r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Battle for Donetsk – gra o wojnie, której nie da się wygrać

Strona główna AktualnościROZRYWKA

Kwestią czasu było, aby trwająca we wschodniej Ukrainie wojna domowa stała się tematem przewodnim gry komputerowej. Trwający konflikt jest jednocześnie tematem nośnym i kontrowersyjnym – z tego powodu zapewne długo jeszcze przyjdzie poczekać na dużą komercyjną produkcję, w której gracz będzie mógł wcielić się w żołnierza którejś z walczących stron. Już dziś można jednak pograć w Battle for Donetsk – prostą grę działającą na desktopowych przeglądarkach i urządzeniach z systemem Android.

Rozgrywka polega na produkcji kolejnych jednostek i wysyłaniu ich do boju z wojskami wroga. To od gracza zależy czy pokieruje oddziałami powstańców czy wojskami rządowej armii ukraińskiej. Tłem dla potyczki jest słynne lotnisko w Doniecku, czyli miejsce najbardziej intensywnych walk na froncie wschodnioukraińskim. Na próżno jednak oczekiwać możliwości przeprowadzania ataku dzięki skomplikowanym strategiom – gracz ma do dyspozycji jednostki piechurów z karabinem lub wyrzutnią rakiet, medyków oraz czołgi.

Produkcja belgijskiego studia LuGus Studios z pewnością nie zyskałaby większego rozgłosu, gdyby nie zaangażowana otoczka. W rozgrywce nie da się bowiem zwyciężyć. Co prawda kończy ją eliminacja głównego pojazdu przeciwnika, jednak po zakończeniu gracz niezależnie od wyniku zobaczy planszę informującą go o porażce. Pod nią zostają zaś wyświetlone liczby ofiar w cywilach. Przedstawiciele w wypowiedzi dla ukraińskiego serwisu TSN informują, że taki stan rzeczy ma jednoznacznie podkreślać pacyfistyczną wymowę produkcji. Twierdzą oni, że celem było dla nich uświadomienia szerszej publiczności (w domyśle zapewne zachodniej) o tragedii wojny na Ukrainie.

r   e   k   l   a   m   a

Gra na ogół zbiera pozytywne recenzje użytkowników, jednak trudno uznać ją za spektakularny sukces. Niektórzy twierdzą, że rysunkowa konwencja grafiki nijak nie sprzyja promowaniu pacyfizmu. Końcowa plansza jest w zasadzie jedynym potwierdzeniem manifestu twórców. Pojawiają się nawet głosy, że program został stworzony z myślą o zapewnieniu małemu belgijskiemu studiu rozgłosu. O prawdziwości takich tez można się przekonać samemu, pobierając Battle for Donetsk z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.