Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Firefox — przewodnik po programie i dodatkach

Firefox jako jedna z nielicznych przeglądarek internetowych, oddaje w ręce użytkownika całkiem spore możliwości zmiany wyglądu, ciesząc się przy tym ogromną bazą przeróżnych dodatków poszerzających jej funkcje. W niniejszym krótkim spisie, znajdziesz wg. mnie (a więc bardzo subiektywnie) najciekawsze z nich wraz z krótkim opisem. Dokładne informacje przygotowane przez autorów dodatków wraz ze zrzutami ekranu przedstawiającymi ich działanie należy szukać na stronach projektów, do których prowadzą linki. Dodatkowo dodałem również garść porad dotyczących archiwizacji ustawień przeglądarki i zmian ustawień niedostępnych z poziomu menu.

Wszystkie dodatki i zmiany które proponuję, działają na wszystkich desktopowych OS-ach, na których Firefox został wydany.

W poradniku będę wielokrotnie odnosił się do lokalizacji profilu użytkownika. Aby za każdym razem nie przepisywać litanii ścieżek, należy odnaleźć i zapamiętać gdzie lis domyślnie trzyma folder użytkownika w systemie operacyjnym, którego używasz. Czyli w:

Windows, NT 6+: %HOMEPATH%\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<nazwa profilu>\ Windows, NT 5: %HOMEPATH%\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\<nazwa profilu>\ Linux: $HOME/.mozilla/firefox/profiles/<nazwa profilu>/ Mac OS X: ~/Library/Mozilla/Firefox/Profiles/<nazwa profilu>/

Interface użytkownika

Zanim przejdę do rozszerzeń, polecam zrobić roszady w wyświetlanych pozycjach na górnej belce, które moim zdaniem nie są najlepiej rozmieszczone, a do tego w starszych wersjach zajmują niepotrzebnie dużo miejsca. W tym celu należy wcisnąć na niej prawy przycisk myszy i pobawić się dostępnymi opcjami:

 • Pasek menu:

  Po jego włączeniu, Firefox będzie wyglądał jak wersji 3.x.x (czyli ikona zamiast pomarańczowego przycisku (nie dotyczy wersji z Australis), całe menu z opcjami, brak możliwości ustawienia na nim kart). Relikt minionej epoki, ale jeśli komuś tak wygodniej/estetyczniej to tylko chwalić Mozillę, że na to pozwala. Jeśli zdecydujesz się ten pasek ukrywać, zawsze można przywołać go na żądanie wciskając lewy Alt.

 • Pasek narzędzi nawigacyjnych (nie ma go w wersji z Australis):

  Pasek z ikonami funkcji, paskiem adresowym, wyszukiwarek etc.

 • Pasek zakładek:

  Czyli pasek z zakładkami. Ja sobie go wyłączyłem, przesuwając zakładki na pasek narzędzi nawigacyjnych. W ten sposób zmniejszyłem ilość zajmowanego miejsca przez całą górną belkę.

 • Pasek dodatków (nie ma go w wersji z Australis):

  Czyli pasek na samym dole, na którym wyświetlane są skróty do opcji dodatków itp. Wyłączyłem go bo uważam, że szkoda na to miejsca. Firefox i tak wyświetla dodatkowe informacje o stronie etc. przez chwilę lub wtedy kiedy użytkownik tego zażąda i znika (lewy Alt + /).

 • Karty na górze (nie ma go w wersji z Australis):

  Czyli czy FX ma umieszczać karty nad paskiem narzędzi nawigacyjnych czy pod. Na górze lepiej, ponieważ mniej miejsca zajmuje cała belka. W nowszych wersjach, karty już są tam domyślnie umieszczane.

 • Dostosuj:

  Czyli możliwość przesuwania pasków, ikon itd. metodą przeciągnij i upuść. Nie podoba mi się zubażanie menu, ze skrótów klawiszowych nie korzystam, więc poprzesuwałem sobie używane opcje (szczególnie ikonkę zakładek, które przywodzą na myśl rozwiązanie ze starej Opery (wysuwany, boczny panel)). W wersjach z Australis, opcja ta przenosi użytkownika do menu personalizacji tzw. hamburgera, czyli podręcznego menu, które zastąpiło pasek dodatków i część opcji z paska menu.

