Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma Active - tuż za rogiem

Nie wiem, jak to możliwe. Wszystkie większe newsy ze światka KDE wrzuca na łamy DP niezmiennie ten sam użytkownik, a niektóre też trafiają na stronę główną za sprawą Redakcji. Z jakiegoś powodu oba te źródła pominęły jednak pewną bardzo interesującą nowinę. Postanowiłem wziąć sprawy we własne ręce i stąd ten wpis.

Krok po kroku, krok po kroczku...

Nie owijając w bawełnę, pierwsze tablety z Plasma Active będzie można nabyć już...za tydzień :)

No, trochę przesadziłem. Za tydzień rusza przedsprzedaż urządzenia, nabywcy mogą oczekiwać ich pod domem w Maju. Cena nie jest wygórowana, bo wynosi 200 Euro.

Szto je?

Opisywane urządzenie nosi nazwę Spark. W rzeczywistości to Zenithink C7, którego można zakupić także z Androidem. Specyfikacja:

 • 1GHz AMLogic ARM processor (Cortex-A9)
 • Mali-400 GPU
 • 512 MB RAM
 • 4GB internal storage
 • SD card slot
 • 7” capacitive multi-touch screen
 • Wifi (802.11 b/g)
 • 1x mini-HDMI Out
 • 2x mini-USB ports
 • 1.3MP webcam
 • 3.5mm audio jack
 • Weight: 360g

Głowy nie urywa, ale nie ma tragedii. Bardziej obawiałbym się o rzeczy przyziemniejsze, to jest o czas pracy na baterii oraz ekran. Już wiadomo, że łyżką dziegciu w beczce miodu będzie rozdzielczość ekranu - zaledwie 800x480. Nieco kole w oczy także brak standardu n dla sieci bezprzewodowych.

Niby tani tablet jakich wiele - każda firma chce zrobić alfę i omegę, to jest tanio i dobrze. Ciekawostką poza obecnością Plasma Active jako interfejsu jest jednak też to:

Profit made from sales of the device will be poured straight back into developing KDE Plasma Active.

Niektórym może się to wydać nielogiczne - po co utapiać kasę w urządzenia, skoro można od razu zainwestować ją w rozwój projektu? Mam dwie teorie.

Po pierwsze, pozwoli to pomnożyć fundusze, oczywiście o ile sprzedaż będzie na akceptowalnym poziomie. Wystarczy ustalić coś w rodzaju marży - koszt zakupu to pełny koszt wyprodukowania i wysyłki + ileśtam dodatkowego zysku. Teoria ta jest o tyle sensowna, że wersja z Androidem jest tańsza o około 50 Euro,

Po drugie, i chyba ważniejsze, doświadczenie. Taka testowa seria urządzeń pozwoli twórcom Plasma Active zobaczyć, jak użytkownicy reagują na ich dzieło.

Nowością w kwestii oprogramowania będzie odpowiednik app store, nakładka na repozytoria Mer.

Werdykt

Osobiście się nie skuszę, bo raz że nie lubię kupować kota w worku, a dwa że nie lubię tabletów :) Spark raczej nie dorówna na starcie produktom Apple, Samsunga czy Asusa, ale:

We are currently evaluating higher-end hardware options and intend to expand the product line over time. Our requirements are not simple, but we have already started to identify candidate systems. As with 3G, when this happens will be driven by market demand for Spark.

Może kolejne generacje Sparka już zawojują rynek. A nawet jeśli nie, cóż...Plasma Active i tak na tym zyska.

Więcej: aseigo.blogspot.com/2012/02/spark-answers.html 

linux sprzęt

Komentarze

0 nowych
Krogulec REDAKCJA  22 #1 03.02.2012 17:56

Ekran będzie pojemnościowy - więc przynajmniej tyle dobrze. BTW, wrzuciłbyś jakieś screeny z Plasma Active albo chociaż link - wpis byłby wówczas kompletny.

Ave5   8 #2 03.02.2012 18:04

Zanim ktoś się czepi w pełni jasna wersja:

Tablet będzie wydany z Plasma Active 2.0, którego w akcji na razie nigdzie nie prezentowano. Uznałem, że lepiej nic nie dać niż wsadzać foty obecnej wersji 1.0 i wprowadzać konfuzję.

lucas__   13 #3 03.02.2012 21:03

"Tablet będzie wydany z Plasma Active 2, którego w akcji na razie nigdzie nie prezentowano."
ekhm
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Plasma-Active-Two-wydana,29302.html
Jest i video ;)
O samym tablecie, oprócz kilku wpisów na blogu Arona, nie znalazłem żadnych dodatkowych informacji. Wiadomo, że będzie go napędzał Mer (rpm + zypper). Najbardziej mnie ciekawi jak rozwiążą to od strony gui i app store. Inna sprawa, że w rozwój Plasma Active w mniejszym lub większym stopniu są zaangażowaniu niemal wszyscy deweloperzy plasmy.

tfl   8 #4 03.02.2012 21:06

chyba szto eto. rosjanie nie maja slowa 'jest '

gedgon   4 #5 03.02.2012 21:30

>> Cena nie jest wygórowana, bo wynosi 200 Euro

Imho jest ostro wygorowana, skoro ten sam sprzet z Androidem mozna dostac za nieco ponad 100 dolcow.

Banan   10 #6 03.02.2012 22:23

Oj z taką rozdzielczością na 7" to było by ciężko. Identyczną mam na swoim 4" smartfonie.

  #7 05.02.2012 20:05

@lucas__ więcej informacji jest na liście dyskusyjnej openmoko. Nie mam w tej chwili linku do wątku, może Google pomoże.

  #8 06.02.2012 00:04

w niedziele w linux action show powinien być wywiad z twórcą