10:24

@gowain: A mi system nie chce wystartować, a bawić mi się nie chce by ten stan jakoś naprawić. Na szczęście system stawiam tak rzadko że nie za bardzo jest to odczuwalne.

kozodoj   9 #18 22.01.2015 10:52

Możliwe, że Cortana zajmie ważne miejsce w mojej rodzinie (jakby nie patrzeć tego chce Microsoft). Zastąpi teściową w roli najbardziej irytującej osobistości...

  #19 22.01.2015 10:59

niby... "Prawdopodobnie najważniejsza konferencja Microsoftu od dłuższego czasu"... a dalej win 8/10 kotem w worku, wokół którego m$ robi dym i który zamierza wepchnąć na rynek, byle tylko zacząć już na nim zarabiać
bo co tak naprawdę się można było dowiedzieć z tej konferencji ?
tylko to, ze zamierza, planuje, blebelbel

  #20 22.01.2015 11:03

@kozodoj: Cortanę wyłączysz, teściową nie... :P

foreste   16 #21 22.01.2015 11:16

@gowain: oby te ficzery dało wywalić bo to nie komórka żeby takie ex kochanki mieć lepsze jest google now :F

  #22 22.01.2015 11:22

@foreste: taaa

Ryan   15 #23 22.01.2015 11:26

Właśnie tego typu podsumowania szukałem. Dzięki! :)

mikolaj_s   15 #24 22.01.2015 11:45

@gowain: "Przez rok upgrade za darmo, potem płatny... ma to sens, żeby zmobilizować wszystkich do szybkiej przesiadki na najnowszy system, zwłaszcza firmy."

Na indywidualnych użytkowników może to zadziała. Firmy potrzebują jasnych informacji co i za ile. Nie sztuka migrować unikając kosztów zakupu systemu, co dla większości firm jest znikomą oszczędnością, ale sztuka wiedzieć jakie będą koszty późniejszego utrzymania. Jeśli Microsoft nie podaje ceny jaką przyjdzie płacić za rok to rozsądniej jest poczekać aż będzie wszystko wiadomo. Poza tym jeśli będzie abonament zamiast kupna to też w cale nie fajnie. Wiele osób woli zapłacić raz bo wie z góry ile to będzie go kosztować. W modelu abonenckim takiej pewności nie ma bo dziś kosztuje tyle, a jutro jak się przyzwyczaję do produktu to dowalą mi podwyżkę. Nie bez przyczyny wiele firm próbuje przenieść swój soft w chmurę i wprowadzić abonament zamiast kupna.

Darmowy rok to stara praktyka m.in. Microsoftu w duchu: pierwsza działka za darmo lub po obniżonych kosztach. ;)

Vanshei   16 #25 22.01.2015 11:49

dzięki za to podsumowanie :)
ciekawa sprawa z tym darmowym Win 10

  #26 22.01.2015 12:24

@mikolaj_s: Firmy będą miały cały rok na decyzję - jeżeli mówimy o darmowym upgradzie, to nie wyobrażam sobie potem wprowadzenia opłaty za system, bo byłoby to nielogiczne. Poza tym do premiery jeszcze daleko i na pewno z wyprzedzeniem będą jasno podane zasady. Ja obstawiam, że wersja abonamentowa, o której się tak dużo mówi, to będzie po prostu bardziej rozbudowana wersja Win, coś pewnie w stylu Win + Office + Onedrive + coś jeszcze. Cały pakiet usług.

Zauważ, że aktualizację także dostają użytkownicy Windows Phone - wyobrażasz sobie płacenie abonamentu za system w telefonie? No właśnie - ten cały szum z abonamentem to jest wg mnie jakieś dziwne niezrozumienie tematu.

  #27 22.01.2015 12:45

@kaisuj: chyba KaOS ? To distro tylko z qt.

Berion   16 #28 22.01.2015 12:48

"Czy to smartphone, phablet, tablet czy laptop - wszystkie te urządzenia będą pracować na tym samym systemie"

Marketing. Nie, nie będą, ponieważ jest to zwyczajnie niemożliwe do wykonania. A przynajmniej desktopy vs mobile. I jakoś dziwnie zawsze skrzętnie przemilczane jest, że aplikacje napisane pod WinRT będą wspólne dla tych systemów.

  #29 22.01.2015 12:59

@mikolaj_s: taki gigant z gotowka moze sobie pozwolic na takie "promocje". Kaufland, siec spozywcza wchodzac do danej lokalizacji dubbinguje ceny przez 2-3 miesiace, zeby klient przyzwyczail sie do sklepu, zapamietal, gdzie sie co znajduje. Placa kary, ale pozniej beda kosic kase opierajac biznes na ludzkich przyzwyczajeniach.

CzarnaZmija   9 #30 22.01.2015 13:06

o tym czy darmowa aktualizacja dotyczyć będzie jedynie wersji BOX czy też wszystkich pozostałych trzeba czekać na więcej INFO ze strony MS.

ja osobiście ciekaw jestem jak działać będzie Spartan - aby to nie był jedynie prosty rebranding IE.

Meg@mind   5 #31 22.01.2015 13:34

Powinni byli pójść na całość i zaoferować aktualizację również z Visty - ale właśnie tam pewnie byłoby najwięcej chętnych, by zamienić wygląd na wydajność.
TeenWin (tudzież W!ndows Teen - wszelkie prawa zastrzeżone © 2015)
w wersji BOX powinien też mieć 15-calowy monitorek w komplecie, bo na takim jeszcze nie drażnią te dziecinne motywy.

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #32 22.01.2015 14:01

@gowain: Chodzi przede wszystkim o to, że w tej chwili wszystko jest niejasne. I jeśli system będzie za darmo razem z łatkami bezpieczeństwa to byłoby super, bo to co tu opisano brzmi jakby trzeba było za poprawki płacić.

neXt___   12 #33 22.01.2015 14:15

@Berion: możliwe, wystarczy że mobilne przejdą na x86 lub desktopy na ARM-y :>

xomo_pl   24 #34 22.01.2015 14:21

@AntyHaker dobra robota z tym podsumowaniem.... na początek konferencji się spóźniłem więc szukałem dobrego podsumowania i znalazłem :)

co do tematu to po za Holo Lens nie było jak dla mnie niczego ciekawego. Zmiany w Windows może i nabierają jakiejś spójności ale wciąż uderza to co zauważył @eimi podczas wczorajszego programu "Na żywo" - system jest po prostu brzydki nie poprzez pomysł na interfejs a przez okropny dobór kolorów. Wiem, zapewne w mniej lub bardziej prosty sposób będzie się dało to zmienić ale produkt już w fazie reklamy powinien wyglądać dobrze tymczasem tak nie jest. Od czasów Windows 8 Microsoft zapomniał czym jest prostota, design na poziomie.

Jedynie Spartan ma jakiś sens ale znowu jeśli ma się skończyć na tym co pokazali to będzie to kolejna przeglądarka służąca do pobrania czegoś innego.... mam nadzieję, że nie zapomną chociaż o migracji danych z konkurencyjnych przeglądarek. Na plus to, że wreszcie interfejs jest w jednym miejscu nie jak w modern IE, że trzeba latać ręką po całym ekranie...

maew   7 #35 22.01.2015 14:58

@kaisuj: Kubuntu 14.10 ma specjalne wydanie z plasmą 5. W sumie to działa już w miare bezproblemowo ale na główny system na razie bym tego nie brał, niech troche okrzepnie.