Linki wewnętrzne

Są miejsca, niedostępne z poziomu GUI do których warto zajrzeć. Aby się do nich dostać należy wpisać na pasku adresowym (bez "http://www", bez "http://" i bez "www"):

 • about:buildconfig
  Wyświetla informacje na temat aktualnie używanego buildu przeglądarki.
 • about:config
  Pozwala na edycję wszystkich ustawień przeglądarki i jej zainstalowanych dodatków. Bajer tylko dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ można narobić bigosu w profilu przez - nazwijmy to - "nieumiejętną edycję". Przy pierwszym uruchomieniu użytkownik zostanie ostrzeżony "o możliwych problemach, utracie stabilności i wydajności". Oczywiście zignoruj to. :)

  W dalszej części poradnika, kilkakrotnie będę się odnosić do zmian parametrów w tym menu.

 • about:crashes
  Przesłane zgłoszenia awarii.
 • about:memory
  Pozawala sprawdzić aktualny apetyt lisa na pamięć operacyjną RAM.
 • about:plugins
  Pozawala przejrzeć listę wtyczek (tylko włączonych) takich jak np. Adobe Flash Player, Adobe Shockwave Player, Oracle Java, Microsoft Silverlight, Microsoft Office, Unity Player itp.
 • about:support
  Wyświetla podstawowe informacje o przeglądarce, listę zainstalowanych dodatków, zmodyfikowanych ustawień, i informacje dotyczące karty graficznej, jej sterowników.
 • about:newtab
  Nowa zakładka.
 • about:blank
  Pusta strona.
 • about:home
  Wyświetla stronę domową.
 • about:preferences
  Wyświetla menu opcji - w starszych wersjach niż 38.x.x nieco uboższe od tego do którego prowadzi link z menu. W aktualnych, zastąpiło pływające okno z opcjami.
 • about:robots
  Hmm... aha, ok... ;)

Dodatkowe modyfikacje

Wszystkie opcje przeglądarki dostępne są przez about:config. Jeśli któryś z niżej wymienionych parametrów nie istnieje, należy go dodać ręcznie (pod prawym przyciskiem myszy: Dodaj ustawienie typu).

 • browser.bookmarks.max_backups >> np. 99
  Zmienia ilość kopii zapasowych przechowywanych przy każdej edycji listy. Domyślnie jest 15.
 • browser.search.showOneOffButtons >> false
  Wyłącza nowy wygląd paska wyszukiwania, który doprowadzał mnie do szewskiej pasji. Stary, nienadający się na wersję mobilną, wyświetla nie tylko ikony ale i nazwy wszystkich wyszukiwarek przez co łatwiej jest się pomiędzy nimi przełączać.

 • extensions.blocklist.enabled >> false
  Wyłącza reklamy (!) w about:newtab, ostrzeżenia i blokady dotyczące nieaktualnych wersji wtyczek.
 • lightweightThemes.isThemeSelected >> true
  Pozawala na używanie skórki dla Personas i kompletnego motywu jednocześnie. Należy najpierw ustawić pożądany styl, później motyw który go zastąpi, a dopiero na samym końcu przestawić parametr na true. Niestety sposób ten nie działa na Firefox nowszym niż 3.6.3.
 • pdfjs.defaultZoomValue >> np. 100
  Domyślna wartość powiększenia dokumentu PDF.
 • pdfjs.sidebarViewOnLoad >> 1
  Sprawia, że przy otwieraniu dokumentu PDF, boczny pasek z listą stron będzie od razu widoczny.
 • plugins.load_appdir_plugins >> true
  Włącza możliwość wczytywania wtyczek z folderu plugins w profilu użytkownika. Przydatne w wersjach portable lub kiedy przeniesiesz profil na inny komputer i nie chcesz ponownie instalować np. Flasha.
 • "Szpiegowniki":
  Lista czego szukać i co wyłączyć dostępna pod tym linkiem.

Wyszukiwarki

Oprócz standardowych wyszukiwarek, znajdujących się w folderze z zainstalowaną przeglądarką, Ognisty Lis (tudzież Panda Mała...) pozwala na wczytywanie własnych z folderu searchplugins. Tego rodzaju wtyczki możesz pobrać ze strony Mozilli, ale niektóre serwisy oferują własne, które trzeba pobrać samodzielnie i wrzucić do wspomnianego wcześniej katalogu.

Wyszukiwarki wczytywane zarówno z "%APPDIR%\browser\searchplugins\" jak i z profilu użytkownika powinny pojawić się razem na liście. Jeśli tak się nie stanie, należy skasować pliki: search.json i search-metadata.json.

Wtyczki portable

Aby profil był jeszcze bardziej przenośny pomiędzy różnymi komputerami, można zrezygnować z instalowanych w systemie wtyczek na rzecz ich wersji portable. Oczywiście tym samym rezygnujesz z powiadomień o aktualizacjach i de facto także z samych aktualizacji (staje się to po prostu uciążliwe), obniżając poziom bezpieczeństwa całego środowiska. Na rynku jest tyle zero day'ów, które publicznie ukazują się z tak dużym opóźnieniem, że osobiście już dawno przestałem gonić za najnowszą wersją nawet samego systemu operacyjnego. Być może jest to nierozsądne podejście, ale w praktyce zwykły użytkownik i tak zainfekuje się na milion innych sposobów, a zaawansowany blokuje ramki, skrypty java itd. (więcej o tym w dalszej części poradnika), nie przegląda stron "z filmami przyrodniczymi", cyklicznie wgrywa system z obrazu etc. a więc jest znacznie mniej narażony na tego rodzaju ataki (lub ich skutki).

Na samym początku przejdź do katalogu z profilem użytkownika, utwórz folder plugins i przestaw plugins.load_appdir_plugins na true.

Adobe Flash Player

1. Pobierz Adobe Flash Player (nie polecam pobierać z głównej strony Adobe ponieważ w przypadku Windows będzie to instalator online, a do tego przy okazji będą chcieli wcisnąć crapware...). Użytkownicy Linuksa pobierają paczkę GZIP (*.tar.gz), a Windowsa z kategorii "Plugin-based browsers" (bez różnicy czy *.exe czy *.msi).

2. W przypadku "pingwina" wystarczy rozpakować paczkę i przenieść plik flashplayer.so (resztę śmieci można wyrzucić). W przypadku Windows, trzeba zainstalować i skopiować zawartość:
"C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash\" (dla wersji 64bitowej, w 32bit prawdopodobnie będzie siedzieć w "C:\Windows\System32\Macromed\Flash\").

Niewykluczone, że w przyszłości Flasha (tak jak obecnie czytnik PDF) będzie można zastąpić wbudowanym Shumway, obecnie to jednak wciąż ciekawostka.

Microsoft Silverlight

1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Silverlight. W starszych wersjach wystarczyło wypakować określone pliki z instalatora, z archiwum *.cab - w ostatniej wersji niestety nie (Silverlight przestał być już rozwijany, podobny los czeka zapewne wkrótce i Flasha).

2. Przejdź do "C:\Program Files (x86)\Microsoft Silverlight\Silverlight\" (dla wersji 64 bitowej będzie to po prostu "Program Files") i skopiuj całą zawartość, łącznie z zawartością podfolderu "pl".

A co z wersją dla Linuksa? Nie ma, ale można protezować przez wtyczkę Moonlight (nie jest już rozwijana, nie obsługuje DRM i wersji SL nowszej niż 4) lub zainstalować razem z Wine: PipeLight.

Odinstaluj wszystkie wtyczki z systemu i przejdź do about:plugins. Powinny być widoczne - jeśli nie są, coś zrobiłeś źle.

