reklama

Aplikacja GM pozwoli wysłać SMS do kierowcy po zeskanowaniu tablicy rejestracyjnej jego auta

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Prototypowa aplikacja dla Androida, zaprezentowana przez chiński oddział firmy General Motors, pozwala na wysyłanie wiadomości kierowcom po zeskanowaniu tablic rejestracyjnych ich samochodów, nawet jeśli nie posiadają oni zainstalowanej DiDi Plate. Wygląda to jak kolejny produkt, mający zabrać nam resztki prywatności.

Coraz częściej mówi się o zagrożeniach płynących z używania telefonu podczas jazdy samochodem. Pisanie wiadomości, przeglądanie Facebooka lub korzystanie z aplikacji stwarza jeszcze większe niebezpieczeństwo, niż rozmawianie bez zestawu głośnomówiącego. Nawet chwila nieuwagi może przyczynić się do wypadku. Mimo tego wiele osób ignoruje zagrożenie i aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych prowadząc samochód, a co gorsza pojawią się aplikacje, które wręcz do tego zachęcają.

Szef chińskiego ośrodka badawczego General Motors, John Du, podczas konferencji Telematics Detroit 2014 zaprezentował aplikację DiDi Plate, która pozwala na wysyłanie wiadomości dla kierowcy poruszającego się przed nami — musimy tylko zeskanować tablicę rejestracyjną jego samochodu. Warto wspomnieć, że odbiorca nie musi mieć zainstalowanej tej aplikacji ani wyrażać na nic zgody, choć GM nie zdradza, skąd bierze bazę numerów telefonów i przypisanych do nich numerów rejestracyjnych. Producent twierdzi, że dzięki DiDi Plate przykładowo będziemy mogli poinformować kierowcę, że jego samochód blokuje drogę oraz napisać o innych ważnych rzeczach, jak chociażby uszkodzenie danego elementu auta. Patrząc na możliwości oferowane przez tę aplikację można mieć pewne obawy o prywatność, a przede wszystkim o bezpieczeństwo na drodze. Nietrudno sobie też wyobrazić, jakie komentarze może otrzymywać kierowca od współużytkowników drogi…

DiDi Plate z pewnością w Europie czy Stanach Zjednoczonych nie zdobędzie popularności, ale w Chinach może być zupełnie inaczej. Ciekawe ile wypadków zostanie spowodowanych przez użytkowników DiDi Plate, którzy chociaż na chwilę oderwali wzrok od drogi przed sobą. Dla zachowania większego bezpieczeństwa aplikacja powinna pozostać tylko ciekawostką. Niestety, General Motors nie tylko chce produkt dopracować, ale także fabrycznie instalować w swoich samochodach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić