Asus chciałby zastąpić format ATX i ma kilka ciekawych pomysłów

Asus chciałby zastąpić format ATX i ma kilka ciekawych pomysłów

Fot. WP.PL (Bolesław Breczko)
Fot. WP.PL (Bolesław Breczko)
Piotr Urbaniak
30.05.2019 09:11

ATX jako format płyt głównych jest jednym z najdłużej utrzymujących się standardów w branży komputerowej. Został wprowadzony w 1995 r. i trwa do dzisiaj. Asus sądzi, że czas iść za postępem. Na targach Computex 2019 przedstawił swoją wizję rozwoju.

Zaprezentowany przez tajwańskiego producenta komputer Prime Utopia w pierwszej chwili wygląda jak typowy mod – z kartą graficzną zamontowaną równolegle, na riserze. W rzeczywistości jednak pecet nie korzysta z żadnego przedłużacza PCI Express, a po prostu ma płytę główną, która umożliwia taki montaż. A to zaledwie zalążek osobliwości.

Oprócz slotu umieszczonego na krawędzi, koncepcyjna płyta Asusa oferuje całkowicie modułowy panel I/O. Złącza są rozbite pomiędzy zestaw przystawek, podłączanych poprzez Mini-PCIe.

Fot. WP.PL (Bolesław Breczko)
Fot. WP.PL (Bolesław Breczko)

Tam, gdzie nominalnie znajdują się sloty PCI Express, w projekcie są cztery złącza M.2 z dużym radiatorem. Natomiast po drugiej stronie pojawia się jeszcze 7-calowy ekran OLED. Wyświetla podstawowe informacje diagnostyczne, w tym temperatury kluczowych podzespołów.

Do tego wszystkiego Asus zaprojektował własne złącza wentylatorów – Hydra Cortex. Ich unikatową cechą jest możliwość niezależnego sterowania kilkoma wentylatorami podłączonymi do jednego gniazda przez rozgałęziacz. Pokazano przykład z kompaktowym chłodzeniem cieczą, w którym do jednego gniazda podłączono nie tylko wentylatory, ale także pompę.

Fot. The Verge (Sam Byford)
Fot. The Verge (Sam Byford)

Owszem, niektóre pomysły wydają się nieco oderwane od rzeczywistości. Duży ekran na płycie wygląda ładnie podczas prezentacji, ale w codziennym użytkowaniu, kiedy pecet stoi pod biurkiem, dostęp do niego raczej nie byłby zbyt wygodny. Co innego w przypadku modułowego I/O – to mogłoby się sprawdzić, dając użytkownikowi możliwość dostosowania zestawu wejść-wyjść do własnych, potencjalnie specyficznych potrzeb.

Abstrahując od samego projektu Prime Utopia, Asus trochę niespodziewanie skłonił do refleksji na temat formatu ATX. Z jednej strony blisko ćwierć wieku to w branży komputerowej wręcz wieczność, z drugiej – jak to mawiają, lepsze jest wrogiem dobrego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)