Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10: kompilacje 10036 oraz 10041 — pierwsze z linii impressive

Podczas styczniowej konferencji Microsoft sprezentował nam pierwszą (i jak się okazało ostatnią) kompilację z linii AWESOME, która miała być znacznym skokiem jakościowym względem poprzednich wydań. O ile faktycznie odsłona ta znacznie zyskała na stabilności i niezawodności, o tyle na próżno było w niej szukać jakiś nadzwyczajnych nowości - mimo to warto było ją zainstalować. Przy okazji poinformowano nas, iż kolejne buildy będą pojawiać się co około miesiąc - okazało się to oczywiście zwykłą kpiną. Kolejny został udostępniony dopiero wczoraj (18.03) czyli zabrakło dosłownie 5 dni by minęły pełne dwa miesiące. Cóż, ciągłe wypisywanie "soon" za pośrednictwem Twittera naprawdę potrafi być nużące, zatem nikogo nie zdziwił fakt, iż na kilka dni przed omawianym buildem do sieci wyciekł ten mniej oficjalny. Oba są przedstawicielami nowej linii nazwanej IMPRESSIVE, której nazwa w mojej opinii nijak ma się do stanu faktycznego.

Jeśli zaś chodzi o same kompilacje - tekst pierwotnie miał opisywać tą pierwszą, jednakże w Windows Insider kolejna pojawiła się dość szybko, przez co nie zdążyłem nic napisać. Jako, że nie różnią się one zbytnio od siebie (poza stabilnością), to postanowiłem opisać je razem - nie ma sensu tworzyć dwóch identycznych wpisów. Jak się później przekonacie głównie nacisk położono na wrażenia estetyczne (ehh te gusta) oraz na dodanie mniej lub bardziej przydatnych rzeczy.

Pulpit

W tym aspekcie za wiele się nie zmieniło, aczkolwiek warto wspomnieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim wreszcie stworzono okienko do podglądu sieci znane z poprzednich systemów - do tej pory każdorazowa próba połączenia się z Wi-Fi skutkowała wywołaniem aplikacji Ustawień. Ponadto znów wprowadzono kilka drobnych zmian wizualnych - między innymi mniejsze logo Windows uruchamiające Menu Start, kolejne nowe ikony oraz lekko odmieniony podgląd okien z poziomu paska zadań. Warto też odnotować pojawienie się nowej ikony w zasobniku, która symbolizuje Windows Defendera i właśnie jego wywołuje.

Wirtualne Pulpity

Wreszcie wzięto się za usprawnienia dotyczące widoku zadań oraz wirtualnych pulpitów. Do tej pory przeniesienie okna z jednego pulpitu na drugi nie było dość intuicyjne i wiele osób w pierwszej chwili miało z tym problemy. Teraz zostało to rozwiązane poprzez metodę Drag & Drop, która jest prosta i powszechnie znana. Ponadto wreszcie możemy wybrać pomiędzy widocznością wszystkich ikonek na pasku zadań, a tylko tych dla danego wirtualnego pulpitu - do tej pory dostępna była jednie pierwsza opcja, co trochę zaburzało ich ideę.

Menu Start

Tutaj znów możemy zaobserwować jedynie dość subtelne, wizualne zmiany. Najbardziej rzucającą się w oczy jest lekka przeźroczystość, która umożliwia nam spoglądanie na to co znajduje się pod wywołanym menu (tylko po co?). W łatwy sposób możemy od teraz tworzyć skróty do aplikacji win32 poprzez przeciąganie ich z listy wprost na pulpit - nadzwyczajna nowość, czyż nie? Tu i ówdzie zmieniono lub usunięto ikonki, które najwidoczniej do tej pory się nie sprawdzały - między innymi tą odpowiedzialną za Wszystkie aplikacje czy też tą powiększającą Menu Start. Foldery zyskały sugestywne strzałeczki, które aż się proszą o ich kliknięcie - wtedy (jak nietrudno się domyślić) ukaże się nam ich zawartość. Ostatnią zmianą jest usunięcie Internet Explorera z listy zainstalowanych aplikacji, co może być swego rodzaju przygotowaniem do rychłego oddania nam Spartana do użytku.

Internet Explorer

Tutaj poza standardowymi już usprawnieniami dla standardów HTML5 czy CSS3 postanowiono oddać w ręce wszystkich zainteresowanych nowe flagi dostępne w zakładce about:flags. Ponadto numeracja IE podskoczyła jedynie do 11.0.10011 co może świadczyć o tym, że już od dłuższego czasu nie jest on rozwijany (dla przypomnienia, obecny build to 10041).

Instalacja

Ten aspekt chyba najbardziej prosił się o jakiekolwiek zmiany, gdyż od czasów Windows Vista w zasadzie nic z nim nie robiono. Cały interfejs uległ całkowitemu przebudowaniu, dzięki czemu jest bardziej przejrzysty. Centralnie umiejscowiony okrąg wskazuje na całkowity postęp, a pod nim znajdują się nazwy każdego z kroków, a przy nich znów procentowe wskaźniki. Do tej pory każdy z etapów wyświetlał się osobno, przez co ciężko było określić ile to jeszcze potrwa. Wreszcie dodano ekran, który w łatwy sposób umożliwia zalogowanie się do konta Microsoft, ale i utworzenie konta lokalnego - wcześniej nie było to zbyt proste. Ponadto dodano monit informujący o Cortanie, dzięki czemu mniej obeznani użytkownicy będą się mogli z nią zawczasu zapoznać.

