Apple przejmuje nawyki Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Okazało się, że także system operacyjny firmy Apple regularnie łączy się z serwerami swoich twórców.

Najnowsza wersja MacOS 10.4.7 zawiera program Apple Dashboard Advisory, który sprawdza czy ściągnięty widget Dashboard jest w tej samej wersji co na apple.com. Apple informuje jednym zdaniem w swoich materiałach o sprawdzaniu wersji, jednak nie mówi w jaki sposób się to odbywa. Sprawdzanie odbywa się regularnie co 8 godzin bez względu na to, czy jakiś widget był ściągany. Co prawda nie są wysyłane żadne dane użytkownika, jednak użytkownik nie jest informowany o łączeniu się z serwerami Apple. Nie ma możliwości wyłączenia tej funkcji z poziomu interfejsu użytkownika, musi w tym celu skorzystać z terminala (konsoli).

Anuj Nayar, przedstawiciel Apple, zapewnia, że prywatność użytkowników nie zostaje naruszona a cały proces ma na celu tylko zagwarantowanie, że użytkownik zainstaluje właściwą wersję widgeta.

Tymczasem wpłynął drugi pozew przeciwko Microsoftowi w sprawie aplikacji WGA (Windows Genuine Advantage) informującej o nielegalności Windowsa, która łączyły się regularnie z Microsoftem. Dwie firmy ze stanu Waszyngton oraz troje mieszkańców Seattle zarzucają gigantowi z Redmond, że informację o nielegalności dostają także użytkownicy legalnych Windowsów a WGA pojawiło się jako poprawka bezpieczeństwa mimo, że nią nie jest. Podobnie jak w przypadku pierwszego pozwu zarzutem jest też nieinformowanie użytkowników o codziennym łączeniu się z serwerami Microsoftu.

© dobreprogramy
s