Rozszerzenia

Mogą mieć postać spakowanych archiwów ZIP (*.xpi) lub folderów o dowolnej nazwie (niektóre z dodatków przechowują swoje pliki konfiguracyjne poza swoim folderem). Zarówno dane wewnątrz XPI jak i katalogów można swobodnie edytować względem potrzeb użytkownika co daje pewną dozę swobody - pamiętać jednak należy o tym, że przy aktualizacji rozszerzeń wszystkie zmiany wprowadzone przez użytkownika do grafiki lub kodu zostaną nadpisane. Jeśli zależy ci na pozostawieniu jakiejś starszej wersji polecam zrobić kopię i zmienić nazwę dodatku z <nazwa>.xpi na np. <nazwa_staroć>.old (jeśli dodatek jest rozpakowany, wystarczy cały jego folder spakować do formatu innego niż *.zip).

Podczas instalacji, Wszystkie dodatki wrzucane są do folderu extensions.

1. Wygląd

Niewiele jest skórek, czy jak brzmi oficjalna nazwa: kompletnych motywów, a jeszcze mniej estetycznych i porządnie wykonanych. Niestety większość wygląda jak typowy tzw. programmer art. Poniżej przedstawiam garstkę wybrańców, która nie straszy swoim wykonaniem (wyłączając z tego ikonę FXChrome...).

Na początek dodatki tylko dla użytkowników wersji i forków Ognistego Lisa bez interface'u zwanego Australis. Pozostali mogą przeskoczyć od razu do następnego akapitu.

 • App Button Color

  Zmienia kolor przycisku Firefox. Niestety nie na dowolny, a jeden z 71 wybranych przez autora.

 • Iconic Firefox Menu

  Zamienia przycisk Firefox na ikonę.

 • Movable Firefox Button

  Umożliwia przesunięcie przycisku Firefox w dowolne miejsce interface'u przeglądarki (np. na jakiś z elementów wyłączonych celem jego ukrycia :)).

Poniższe dodatki przeznaczone są już dla dowolnej wersji.

 • Classic Theme Restorer (Customize UI)

  Jeśli nie podoba ci się wprowadzony w FX v28.0 interface Australis, dodatek ten pozwoli przywrócić klasyczny wygląd. Oprócz tego pozwala na szereg innych modyfikacji i jest kompatybilny z motywami.

 • Personas Plus

  Pozawala na wczytywanie własnego obrazka na tło całej górnej (w starszych wersjach także istniejącej, dolnej belki). Ze swojej strony polecam tę sympatyczną, animowaną mordzię).

 • Stylish

  Pozawala na zmianę wyglądu konkretnych stron internetowych i/lub stylu przeglądarki. Jeśli używasz FXChrome, polecam ten skrypt.

2. Zwiększanie funkcjonalności przeglądarki

 • Bookmark Duplicate Cleaner

  Pozwala wyszukać duplikaty zakładek i je usunąć. Niestety ma dosyć nieczytelny interface.

 • EPUBReader

  Czytnik e-booków w formacie EPUB.

 • FxIF

  Dodatek dzięki któremu można sprawdzić dane EXIF obrazków, takie jak np. współrzędne GPS wykonanych zdjęć ładnych dziewczyn... ;)

 • Greasemonkey

  Dodatek umożliwiający ładowanie własnych skryptów java.

 • Location Bar Enhancer

  Zamienia slashe w adresie strony internetowej na pasku adresowym w bloki. Posiada również tę samą funkcjonalność co Omnibar.

 • MinimizeToTray revived

  Dodatek dzięki któremu po kliknięciu w przycisk zrzucający okno na pasek, przeniesie się do tray'a.

 • Omnibar

  Unifikuje pasek adresowy z paskiem wyszukiwania. W aktualnych wersjach, Firefox ma już tę funkcjonalność. Dodatek może się przydać osobom zakonserwowanym na v3.6.3. ;)

 • SmoothWheel

  Dodaje możliwość tzw. gładkiego przewijania stron. Aktualne wersje Firefox posiadają już taką funkcjonalność, jednak dodatek ten oferuje znacznie więcej parametrów.

 • Snap Links Plus

  Umożliwia za pomocą ppm zaznaczyć pole z hiper linkami, po którego puszczeniu, wszystkie otworzą się jako osobne zakładki. Koniec ze żmudnym klikaniem śpm w każdy link.

 • Super Start

  Umożliwia przedstawienie ulubionych, wybranych stron internetowych w postaci miniaturek. Rozwiązanie podobne do tego z Opery 12. Super Start można ustawić jako stronę startową.

 • Tab Mix Plus

  Zwiększa kontrolę użytkownika nad zakładkami. Można blokować ich zamykanie, duplikować etc.

3. Blokowanie zła na stronach internetowych

Dodatki z tego działu służą blokowaniu reklam, zbędnych skryptów java, szpiegowania, wtyczek etc. Wymagają minimum wiedzy na temat budowy stron internetowych, ponieważ użytkownik musi sam decydować które "elementy" chce oglądać, co ma działać, a co nie.

Pamiętaj, aby dodać do wyjątków swoje ulubione strony internetowe, które zarabiają na reklamach!

 • Adblock Plus

  Służy do blokowania obrazków, ramek itp. Pozwala na wpisywanie swoich własnych reguł (w tym także wyjątków). Po instalacji należy wyrzucić wszystkie białe listy i odznaczyć w ustawieniach opcję: zezwalaj na nienatrętne reklamy.

 • Element Hiding Helper

  Dodatek do dodatku ;) Adblock Plus. Umożliwia wybór bloków i ramek na stronach internetowych.

 • Flashblock

  Blokuje wszystkie animacje produktów Adobe. Możesz zrezygnować z tego dodatku, ponieważ od którejś wersji lisa, można ustawić aby za każdym razem użytkownik był pytany czy zezwala na odtwarzanie Flash - niestety globalnie.

 • Ghostery

  Blokuje szpiegowskie trackery. Pozwala też na usuwanie ciastek flashowych i silverlight.

 • NoScript Security Suite

  Blokuje wykonywanie skryptów java, przeciwdziała atakom XSS, chroni przed click jackingiem itd. Po instalacji należy wyrzucić wszystkie białe listy.

4. Pobieranie materiałów ze stron

 • Download Flash and Video

  Umożliwia pobieranie materiałów w popularnych formatach wideo osadzonych na dowolnej stronie. Aby można było rozpocząć pobieranie należy wybrany film lub animację najpierw włączyć.

 • DownThemAll!

  Niezależny od zewnętrznych aplikacji, bogaty w funkcje manager pobierania.

 • Lightshot (screenshot tool)

  Umożliwia użytkownikowi zaznaczenie pola, z którego Lightshot zrobi obrazek. Można go potem zapisać, wydrukować przesłać na serwis społecznościowy lub automatycznie wyszukać podobnych przy pomocy serwisu ThinEye.

 • Mozilla Archive Format

  Umożliwia zapisanie strony internetowej nie tylko w HTML (plus zasoby w osobnym folderze), ale także w MHTML i MAFF.

 • Screengrab (fix version)

  Umożliwia zapisanie całej lub tylko widoczną część strony internetowej jako plik graficzny *.png lub *.jpg.

 • YouTube Video and Audio Downloader

  Pozwala na zapis filmów z YT, dostępnych w różnych rozdzielczościach i formatach.
  Uwaga: cache'uje filmy w temp i sam ich nie kasuje.

5. Transformacje tekstu

 • BBCodeXtra

  Dodatek ułatwiający wstawianie do wpisywanego tekstu kodów BBC, HTML, XHTML lub znaków specjalnych.

 • Fire Encrypter

  Szyfruje, przekształca, koduje wpisywany tekst różnymi algorytmami. Dodatek usunięty ze strony Mozilli, ale można go jeszcze znaleźć w odmętach sieci.

 • Leet Key

  Szyfruje, przekształca, koduje wpisywany tekst różnymi algorytmami.

6. Klienci

 • ChatZilla

  Klient IRC. Pozwala na wczytywanie skryptów automatyzujących różne czynności i ustalanie aliasów dla własnych poleceń.

