Antyhazardowy sukces PiS: bet365 kończy świadczenie usług w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

bet365, jeden z najpopularniejszych serwisów bukmacherskich w naszym kraju, informuje użytkowników o rychłym zakończeniu świadczenia usług w Polsce. Już od 30 marca ma przestać być dostępny – a to za sprawą nowelizacji ustawy hazardowej. Jeśli macie więc w bet365 jakieś środki, wypłaćcie je jak najszybciej, później mogą z tym być problemy.

W czerwcu 2016 roku bet365 odnotowało niemal 5 mln realnych użytkowników miesięcznie, było u nas drugim co do popularności serwisem, pozwalającym na obstawianie wyników sportowych zmagań. Polakom najwyraźniej nie przeszkadzała nielegalność tego przedsięwzięcia, tym bardziej, że pod względem solidności niczego serwisowi nie można było zarzucić, pieniądze za wygrane zakłady były wypłacane regularnie, działający w Wielkiej Brytanii serwis zapewniał też dobry kontakt (po polsku) ze swoją pomocą techniczną.

To duży sukces Prawa i Sprawiedliwości – partia rządząca postawiła na walkę z hazardem, tak by wyeliminować z rynku wszystkie serwisy działające bez zezwolenia Ministerstwa Finansów. Łącznie ma ich być aż 59. Na dostawców Internetu narzucono obowiązek zastosowania technicznych środków, które zablokują dostęp do zakazanych stron – blokada będzie obowiązywała od 1 lipca br. Operatorzy, którzy nie dopełnią cenzorskiego obowiązku, mogą zapłacić karę w wysokości nawet pół miliona złotych.

Ministerstwo Finansów na polskim rynku e-zakładów widzi tylko siedem firm: eFortunę, Totolotek, Milenium, Star-Typ Sport, LV-Bet, E-Toto i ForBet. Potencjalnie mogą zyskać one niezłe pieniądze, eksperci szacują wartość rynku bukmacherskiego na 5 mld złotych – a 90% miało być w rękach firm działających nielegalnie.

Pozostaje pytanie, na ile oficjalne zniknięcie bet365 oraz 19 innych mniejszych serwisów będzie zniknięciem realnym – czy nie napędzi po prostu klientów dostawcom usług VPN. Jeden ze znanych serwisów bukmacherskich, które zniknęły już wcześniej, 888sport, wita użytkowników z Polski smutnym komunikatem: „niestety, 888sport nie może już przyjmować zakładów sportowych od graczy z Polski”, zarazem zapewniając, że pieniądze są bezpieczne.

Wystarczy jednak odwiedzić ten sam serwis przez VPN z wyjściem w Europie Zachodniej, a bez problemu zalogujemy się do polskojęzycznej wersji serwisu i założymy konto, aby „wybierać z tysięcy zakładów na wydarzenia sportowe na całym świecie” czy „doświadczać emocji związanych z zakładami in-play”.

Po raz kolejny potwierdzają się słowa aktywisty internetowego Johna Gilmore’a, współzałożyciela Electronic Frontier Foundation, który powiedział, że internet rozpoznaje cenzurę jako uszkodzenie sieci – i wytycza trasy dookoła niego. Czy Ministerstwo Finansów nakaże teraz blokować VPN-y?

© dobreprogramy