Nowe funkcje

Nawet tutaj Microsoft zbytnio się nie popisał, choć różnice widać gołym okiem - warto też zaznaczyć, że tylko ten akapit różnicuje build z wycieku oraz ten oficjalny. Zacznijmy więc od tego, co posiadają obydwa. Najbardziej rzuca się w oczy odmieniony ekran logowania oraz blokowania ekranu (a także zamykania i restartowania systemu), które każdy zainteresowany mógł uruchomić już na kompilacji 9926. Nie ma tutaj jakiś drastycznych zmian, aczkolwiek było to konieczne - teraz jest przejrzyściej i trochę funkcjonalniej. Wreszcie postanowiono zrobić coś z raczej miernie wykorzystywanym do tej pory slotem na karty SD - od teraz bez problemu zainstalujemy oraz przeniesiemy już zainstalowane aplikacje na zewnętrzny nośnik. Lekkiemu przemodelowaniu uległo również menu kontekstowe w trybie tabletowym, które teraz jest ciut większe, a przez to wygodniejsze.

To by było na tyle, jeśli chodzi o część wspólną. Poza w/w rzeczami w nowszym buildzie dodano w Cortanie wsparcie dla Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec oraz Hiszpanii - bardzo dobry ruch, gdyż kompilacja 9926 zapewniała jedynie obsługę regionu USA. Drugą i ostatnią różnicą jest usprawnione miejsce do wpisywania odręcznego pisma - czym się jednak to objawia? Nie mam pojęcia, gdyż nie mam jak tego sprawdzić.

Aplikacje Modern

W ich przypadku zmian możemy zaobserwować ciut więcej, gdyż dotyczą aż 8 różnych programów:

  1. Żywy kafelek aplikacji Zdjęcia pokazuje teraz nasze fotografie również z dysku chmurowego
  2. Aplikacja Lista lektur synchronizuje się teraz ze swoim mobilnym odpowiednikiem i dzieli z nią powiadomienia
  3. Sklep Windows w wersji beta otrzymał małe zmiany w interfejsie
  4. OneNote - w sumie nie bardzo wiem co się zmieniło, jednakże na liście zmian wygląda to tak > "OneNote Preview is now the default version and no longer requires an update to be installed to show up"
  5. Aplikacja Insider jest w stanie zbierać naszą aktywność i przedstawiać ją nam w dość przejrzysty sposób - zawiera się w tym liczba wykonanych przez nas zadań, zgłoszonych błędów itp.
  6. Skaner również nie uniknął przebudowania interfejsu, dzięki czemu powinien być teraz ciut milszy dla oka
  7. Windows Feedback również został lekko przemodelowany, a ponadto usprawniono wyświetlanie poszczególnych kategorii nad każdym założonym tematem
  8. Na koniec trzeba wspomnieć o Ustawieniach, którym jak zwykle poświęcono najwięcej uwagi - docelowo mają one zastąpić Panel Sterowania, więc nie ma co się w sumie temu dziwić. Oddano nam nowe narzędzie do zarządzania oprogramowaniem, a ponadto zwyczajne aplikacje Win32 również są w nim wyświetlane. Dodano zakładkę odpowiadającą za Windows Defendera, dzięki czemu nie trzeba już przeglądać jego ustawień by zmienić podstawowe rzeczy. Ponadto mamy teraz manualne ustawienia dotyczące przełączania się między trybem tabletowym, a desktopowym - możemy włączać powiadomienia przy próbie zmiany trybu, lub ustawić to w tryb całkowicie automatyczny. Ostatnią z nowości jest umożliwienie pobierania aktualizacji poprzez sieć P2P, co powinno przyczynić się do ich szybszego pozyskania, jednak u niektórych budzi poważne wątpliwości. W tym trybie ściągane one będą nie tylko z serwerów Microsoftu, ale też i od innych użytkowników, co niesie za sobą obawy dotyczące ewentualnych problemów - zawirusowane paczki etc. Jak sprawdzi się to w praktyce czas pokaże, aczkolwiek nie powinno być tragicznie.

Stabilność działania i inne takie

Jak już wspomniałem, ta oficjalna kompilacja działa lepiej od tej z wycieku, ale też bez żadnych rewelacji. O ile na tej drugiej przynajmniej bez problemu działa Menu Start, o tyle wciąż pojawiają się pomniejsze błędy, które mimo iż nie uniemożliwiają pracy, to jednak bywają irytujące. Przy każdorazowym podpięciu pendrive / dysku zewnętrznego jesteśmy informowaniu o próbie jego naprawienia, która niestety kończy się każdorazowym niepowodzeniem. Co ciekawe nie wymagają one takowego działania, jednakże Windows wie oczywiście lepiej. Z kopią zapasową coś jest nie tak i nie przywraca się ona ani na kompilacji 10036 ani na 10041 - oczywiście ustawienia wciąż się synchronizują (to inna funkcja), jednakże lista zainstalowanych aplikacji oraz ułożenie aplikacji w Menu Start jest jedynie domyślne. Co ciekawe, kopia zapasowa cały czas widnieje w witrynie OneDrive, lecz system zamiast z niej skorzystać tworzy sobie nową.