jmmzon   10 #36 22.01.2015 15:39

@kaisuj: Ja testowałem na Archu (co prawda tam standardowo jest nic) i w miarę to chodziło. Jednak nowa plasma jest jeszcze trochę uboga, mało też jest motywów, które by działały bezproblemowo. No ale wiadomo - kwestia czasu. Na pewno zmierza w dobrym kierunku.
Windows 10..., no cóż konferencja mnie nie zachwyciła, natomiast najbardziej zawiodłem się na tym, że nie udostępniono obrazów Windowsa od razu. Zobaczymy co z Windows Phone, ale zapowiada się, że niestety ten system będzie powoli umierał, a szkoda bo nie jest taki zły. No ale rozwój jego powolny, część rzeczy się psuje, zamiast poprawia (np muzyczny hub, jak patrzę na screeny, to ten z Windows Phone 7 wyglądał o niebo lepiej od tego co jest teraz.
Życzę Microsoftowi powodzenia, ale łatwo wg. mnie nie będzie. o przyniesie przyszłość, dowiemy się dopiero później.
~podpisano Hejter!

AntyHaker   23 #37 22.01.2015 15:47

@gowain: No ja tam nie wiem, wolę na zimne dmuchać :D

@maew Widocznie ten wpis nie jest dla Ciebie, zatem po co komentujesz? Żeby mi statystyki zrobić?... Do KDE nic nie mam jako tako, ale jak dla mnie to zbyt przerośnięta kobyła - niby można wszystko w nim zmienić, ale w sumie po co? Co do centrum akcji - trudno jest ustawić coś, czego w Windows nie ma ^^

@Tobi74 Na to nie licz, tylko darmowy upgrade.

@kaisuj Nie tyle znudzona, co zajęci byli pisaniem relacji na żywo - wystarczy popatrzeć na znane portale technologiczne ^^ Poza tym, tak naprawdę wiadomo już było wszystko co zaprezentują - przynajmniej w zakresie Windows 10.

@krisp Jeśli chcesz, to pod linkiem https://ll.ms-studiosmedia.com/events/2015/1501/Windows10CP/media/Windows10Brief... można ją pobrać

@foreste Tak oczywiście. Tak przy okazji - nauczyłbyś si wreszcie pisać poprawnie po polsku.

@Ryan @Vanshei Cała przyjemność po mojej stronie xP

@Berion Co niby przemilczane? Umiesz czytać? Chyba przez pół tekstu o aplikacjach uniwersalnych piszę ...

@xomo_pl Aj tam, narzekasz na ten UI wiecznie ^^ Mi tam się podoba - kwestia gustu. Przynajmniej w reszcie te stare ikonki poprawiają oraz obramowania okien. Co do konferencji - jeśli chcesz jeszcze obrzejrzeć to wyżej w tym przydługim komentarzu dałem link do pobrania.

Autor edytował komentarz.
  #38 22.01.2015 16:12

@mikolaj_s: https://twitter.com/GabeAul/status/558063018677112832 - najwięcej fermentu sieją pseudodziennikarze, któryś z nich rzuca jakąś plotkę, a potem każdy ją powtarza, interpretuje i tworzy kolejne głupoty...

kaisuj   11 #39 22.01.2015 16:30

@AntyHaker: Relację na żywo to można sobie pisać w domu. Przecież była transmisja w necie. W cale nie trzeba siedzieć 5 metrów od prelegenta. W efekcie cała prezentacja wypadła słabo, a momentami wręcz komicznie. Można było to przewidzieć, ale ktoś nie pomyślał. No i wyszło na to, że Windows 10 jest śmiertelnie nudny.

Berion   16 #40 22.01.2015 16:47

@neXt___: Ale nie przejdą, przynajmniej w czasach dominacji (? ;]) Windows 10. A ja się przecież odnoszę to tych marketingowych bredni.

jarodebombel   7 #41 22.01.2015 16:48

Co do "darmowego przejścia" 10 - widocznie Microsoft nie chce powtórzyć błędu, jaki popełnił przy Windows XP. A i na pewno znajdą się "hardkorowcy", którzy pozostaną na 7 czy 8, gdyż po prostu są dla nich wystarczające.