 • FireFTP

  Klient FTP. Ubogi i wolny, ale jeśli ktoś nie posiada uprawnień administratora... na bezrybiu i rak ryba. ;)

 • Simple Mail

  Prosty klient pocztowy.

7. Pozostałe, czyli dodatki które nie poddają się powyżej klasyfikacji

 • QuickWiki

  Dodatek umożliwiający szybko sprawdzić znaczenie poszukiwanego słowa w Wikipedii (w dowolnym języku). Za pomocą skrótu klawiszowego lub przez ppm na zaznaczonym fragmencie tekstu.

 • ReminderFox

  Przypominacz różnych rzeczy, które wpisujemy do kalendarza określając np. czas wyświetlania, datę itp.

 • Ressurect Pages

  Ułatwia odnalezienie kopii już nieistniejących stron internetowych.

 • TinEye Reverse Image Search

  Za pośrednictwem serwisu TinEye, ułatwia odnalezienie w sieci wskazanego obrazka (np. większego niż ten który posiadasz).

8. Dla web deweloperów

Nie jestem profesjonalnym web deweloperem, także fachowej porady tutaj nie znajdziesz. Poniższa lista dodatków to te których ja używałem przy jakiś tam amatorskich projektach. Wydały mi się ciekawe i/lub przydatne.

Podobno godne uwagi są: Firebug i cała gama rozszerzeń do niego, Console2, HackBar, SQL Injection i Tilt 3D (akurat który nie bardzo rozumiem w jaki sposób miałby pomagać przy pisaniu strony ;p).

 • ColorZilla

  Umożliwia pobieranie próbek kolorów, zmianę kolorów na stronie itp. Przydatny przy ustalaniu kolorystyki layoutu.

 • Font Finder

  Jak wyżej, z tym że do czcionek.

 • MeasureIt

  Przydatne narzędzie dzięki któremu można zmierzyć długości pola zaznaczanego obszaru.

 • Nightly Tester Tools

  Służy między innymi do wyłączania sprawdzania kompatybilności dodatków z używaną wersją przeglądarki.

Słowniki

Jeśli posiadasz fork Ognistego Lisa (tudzież Pandy Małej ;)), który domyślnie nie jest w języku polskim (np. Palemoon) lub jeśli chcesz samemu wybierać, z którego słownika korzystać, doinstaluj je ze strony Mozilli.

W przypadku słownika, możesz wybierać aktualnie działający pod ppm. Zaznacz Sprawdź pisownię i rozwiń Języki. Powinna pojawić się lista języków (opcje widoczne wyłącznie w polach, w których użytkownik wpisuje tekst). W przypadku pakietów językowych, od razu są ustawiane na domyślne zaraz po instalacji (zmiany wymagają restartu przeglądarki).

Skrypty

Wszystkie js należy umieścić w profilu użytkownika, w folderze z którego Greasemokey ładuje skrypty, czyli folder gm_scripts.

replace_text_on_webpages.user.js

Jeśli ciebie, tak jak i mnie, irytują śmiecie dodawane do każdego postu na forach internetowych m.in przez Tapatalk polecam ten właśnie skrypt. Wrzuć go w stosowne miejsce i zmień treść względem poniższego wzoru:

// Syntax: 'Search word' : 'Replace word', "Wiadomość wysłana z * przy użyciu Tapatalk" : "", "Wiadomość wysłana z * przy użyciu Tapatalk" : "",

Kopia zapasowa profilu

Aby wykonać kopię zapasową profilu (zawierającego wszystkie ustawienia programu etc.), wystarczy po prostu skopiować cały katalog użytkownika w inne miejsce (Crash Reports nie jest potrzebny).