To by było na tyle, jeśli chodzi o błędy. Poza tym, sam system choć niekoniecznie stabilnie, to jednak działa zauważalnie żwawiej niż poprzednia odsłona (9926). Warto na samo zakończenie wspomnieć o jednej ciekawej zmianie, o której nikt nigdzie nie pisze. Do tej pory podczas pobierania aktualizacji pojawiała nam się lista i nic poza tym. W obecnej kompilacji z listy znikają kolejne pozycje w momencie, w którym zostaną one pobrane / zainstalowane. Niby drobna zmiana, jednak bardzo ułatwia rozeznanie w tym, co w danej chwili nam się instaluje.

Podsumowanie

Jak więc pisałem na samym początku, więcej jest w tej kompilacji zmian wizualnych, aniżeli jakiś konkretnych nowości. Mimo, iż jest to oficjalne wydanie, to jednak ostatnia zmiana strategii Microsoftu idealnie odcisnęła na nim swoje piętno. Jak niedawno poinformował gigant z Redmond, postanowił on przyśpieszyć szybkość wydawania aktualizacji w kręgu Szybkim, co nie mogło nie odbić się na jakości wydanego systemu. Jednak właśnie tego oczekiwali Insiderzy, zatem firma nie miała większego wyboru. Od teraz kolejne buildy mają ukazywać się raz w miesiącu (ostatnio też już to mówili...), zatem o drastycznym wzroście częstotliwości ich wypuszczania nie ma żadnej mowy.

Na chwilę obecną wciąż czekamy na kolejną odsłonę Win10 Mobile, a ta powinna pojawić się jeszcze w tym miesiącu - wedle przedstawionego nam wcześniej planu. Miejmy nadzieję, iż przyszłe kompilacje (zarówno Win10 jak i Win10 Mobile) będą bardziej obfite w nowości, gdyż obecne pozostawiają wiele do życzenia. Jak na razie wiadomo tylko o jednej rzeczy, która na 100% pojawi się w przyszłym miesiącu - przeglądarka Spartan.

Standardowo już odsyłam na oficjalną stronę, na której mamy wgląd w zmiany poczynione w każdym z buildów oraz planowane w przyszłości nowości. Dodatkowo polecam Blog Windows, na którym można znaleźć nie tylko kilka ciekawych informacji odnośnie tego buildu, ale i wszystkie znane błędy w nim występujące.

Ciekawostki

1.Gdyby jakimś cudem ktoś był zainteresowany instalacją najnowszych ikon w starszych odsłonach Windows, to może je pobrać tutaj.

2.Microsoft prawdopodobnie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w sprawie ikon i niedawno wyciekła ich całkiem nowa koncepcja.

EDIT. Dorzucam jeszcze dokumentację z wycieku dla kompilacji 10041 ^^
 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
xomo_pl   24 #1 19.03.2015 21:58

jedno przyznać trzeba... nowy wygląd instalatora wyszedł im świetnie... aż nie pasuje do pstrokatej reszty

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #2 19.03.2015 22:00

@xomo_pl: Tyle, że pojawia się on tylko w momencie wykonywania upgrade ^^ Przy czystej instalacji go nawet nie zobaczysz xP

xomo_pl   24 #3 19.03.2015 22:03

@AntyHaker: jeszcze można mieć nadzieję, że zastąpią też tym normalny instalator, który od Windows 8 wzbogacili o pstrokate kolory
np. podczas ostatecznego konfigurowania po instalacji ;)

Magnum 44   17 #4 19.03.2015 22:23

Mam nadzieję, że wygląd poprawią... Windows 8.1 jeszcze jako tako mi się podoba, ale to to już masakra :x

  #5 19.03.2015 22:48

Od godziny siedzę na tym cudeńku. Rzeczywiście system jakby nabrał życia, bynajmniej mój czytnik reaguje szybciej i póki co nie łapie zwiech. BTW. Ktoś mi może wytłumaczyć do czego jest ta funkcja mowa w ustawieniach, chociaż domyślam się, że jest to pewnie ściśnięte dawne rozpoznawanie mowy, ciekawostką jest to, że jest tam nowa syntezka, nawet gadająca po polsku po kliknięciu w podgląd, ale zdaje się, że tworzone jest coś, co w przyszłości ma zastąpić Sapi, (alternatywnie kolejna jego wersja), ponieważ nigdzie na liście syntezatorów obsługujących ten standard w czytniku nie da się tego wybrać, wnioskuję to z tego, że najwcześniejsze kompilacje Win 8 gdy dostawały nową syntezę od razu była ona pod Sapi, a tam tylko Paulina istniejąca od WIn 8.1

Berion   16 #6 19.03.2015 23:09

"Ostatnią z nowości jest umożliwienie pobierania aktualizacji poprzez sieć P2P, co powinno przyczynić się do ich szybszego pozyskania, jednak u niektórych budzi poważne wątpliwości. W tym trybie ściągane one będą nie tylko z serwerów Microsoftu, ale też i od innych użytkowników, co niesie za sobą obawy dotyczące ewentualnych problemów - zawirusowane paczki etc."