Sama 10 to dla mnie 8/8.1 po remoncie. Co z tego wyjdzie finalnie? Na razie jest dobrze... Ale historia wydań testowych poprzednich systemów daje dużo do myślenia...

Jednego, czego mi brakuje, a co byłoby dla mnie wspaniałym prezentem to "uwolnienie licencyjne" XP-ka, ale pewnie nieprędko się na nie zaniesie, jeśli w ogóle...

AntyHaker   23 #42 22.01.2015 17:06

@kaisuj: Myśl co chcesz, mi tam się konfa podobała ^^

rgabrysiak   14 #43 22.01.2015 17:22

Dzięki za podsumowanie.
Nie wiem czy tylko ja odniosłem takie wrażenie, że nie wszystko zostało nam jeszcze przedstawione, zwłaszcza w kwestii mobilnego systemu.
Zmiany w aplikacjach, zgrupowanie ustawień i kilka innych drobnych usprawnień to chyba nie wszystko co czeka nas w nowej wersji systemu - chyba, że ja za dużo wymagam ;)

Mnie najbardziej ciekawi co konkretnie oznacza dzisiejsza informacja w kwestii mobilnego systemu:
"Windows 10 has been designed to run well on today’s Lumia phones. Like any upgrade to a new operating system, not every phone will upgrade or support all possible Windows 10 features, and certain features and experiences will require more advanced future hardware."
źródło: http://lumiaconversations.microsoft.com/2015/01/22/the-lumia-you-love-gets-even-.../

Jak dla mnie więcej w niej pytań, niż odpowiedzi.

Autor edytował komentarz.
  #44 22.01.2015 19:24

@gowain: #3 Tak tylko co z tymi co "wystarcza" XP czy Vista. M$ jak zwykle pozostawił w czarnej nieprzeniknionej d....ie

Kuragari91   12 #45 22.01.2015 19:49

@xomo_pl: Jak to latać po całym ekranie? Przecież wszystko jest na dole?

AntyHaker   23 #46 22.01.2015 21:10

@rgabrysiak: 1. Dlatego, że ta konferencja skupiała się na przedstawieniu jednolitości Win10 na desktopie oraz mobilu. Dlatego pokazywano uniwersalne aplikacje, jednolite centrum akcji na obu wersjach systemu czy panel ustawień.

2. Wydaje mi się, że to zabeczpieczenie Microsoftu. Zauważ, że teraz nawet low-endy wydają z 1 GB RAM, zatem obecne urządzenia z 512 RAM będą miały ograniczone jakieś funkcje, a i starsze ze Snapdragonem S4 zostaną pozbawione jeszcze innych ^^ Norma, jak zwykle ^^

Mk13   16 #47 22.01.2015 22:17

Mnie najbardziej bawi ten nowy Office, że będzie "ten sam exprience" dla telefonów i komputerów, ten sam Office itd. Tylko, że teraz Office to zajmująca kilka gigabajtów krowa. Na telefon w sam raz ;)

AntyHaker   23 #48 23.01.2015 00:04

@Mk13: Polecam trochę rozeznać się w temacie, a dopiero potem podejmować próby konwersacji ^^

adamo000   13 #49 23.01.2015 00:38

Lepiej napisane niż na głównej:)
Kawał dobrego wpisu. Wszystko, czego chciałem się dowiedzieć mam tu. Gratuluję:)

  #50 23.01.2015 11:59

@Anonim (niezalogowany): Skoro wystarcza to o co chodzi? Jeżeli piszesz z wyrzutem, to chyba jednak nie wystarcza... Nie sądzisz, że raz na 10-15 lat można wydać kilka stówek na nowy system?...

AntyHaker   23 #51 23.01.2015 16:47

@adamo000: Bardzo dziękuję. Co prawda jestem z niego trochę niezadowolony, ale miło, że się podoba :D

Jac0b   6 #52 23.01.2015 20:08

@AntyHaker Windows 10 TP build 9926 dostępny do pobrania ;)

Spagnoletto   6 #53 23.01.2015 21:06

Zaczekamy, zobaczymy.

