reklama

Badacze z UCLA stworzyli rozciągliwe i elastyczne OLED-y

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Co prawda wciąż nie mamy latających aut ani uniwersalnych domowych robotów, ale inna z ważnych z technologii znanych z filmowych wizji przyszłości przestała być tylko fantazją. Inżynierom z UCLA's Henry Samueli School of Engineering and Applied Science udało się zbudować organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED), które można swobodnie zginać i rozciągać.

Elastyczne ekrany to marzenie wielu producentów, szczególnie na rynku urządzeń mobilnych – jednak ich zbudowanie wciąż pozostaje poza możliwościami technicznymi. Co prawda Samsung właśnie zapowiedział na czwarty kwartał tego roku wydanie na rynek smartfonów o nieco zakrzywionych ekranach, ale nie radzimy ich bardziej wyginać – Park Sang-jin, dyrektor zarządzający Samsunga przyznał, że chodzi tu o pokazanie urządzeń o unikalnym kształcie, zakrzywione panele nie będą elastyczne. Podobne obietnice od LG też raczej nie wyjdą poza to, co pokaże Samsung.

Tymczasem Qibing Pei, profesor z katedry materiałoznawstwa i inżynierii w UCLA stwierdził: nasz nowy materiał będzie fundamentalnym budulcem w pełni rozciągalnej elektroniki na rynek konsumencki. Jesteśmy przekonani, że wraz ze stworzeniem rozciągliwych, cienkich warstw tranzystorów, w bliskiej przyszłości zaprezentujemy w pełni rozciągliwe interaktywne wyświetlacze OLED o grubości kartki papieru. To zapewni projektantom urządzeń elektronicznych możliwość eksplorowania zupełnie nowego wymiaru.

Celu tego badacze z UCLA są naprawdę bliscy. Zbudowane przez nich OLED-owe urządzenie rozciągano tysiąc razy, zwiększając jego powierzchnię nawet o 30% względem oryginału, bez widocznych uszkodzeń. Próbowano je także wykręcać w wielu kierunkach, a nawet przekręcać o 180 stopni – i wciąż poprawnie działało.

Jest to możliwe dzięki budowie wykorzystanego materiału: warstwa elektroluminescencyjnego polimeru umieszczona jest pomiędzy parą przezroczystych, elastycznych kompozytowych elektrod, wytworzonych ze srebrnych nanowłókien wtopionych w gumowy polimer. Wszystkie warstwy można dowolnie zginać, a całość działa w pokojowej temperaturze. Co więcej, odpowiednie ukształtowanie nanowłókien pozwala na nadanie nowemu materiałowi struktury kolumn i rzędów, dzięki czemu przestaje być on pojedynczym źródłem światła, a staje się macierzą tysięcy pikseli.

Szczegółowe informacje o nowym materiale znalazły się w artykule pt. Elastomeric polymer light-emitting devices and displays, opublikowanym w najnowszym numerze żurnalu Nature Photonics. UCLA przedstawiło także wideo demonstrujące to cudo w działaniu – zapraszamy do jego obejrzenia:

© dobreprogramy

Komentarze

reklama