Poczytaj o działaniu P2P...

@Accessibility
A Ty z kolei poczytaj co oznacza słowo: bynajmniej...

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #7 19.03.2015 23:18

@Berion: Ja tylko napisałem obawy ludzi, nie twierdzę, że tak jest. Chyba, że coś innego mi wytykasz - wtedy nie rozumiem i proszę o konkret xP

@xomo_pl Te kolory dalej są ^^ Ale fakt, chyba każdy na to liczy, tym bardziej, że już coś zaczęli z tym robić.

@Magnum 44 Cały czas poprawiają, ale jakiś dramatycznych zmian chyba już nie będzie.

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #8 19.03.2015 23:38

". Ponadto wreszcie możemy wybrać pomiędzy widocznością wszystkich ikonek na pasku zadań, a tylko tych dla danego wirtualnego pulpitu "
Oooo, to mnie się podoba :D

neXt___   12 #9 19.03.2015 23:42

Materdyja, jakie to jest obrzydliwe. Te kolory wyglądają jakbyś miał coś nie tego z kartą graficzną, 256 kolorów.

  #10 19.03.2015 23:42

@AntyHaker: Masz może dwa monitory? Bo ja czekam na rozwiązanie, że jak naciśniesz "Pokaż pulpit" to zwiną się okienka tylko z jednego ekranu...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #11 19.03.2015 23:59

@gowain: Przydałaby się jeszcze opcja dokowania (przyklejania) okna w trybie dual screen, do prawej krawędzi w lewym monitorze i lewej w prawym. Chyba, że się da, a ja nie wiem jak...

Autor edytował komentarz.
  #12 20.03.2015 00:00

@DjLeo: O to, to - dokładnie - wkurza mnie ten brak jak nie wiem :)

  #13 20.03.2015 00:06

Powinno być raczej: "pierwsze z linii DEpressive"....

edi194   4 #14 20.03.2015 00:19

W polskiej wersji instalator jest skopany, tam gdzie jest napisane "sit back and relax" jest "sit wstecz i złagodnieć" czy coś w ten deseń c; ogólnie instalator jeszcze nie przetłumaczony, ale szczegół. System działa o wiele żwawiej od 9926, w porównaniu z 10036 działa trochę lepiej. Zobaczymy czy naprawili błąd z start, tylko to mnie denerwowało w Win10, a w 10036 gdy już wystąpił to nie chciał ustąpić ;)

Agent NWO   7 #15 20.03.2015 00:58

Brzydkie to jak noc, ale ludzie i do brzydoty się przyzwyczają. Ważne, żeby stabilnie i szybko działało. Pomysł aktualizacji przez P2P według mnie poroniony - niektórzy używają internetu mobilnego, gdzie jest to zablokowane.
Zainstalowałem 9926 w wirtualnej maszynie, aktualizacja do 10041 trwała tak długo, że już nie miałem ochoty dzisiaj się z tym pieścić. Wcześniej nie miałem styczności z Win 10, ale muszę przyznać, że nie jest tak źle. Przynajmniej w miarę normalny interfejs, a nie jak to ma miejsce w 8.
Jeśli chodzi o szybkość działania, to nie mogę za wiele powiedzieć, bo system odpalony w VirtualBoksie na średniej klasy laptopie, więc wcale tak szybciutko nie pracuje.

Autor edytował komentarz.
Waka   10 #16 20.03.2015 01:03

Gates zwykł mawiać "jeśli nie umiesz sprawić, by coś dobrze działało to chociaż spraw, by ładnie wyglądało". MS najwyraźniej porzuciło jego nauki...

Kuragari91   12 #17 20.03.2015 01:29

@DjLeo: http://1drv.ms/1H89y36 W10 już można. W8.1 jest ułomny pod tym względem(Niestety :/).

@gowain: Sprawdzałem u siebie i zwija mi wszystkie okna. Jeszcze spróbuje na nowszej wersji, ale wątpię, że coś tutaj zrobili.

altu5   6 #18 20.03.2015 03:02

Nie wiem czy się będę przerzucał na 10. Dla mnie ikony, ustawienia, płaskość jest po postu straszna. Nawet nie mam ochoty instalować TP.

  #19 20.03.2015 03:23

@Kuragari91: Irytuje mnie to jak np. na jednym monitorze pracuję, a na drugim leci sobie np. Ipla z jakimś meczem na żywo na Polsacie Sport, albo Youtube na pełnym ekranie ;) Potrzebuję przełączyć się szybko na pulpit i zwija się wszystko...

