Audacity Audacity 2.4.2

Strona główna Windows Multimedia Tworzenie i edycja muzyki
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Audacity to rozwijany od wielu lat, darmowy program do nagrywania, analizy i nieliniowej edycji dźwięku z obsługą wielu ścieżek i możliwością importowania MIDI. Twórcy udostępnili narzędzie dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS.

Rejestrowanie audio z Audacity

Audacity wyposażone zostało w funkcje, które pozwalają rejestrować dźwięk za pośrednictwem podłączonego do komputera mikrofonu, miksera oraz z wielu innych źródeł, a także umożliwia przechwytywanie strumieni audio. Aplikacja potrafi nagrywać wiele kanałów jednocześnie, nagrywać z 24-bitową głębią dźwięku oraz częstotliwością próbkowania do 192 000 Hz (w przypadku wysokiej jakości sprzętu częstotliwość wzrasta nawet do 384 00 Hz). Audacity pozwala nagrywać audio z niewielkimi późnieniami oraz tworzyć nagrania wielościeżkowe.

Edycja i jakość dźwięku

Edycja dźwięku przy użyciu narzędzia opiera się w głównej mierze na osi czasu, gdzie możliwe jest precyzyjne wycinanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie wybranych fragmentów ścieżki audio. Audacity oferuje nieograniczone sekwencyjne cofanie i ponawianie wykonanych przez użytkownika operacji, umożliwia edycję i miksowanie dużej liczby ścieżek, synchronizowanie ścieżek i etykiet oraz płynne zwiększanie i zmniejszanie głośności, manipulowanie prędkością i wysokością dźwięku. Program obsługuje 16-, 24- i 32-bitowe próbki, umożliwia konwertowanie częstotliwości próbkowania i formatów automatycznie w czasie rzeczywistym.

Wtyczki i efekty w Audacity

Opisywany program oferuje obsługę wtyczek z efektami LADSPA, LV2, Nyquist, VST i Audio Unit i wspiera eksperymentalne moduły rozszerzające jego funkcjonalność. Umożliwia generowanie dźwięków, ciszy, hałasów, instrumentów czy ścieżki rytmicznej, pozwala także przeprowadzać redukcje szumów, zmieniać częstotliwości (dzięki filtrom Equalization , Bass i Treble , High Pass , Low Pass i Notch Filte) oraz przeprowadzać różnego typu miksy utworów przy użyciu wysokiej jakości filtrów. Dzięki Audacity możliwe jest redukowanie lub izolowanie wokalu i tworzenie podkładów dźwiękowych dla podcastów oraz setów dla DJ-ów (za pomocą efektu Auto Duck).

Inne funkcje Audacity

Wśród innych opcji oferowanych przez program znajdziemy wsparcie dla dużej ilości skrótów klawiszowych, tryb widoku spektrogramu, konwersję kaset i nagrań do postaci cyfrowej oraz doskonałe wsparcie formatów WAV, AIFF, AU, MIDI, MP3, OGG. Dzięki zewnętrznym bibliotekom może pracować z dodatkowymi formatami, jak AC3, M4A/M4R (AAC) czy WMA.

Kluczowe funkcje Audacity:

  • nagrywanie audio z wielu różnych źródeł
  • przetwarzanie nagrań z kaset do postaci cyfrowej
  • wycinanie, kopiowanie i sklejanie ze sobą dźwięków
  • usuwanie szumów, trzasków, hałasów itp.
  • manipulowanie prędkością i wysokością dźwięku
  • wsparcie większości najpopularniejszych formatów audio
  • obsługa wtyczek rozszerzających funkcjonalność

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Do opanowania przez niespecjalistów, nagrywanie dźwięku z systemu
Trzeba poćwiczyć precyzję
ocena użytkownika
17.05.2020 15:57 • Recenzja do wersji 2.3.3

Program do szybkiej obróbki dźwięku dla niespecjalistów i podstawowej obróbki dla nieco bardziej zorientowanych. Zasadniczo oznacza to zaznaczenie ścieżek i kliknięcie właściwej funkcji, a potem eksport. Bardzo użyteczna funkcja nagrywania dźwięków z systemu. Główną trudnością jest wyrobienie sobie wystarczającej precyzji przy zaznaczaniu myszą drobnych fragmentów ścieżki. Wystarczy przesunąć zaznaczenie o kilka sekund i już zmienia nam się efekt. Ale to już kwestia wyczucia wynikającego z praktyki.

Darmowy, rozbudowany, wieloplatformowy
Może nie być wystarczający dla profesjonalistów
ocena użytkownika
20.10.2015 22:14 • Recenzja do wersji 2.1.1

Stanowczo jest to najlepszy dostępny, a zarazem darmowy program do edycji audio. Bardzo dużym jego plusem jest wieloplatformowość co pozwala uruchamiać go na dowolnym systemie operacyjnym. Do Adobe Audition trochę mu brakuje, ale początkującym i średnio-zaawansowanym użytkownikom z pewnością wystarczy :)