Będzie Polski Standard Płatności mobilnych — UOKiK wyraził zgodę

Strona główna Aktualności

O autorze

Sześć działających w Polsce banków połączy siły, by umożliwić swoim klientom płacenie z użyciem urządzeń mobilnych. Banki będą mogły utworzyć wspólny podmiot zarządzający płatnościami pod nazwą Polski Standard Płatności.

UOKiK uznał, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby banki: PKO BP, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski przystąpiły do stworzenia wspólnego podmiotu, który będzie zarządzał systemem płatności wykonywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Klienci tych banków będą niebawem mogli smartfonem bądź tabletem płacić w sklepach i dzięki nim korzystać z bankomatów.

PSP w niezbędnym zakresie nabędzie od PKO Banku Polskiego system informatyczny, służący do realizacji płatności mobilnych. Podstawą systemu będzie wprowadzony w ubiegłym roku przez PKO BP system IKO. Możemy więc spodziewać się wprowadzenia rozwiązań przypominających znany już produkt, czyli aplikacji i serwisu internetowego, dzięki którym możliwe będą transakcje podobne do przeprowadzanych z kartą debetową. O NFC na razie PSP nie wspomina, ale zima zapewniał, że nie chce konkurować z PeoPay wprowadzonym przez Bank Pekao.

Podczas analizy koncentracji Urząd przeprowadził badanie rynku i skonsultował opinię z Komisją Nadzoru Finansowego, Narodowym Bankiem Polskim, bankami, które nie biorą udziału w inicjatywie oraz innymi operatorami płatności. Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji UOKiK, tak skomentował decyzję:

Zwróciliśmy uwagę na pozytywne aspekty planowanej koncentracji. Może ona przyczynić się do powstanie jednolitego standardu rynkowego, którego brak jest jedną z głównych barier rozwoju płatności mobilnych w Polsce. Takie transakcje będą mogły wówczas stać się alternatywą dla płatności kartami, a tym samym wpłynąć na obniżenie kosztów zakupów realizowanych przy użyciu płatności bezgotówkowych.

Wspólny system płatności mobilnych został uznany za dostatecznie otwarty, by nie ograniczał konkurencji. Pomysłodawcy zapewniają, że inni obecni na rynku, czyli inne banki, agenci rozliczeniowi, właściciele bankomatów oraz operatorzy płatności, będą mogli przyłączyć się do Polskiego Standardu Płatności i będą miały swobodę współpracy z innymi podmiotami.

© dobreprogramy
s