Ale skoro przyciąganie jest do wewnętrznych krawędzi to już jakiś krok na przód. Dzięki za sprawdzenie :)

Morson   3 #20 20.03.2015 06:55

W końcu nowy wykres :D

  #21 20.03.2015 07:11

@"...kolejne nowe ikony..."
Szkoda, że w zarządzaniu dyskami NADAL są ikony z Windows 2.0. Tak samo z paletą kolorów i konstrukcją niektórych funkcji tam dostępnych.
Świadczy to o tym, że microsoft nie dotykał ich nawet kijem.

System, wg.mnie , powinien umożliwiać absolutne zarządzanie zasobami komputera(urządzenia), wirtualnymi (pliki) jak i rzeczywistymi (całym sprzętem).
Brak usprawnień i poprawek w tym zakresie świadczy o całkowitej niekompetencji i ignorancji a także braku szacunku wobec odbiorców systemu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 20.03.2015 07:31

@Kuragari91: Ale na tym screenie nie widać tego o czym pisałem. Zwyczajnie okno jest w połowie i tyle. Myślimy o tym samym? Mi chodzi o to samo pomiędzy 2 monitorami co można zrobić przeciągajac okno do np. Lewej krawędzi. Czyli tak zwane przyklejanie okna, ale na łączeniu pulpitu.

  #23 20.03.2015 07:43

W pierwszym akapicie recenzji coś jest „nurzące”. To od zanurzania? Może lepiej byłoby „nużące”? (Zgodnie ze słownikiem http://sjp.pwn.pl/szukaj/nu%C5%BC%C4%85cy.html).

PAMPKIN   12 #24 20.03.2015 08:11

Kocham te ikony!

  #25 20.03.2015 08:30

No dobrze a co z rzeczami które są naprawdę ważne dla użytkownika? Jakieś usprawnienia w obszarze Bitlocker-a? Działają obecne wersje popularnych klientów VPN? Jakieś nowości w RDP? Rozumiem że nadal będziemy ujeżdżać starego NTFS-a? Uwielbiam takie artykuły które nic nie wnoszą ale są miłe i przyjemne do napisania :/

kajzer121   8 #26 20.03.2015 08:34

Nowy instalator wygląda zgoła sensacyjnie i koniec dobrych wieści .. Instalacja na lapku procesor dwurdzeniowy 3 giga Ramu wersja 32 bitowa trwała ponad godzinę !!!! Wersja poprzednia Win 10 instalowała się nie więcej niż 20 minut.!!!
Było to update do wersji 9926 i głośniki - dźwięku brak ( pobiera aktualizację do Invidi do Audio to może zadziała.. Druga sprawa aby zainstalować obecną kompilację musi być kompilacja 9926 nie ma czystej płytki ISO z wersją 10041.
Co do zmian i nowości szału nie ma . Czekan na tę nową przeglądarkę ..

Autor edytował komentarz.
  #27 20.03.2015 08:36

@DjLeo @gowain Próbowaliście używać skrótu Win + strzałka w lewo/prawo? W windows 7 działa ;)

csrpl   12 #28 20.03.2015 08:42

A mnie się te ikony podobają ;) Mimo wszystko ikony to nie wszystko i nie są w stanie przekonać mnie do tak okrojonej 8mki. Poczekam chyba na finalne wydanie.

  #29 20.03.2015 09:13

Za to znikł polski interfejs. outlook a maps nadal nie działa....
Przwrócone działanie Skype, iTunes i Office Preview

  #30 20.03.2015 09:36

@DjLeo: działa to już i na Win7, jednak tylko poprzez skróty klawiszowe (win+kursory)

  #31 20.03.2015 09:36

"Gdyby jakimś cudem ktoś był zainteresowany instalacją najnowszych ikon w starszych odsłonach Windows, ..." to powinien udać się jak najszybciej do najbliższej PZP czyli porani zdrowia psychicznego względnie od razu zgłosić się na terapię w warunkach szpitalnych.

Kuragari91   12 #32 20.03.2015 10:52

@DjLeo: Mogłem jednak tradycyjnie Ci pokazać (choć jak patrzę na ten zrzut ekranu, to widzę jak bardzo byłem zmęczony). Chciałem pokazać cień, który powstaje przy przyklejaniu do danej krawędzi. Jest on dość maly, bo dziele ekran na cztery części.

  #33 20.03.2015 11:03

Sprawdźcie czy wam nowej partycji aktualizacja nie zrobiła. U mnie 450 MiB.

Gutyo   5 #34 20.03.2015 11:25

@DjLeo: Ja to robię za pomocą skróty klawisz windows + strzałka w lewo (na prawym monitorze), bądź klawisz windows + strzałka w prawo (na lewym monitorze).
Hmm... Ciężko chyba zrobić coś takiego za pomocą myszki, bo zwykłe przeciągnięcie okna na drugi monitor skutkowało by "przyklejeniem" (nie wiem jak to inaczej napisać).

Berion   16 #35 20.03.2015 11:37

@AntyHaker: Ale to Ciebie nie usprawiedliwia, ponieważ gdybyś rozumiał jak działa P2P, w ogóle byś o tym nie wspominał. :)

Nie da się zarazić klientów pod warunkiem, że plik źródłowy nie był już zarażony w momencie udostępniania - a w tym przypadku pierwszym który udostępnia jest MS. Po za tym to nie jest tak, że osoba X wystawia plik Y i od niej to ściągasz. Pobierasz kawałki tego pliku od rozproszonych klientów i każdy jest sprawdzany czy zgadza się ze źródłem. W przypadku MS jest to w 100% bezpieczne.


"Najbardziej rzucającą się w oczy jest lekka przeźroczystość, która umożliwia nam spoglądanie na to co znajduje się pod wywołanym menu (tylko po co?)"

Może po to żeby ładniej wyglądało? Chociaż temu GUI już nic nie pomoże. Wymaga przeprojektowania całej szaty graficznej. :P

Autor edytował komentarz.
kajzer121   8 #36 20.03.2015 11:42

Ja jedynie dodam 1041 to najgorsza kompilacja jaką dane mi było testować. Nie rozpoznaje sprzętu ( grafik,i audio) straszliwie muli.. Kompilacja np. 9926 chodziła bardzo szybko po aktualizacji okazuje się jakbym na inny komputer siadł.. Bo np. zainstalowałem wersje 32 bitowa 10041 na laptopie procesor 2 rdzeniowy 2.2 na rdzeniu i 3 Giga Ramu .. System muli straszliwie nie da się na nim pracować.. Czyżby wersja 32 bitowa potrzebowała na dzień dobry 16 rdzeni i 253 Giga..??
W M$ wszystko możliwe..!!!
A może pokaże obraz z ISO z kompilacją 10041 i będzie lepiej..??

Jany   11 #37 20.03.2015 11:56

Brzydkie to cholerstwo jak noc.

  #38 20.03.2015 12:03

Pojawiły się szare kolory z Ubuntu, kolorystyka zmienia się na lepsze.

  #39 20.03.2015 12:04

@Accessibility (niezalogowany): bynajmniej to NIE przynajmniej !! więc Twoje zdanie nie ma sensu.

shocco   6 #40 20.03.2015 12:16

Nawet gdybym miał możliwość darmowej aktualizacji do Win10 to i tak miałbym wielkie opory przed tą zmianą.
Nic a nic mi ten Windows nie pasuje. Z pewnością dojdzie jeszcze trochę zmian do czasu premiery, ale i tak myślę, że będą to zmiany niewielkie.
Darmowy upgrade na pewno podbije statystyki systemu po premierze, gdyby nie to przyjęcie tego systemu byłoby z pewnością dużo chłodniejsze niż Win8.

Kuragari91   12 #41 20.03.2015 13:24

Dodam jeszcze od siebie, że aktualizacja nowej kompilacji mnie tak zirytowała, że szkoda gadać. Straciłem dwie godziny na instalacje, a później na przywracanie systemu. I doszedłem do wniosku, że testować chyba już nie będę, a na tamtą partycje zainstaluje linuksa, aby przetestować tam Krite.

Autor edytował komentarz.
przemo188   8 #42 20.03.2015 14:47

Im wyższy numer tym bardziej Windowsy cofają się w rozwoju. Jakaś sprzeczność z prawem Moora. Jądro to samo, co ponad 20 lat temu. System plików ten sam co 20 lat temu. I tylko wygląd interface coraz gorszy i odpychający. A inne OS-y coraz ładniejsze, przyjaźniejsze, fizjonomiczne, ergonomiczne - np. KDE.

Jak tak dalej pójdzie to wg. zapowiedzi firmy analitycznej Gartner w 2018 koniec linii Windows. MS porzuca zacofane jądro NT i prehistoryczny NTFS i przechodzi na mocno innowacyjny Linux. Skoro nie można wygrać z linuxem to lepiej być w jego obozie.

To będzie szkoda dla linuxa.

  #43 20.03.2015 14:58

@Jany: Gdzieś ty taką brzydką noc widział??

amsteldam   4 #44 20.03.2015 15:33

Mam poprzednią kompilacje i przy próbie aktualizacji do 10041 pasek stanu staje na 0% i stoi tak nawet przez 1h i nic. Macie jakieś pomysły.

AntyHaker   23 #45 20.03.2015 16:48

@gowain: Nie mam, ale w wolnym czasie podłączę pod TV i zerknę.

@DjLeo Czy tego nie dodali już w poprzednich buildach?

@edi194 Jeśli chodzi Ci o ten błąd, który uniemożliwiał uruchomienie Menu Start na 10036 to chyba to naprawili, a przynajmniej u mnie jeszcze nie wystąpił.

@Agent NWO Przecież jak widać na screene, można to bez problemu wyłączyć ^^

@kajzer121 Bzdura. Upgrade z każdego poprzedniego buildu trwa zawsze godzinę - nie myl z czystą instalacją. ISO nie ma z wiadomych każdemu zainteresowanemu powodów, które MS podawał do publicznej wiadomości już dawno - ISO jest wypuszczane wraz z aktualizacją w Wolnym kręgu. Jeśli tak bardzo Ci na ISO zależy to linki masz w sieci.