AntyHaker   23 #54 24.01.2015 13:29

@Jac0b: Wiem wiem, pobrany. Opis w ciągu tygodnia ^^

Jac0b   6 #55 24.01.2015 15:28

@AntyHaker:Wrzuciłem na główny system, cortana offline :( ale znalazłem polskie pakiety językowe zainstalowane i opisane pod cortanę... Pewnie działa tylko, że Bing nie działa w regionie i dlatego jest offline...

AntyHaker   23 #56 24.01.2015 17:49

@Jac0b: Dokładnie ^^ Podobno realna data to październik tego roku, no ale zobaczymy.

Jac0b   6 #57 25.01.2015 10:03

@AntyHaker: Ja gdzieś czytałem, że Cortana ma mieć premierę w Polsce na początku 2015 roku. Nie pamiętam już gdzie to wygrzebałem ale było napisane na zasadzie, że ktoś gdzieś słyszał/czytał itd... Tak czy inaczej mogą odpalić przy kolejnej aktualizacji WP bo tak naprawdę to na urządzeniach moblinych jest ona głównie rozwijana. W Win pełnym to bardziej dodatek chociaż serwery te same.

AntyHaker   23 #58 25.01.2015 14:44

@Jac0b: Może będzie, kto wie ^^

brouverhoog   3 #59 26.01.2015 23:06

@AntyHaker: Październik jest bardzo realną datą. W końcu końcówka roku jest związana z szałem zakupowym związanym ze Świętami Bożego Narodzenia. Jeśli nic niespodziewanego nie wyjdzie, jakiś krytyczny błąd systemu, to zgodnie z tradycją, użytkownicy od Windows 7 w górę będą się cieszyć z nowego systemu. Dzięki za wpis.

AntyHaker   23 #60 27.01.2015 11:47

@brouverhoog: Nie ma za co ^^ Jeszcze nie zdążyłem opisać obecnego buildu, a już wielkimi krokami zbliża się kolejny + ten dla smartphonów :< Mało czasu :D

brouverhoog   3 #61 27.01.2015 23:54

@AntyHaker: Gabe Aul obiecał, że kolejne buildy będą wydawane częściej niż do tej pory.

AntyHaker   23 #62 28.01.2015 01:44

@brouverhoog: Spoko spoko, z takimi info jestem na bieżąco ^^ Jak dobrze pójdzie, to przy wydaniu Win10 na smarty ujrzymy kolejną kompilację na desktopa.

brouverhoog   3 #63 28.01.2015 23:46

@AntyHaker: Niektórzy omal nie dostali builda 9932. Po zainstalowaniu poprawki KB3035129 Windows 10 inicjował pobieranie nowego builda Windows 10 Technical Preview – 9932. Jednak podczas instalacji system monitował o błędzie i dalsza aktualizacja była przerywana. Microsoft umie podgrzewać atmosferę ;)

AntyHaker   23 #64 29.01.2015 18:41

@brouverhoog: Niektórzy w tym ja - lecz wywala błąd podczas instalacji ^^ Ja naprawdę jestem w miarę na bieżąco xP

brouverhoog   3 #65 30.01.2015 00:41

@AntyHaker: A już myślałem, że siedzisz w zespole Gabe'a Aula ;)

AntyHaker   23 #66 30.01.2015 13:42

@brouverhoog: Nie ma tak dobrze xP Dziś mi wykrywa 9934 xD

brouverhoog   3 #67 30.01.2015 19:42

@AntyHaker: Może build 10000 będzie udostępniony publicznie :P

AntyHaker   23 #68 31.01.2015 02:12

@brouverhoog: 10007 w chinach wykryty, zatem publiczny pewnie będzie jeszcze wyższy (ale na pewno z linii 10k).