Co do drugiego komentarza, jakbyś chociaż przeczytał jak działa krąg Fast dla Insiderów, to przestałbyś takie brednie wypisywać ... Chcesz względnej stabilności to instaluj tylko aktualizacje z kręgu Slow. Zresztą, nie jest wcale tak jak piszesz - build może i nie jest pozbawiony błędów, ale jedno na pewno mogę napisać - w ogóle nie muli i nie przejawia żadnych spowolnień.

@Berion Może i mnie nie usprawiedliwia, jednakże chciałem o tym napisać, ponieważ tak myślą internauci - nie ma co tego ukrywać. Niby wiem jak to działa, ale widocznie nie wszyscy.

Co do drugiej kwestii, akurat to brzydko wygląda xP

@shocco http://changewindows.studio384.be/build.php?build=next <<< Tutaj masz wgląd w przyszłe zmiany.

@przemo188 Większej bzdury dawno nie czytałem, no ale w sumie każdy może wierzyć w co tam chce. Zresztą, jak można jednocześnie się cofać i stać w miejscu?...

@amsteldam Czy na pewno nie masz zbyt wolnego łącza?

Autor edytował komentarz.
TomaszK-Poz   8 #47 20.03.2015 17:30

@kajzer121: A u mnie chodzi szybciej niż poprzednia i wygląda trochę lepiej. Szkoda, ze pod maska sa starocie.

  #48 20.03.2015 17:37

jakiś link, czy źródło do tej nowej koncepcji ikon??

kajzer121   8 #49 20.03.2015 18:58

@AntyHaker: Może bzdura tyle prawda i tyle..nie chodzi grafika mp 3 giga kompilacja 9926 32 bity pobrało aktualizacje zainstalowało i tyle ..System muli masakra. , Jeżeli tak ma wyglądać aktualizacja np. win 8 do win 10 jak to opisałem to nawet z dopłatą niech sobie M$ wsadzi ten OS poniżej pleców..
A ISO 10041 linki ma ktoś do ISSO??? jest sporo do 1036

AntyHaker   23 #50 20.03.2015 19:58

@kajzer121: https://mega.co.nz/#!3IIGzaIJ!B5lztnymNfLfssy1xcgzWo1AHZP7jKqNkooZPSXMvb4 proszę ISO. Ja również robiłem upgrade z 9926 (a nawet w międzyczasie z 10036) i nie uświadczyłem mulenia etc. Reszta to kwestia sterowników (a może i mulenie również), które jak widać są u cb miernej jakości.

kajzer121   8 #51 20.03.2015 20:43

Anty Dzięki

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #52 20.03.2015 21:32

@kajzer121: Nie ma problemu - może to Ci pomoże.

Kuragari91   12 #53 21.03.2015 01:26

@AntyHaker: O dzięki. Może to coś pomoże. Przy okazji dowiedziałem się, że MEGA nie lubi się z IE :/ (A do FF dodatek woła.)

No to ja nie lubię MEGA :D

Autor edytował komentarz.
pulka103   7 #54 21.03.2015 09:41

@przemo188: Ewentualnie wszyscy dalej będą pracować na Windowsie, a Linuksa będą używać nieświadomi w pralkach, lodówkach, routerach itd. ;)

Autor edytował komentarz.
amsteldam   4 #55 21.03.2015 13:14

przywróciłem system płytą instalacyjną i dopiero ruszyła aktualizacja

AntyHaker   23 #56 21.03.2015 15:55

@Kuragari91: Ano nie lubi, bo IE nie jest "nowoczesną przeglądarką" :D

Berion   16 #57 21.03.2015 20:13

@Kuragari91: Nie woła, kiedyś tak było. Obecnie to najszybsza i zaraz po DB i SD, najwygodniejsza "chmura".

darek719   40 #58 21.03.2015 21:18

a wie ktoś może jaki bulid windows 10 dostępny jest na dream spark??

  #59 21.03.2015 22:15

U mnie po aktualizacji pojawiło się masę błędów. Między innymi menu start w ogóle nie działa, panel sterowania otwiera się ale po próbie przejścia do poszczególnych kategorii wyłącza się okno przez co nawet nie mogę wejść do przywracania czy aktualizacji systemu. Nie mogę się dostać do powiadomień, ustawień wifi i innych ikon z traya.

AntyHaker   23 #60 21.03.2015 23:02

@darek719: A jest w ogóle jakiś? Jeśli tak, to na 99% 9926, a na 1% 10041.

darek719   40 #61 21.03.2015 23:10

@AntyHaker: no jakiś jest.. w zasadzie od dawna, zastanawiam się czy aktualizują tam do najnowszego TP zawsze...

AntyHaker   23 #62 22.03.2015 01:21

@darek719: Nie mam dostępu, to nie mam pojęcia - wybacz.

krowasc   5 #63 22.03.2015 08:33

@amsteldam: Uruchom sprawdzanie błędów z naprawą na dysku C. Następnie odpal kompa z jakiejś dystrybucji live linuxa i usuń folder C:\Windows\SoftwareDistribution. Następnie restart i windows update jeszcze raz pobierze sobie aktualizację i ją zainstaluje.

Kuragari91   12 #64 22.03.2015 10:38

@Berion: Jak nie woła jak przed wczoraj mnie o to prosił, bo miałem za duży plik. Ja też nie twierdze że nie jest wygodna. Jak bym używał, to zapewne przez aplikacje.

Olbi   11 #65 22.03.2015 11:14

Te ikony to chyba kpina z ludzi lubiących estetykę? Jako można spieprzyć tak świetnie wyglądające ikonki z Windows 7, jak np. przezroczysty kosz i zrobić takie badziewie, coś na wzór rysunku dziecka z przedszkola. Wygląd płaskiego systemu mnie odstrasza bardzo, bo Windows 7 z Aero to naprawdę genialnie się prezentuje.

Berion   16 #66 22.03.2015 11:40

@Kuragari91: Dziwne, a mnie nie woła. ;} To jak to jest? Specjalnie kliknąłem w ten link żeby sprawdzić. FX v36.0.1.

@Olbi: Windows 8/8.1 były niespójne. Metro gryzło się z Aero. Teraz wszystko będzie ohydne, a nie tylko połowa systemu. ^^

Autor edytował komentarz.
xoxo   3 #67 22.03.2015 11:42

Proszę o potwierdzenie - czy przy próbie konfiguracji interfejsu sieciowego pojawia się błąd?
U mnie po aktualizacji do 10041 nie mogę konfigurować kart sieciowych.
Skutkuje dopiero zmiana w rejestrze.

  #68 22.03.2015 11:45

U mnie w tej wersji przestało działać menu start, gdy wchodzę do panelu sterowania i chcę przejść do jakiejś kategorii to od razu się wysypuje okno, przez co nie mogę nawet zobaczyć aktualizacji a gdy wyłączam system to wyskakuje błąd explorera.

AntyHaker   23 #69 22.03.2015 13:35

@Olbi: Akurat pozbycie się ikon znanych z Win Vista / Win7 to niezaprzeczalnie krok w przód, choć można się spierać co do jakości tych obecnych. Tak czy siak, ikony z Win7 są jeszcze gorsze ... Tak samo jak całe Aero Glass.

Olbi   11 #70 22.03.2015 18:19

@AntyHaker: Hahaha. Aero Glass akurat to była jedna z lepszych funkcji, jakie wprowadzono w Windows 7. Jak dla mnie nie ma nic lepszego, niż tego typu interfejs, który wręcz uprzyjemnia Twoją pracę.

Aczkolwiek każdy ma inne gusta, ale w takim razie firma MS powinna zrobić możliwość zmiany ikonek, stylu okien itp, a nie na siłę wciskać swoje durne preferencje, jak to robi Apple. Wygląd ich interfejsu to wręcz porażka jest.

AntyHaker   23 #71 22.03.2015 19:00

@Olbi: Jak przezroczystość może uprzyjemniać pracę to nie rozumiem i chyba nawet nie będę próbował tego zrozumieć :D Na Win7 zawsze siedziałem na klasycznej powłoce, bo przeźroczystość mnie irytuje xP

Co do drugiego fragmentu - przecież można ... Nawet wyżej dałem paczkę ikonek.

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #72 22.03.2015 20:48

@Berion: http://1drv.ms/1FqDAym Proszę bardzo. Nawet po aktualizacji mi się pojawia :/

AntyHaker   23 #73 22.03.2015 20:50

@Kuragari91: No i to Ci się zawsze będzie pojawiać, jeśli spełnisz warunek rozmiaru pliku ^^

  #74 22.03.2015 21:56

Ale te wszystkie okienka z ustawieniami wyglądają BARDZO SŁABO. Duże napisy, zajmują bez sensu dużo miejsca, a nie są bardziej czytelne. Panel sterowania z win7 jest milion razy lepszy.

Kuragari91   12 #75 22.03.2015 22:35

@AntyHaker: Czyli nie mogę pobierać plików większych niż 1GB bez dodatku.

  #76 23.03.2015 03:10

@Kuragari91: Załóż Google Chrome i spokojnie pobierzesz 3.29GB.

Berion   16 #77 23.03.2015 11:13

@Kuragari91: To o co tutaj chodzi? Mnie się nie pojawia, serio! A zmień user agent na jakiś nieznany.

Kuragari91   12 #78 23.03.2015 12:50

@Berion: Niby zmieniłem, ale zmian brak. Dla mnie to też jest ciekawa sytuacja.

Lecz teraz mam inny problem, bo w bootloaderze, po instalacji W10 od nowa, zabrakło mi Windows 8.1 i mam dostęp tylko do W10. Nie narzekam, bo najnowsza kompilacja działa bardzo dobrze, ale jednak chce posiadać swój główny system.

Edit: Dobra naprawiłem. Niewiedziałem, że tak bardzo uciesze się z mojej Ósemki :P

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #79 23.03.2015 21:56

@Kuragari91: No nie możesz xP

  #80 27.03.2015 17:15