Jeśli używasz Windows i masz zainstalowanego WinRAR, przygotowałem batcha, który spakuje na pulpit cały wspomniany folder. Warto też wrzucić go do "C:\Windows\" (wymagane uprawnienia administratora) aby można go było wywołać z panelu uruchom:

@ECHO OFF CD "%HOMEPATH%\Application Data\Mozilla\" || CD %HOMEPATH%\AppData\Roaming\Mozilla\ "C:\Program Files\WinRAR\WinRAR.exe" a -r -rr -k -m5 -s -t %HOMEPATH%\Desktop\backup_ff.rar "Firefox"

Polecam również zmienić nazwę profilu (czyli de facto nazwę folderu), który domyślnie wygląda np. tak: "abcdef12.default" na coś bardziej swojskiego jak np. "profil Zdzicha". Trzeba też tej zmiany dokonać w "profiles.ini" (można nawet zrezygnować z katalogu nadrzędnego Profiles).

Równie dobrym, a nawet lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie profilu na inną partycję (oczywiście powyższy batch już nie zadziała). W tym celu należy zmienić treść pliku profiles.ini, ustawiając wartość parametru IsRelative na "1" i oczywiście ścieżkę do profilu na taką jaka ci odpowiada.

Przykład:

[General] StartWithLastProfile=1 [Profile0] Name=stefan IsRelative=1 Path=X:\nazwaprofilu Default=1

A co z użytkownikami Linuksa? Ci mają, a w każdym razie powinni mieć, katalog domowy a więc także profil użytkownika na osobnej partycji i nie ma sensu tego wyprowadzać gdzieś indziej.

Uff! To na razie tyle, jeśli znasz jakieś inne ciekawe dodatki podziel się namiarami w komentarzach poniżej. Listy momentami są trochę nieczytelne, ale to wina platformy blogowej - bardzo brakuje dodatkowych form formatowania tekstu. Choćby takiego bolda... ;) 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 23.06.2015 10:35

Przeczytanie wpisu uprawnia Czytelnika do uzyskania certyfikatu "posiadania kompetencji z zakresu obsługi programu Mozilla Firefox"? ;P

fot: http://g1.pcworld.pl/news/thumb/2/6/265305

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 23.06.2015 10:54

Wpis ok, ale musiałem poprawić błędy w nagłówkach. Notoryczne kropki i inne "śmieszne znaczki". Dobra robota ;)

Berion   16 #3 23.06.2015 11:55

@GBM: Trochę tak. :D Ze starą Operą można zrobić podobny poradnik-gąsienicę. Przykre że ostał się tylko Lis.

@DjLeo: Z interpunkcją mam problemy. Przyznaję.

Chciałem też dodać ikonki do każdego dodatku, ale brak bbc do kontroli rozmiaru grafik i opływania tekstu. Czy może nie ma ich tylko wpisanych do pomocy?

Autor edytował komentarz.
  #4 23.06.2015 12:12

Wpis ciekawy, ale przy tym skrypcie do kopii zapasowej należałoby wspomnieć, że ścieżkę do WinRARa trzeba zmienić na poprawną.

CzarnaZmija   9 #5 23.06.2015 12:16

mega wpis!
może zrobić serie o wszystkich przeglądarkach, a na samym końcu egzamin i przyznanie certyfikatów browser master :)

Berion   16 #6 23.06.2015 13:29

@sauler (niezalogowany): A nie jest poprawna? "Program Files (x86)" tylko dla 32bit NT6+. Czy może WinRAR zmienił katalog, w których się instaluje? Aż sprawdzę.

@CzarnaZmija: Trzeba dać znać EDX. :)

s77s   7 #7 23.06.2015 15:32

Brakuje księgi Mozilli :D
about:mozilla + Wikipedia - polecam ;-)

Niektóre dodatki zostały zbyt pobieżnie opisane, przez co nie można wyobrazić sobie wszystkich możliwości używania ich.

Greasemonkey trochę niezbyt precyzyjnie określony.
W skrócie:
To co widzimy to strona, a ta składa się z: (x)HTML ( tagów ), CSS ( styli ) i JavaScript ( skryptów ) i treści.
Stylish to j.w. modyfikacja stylów CSS przeglądarki lub konkretnej strony.
Greasemonkey ma taką samą funkcję dla skryptów JavaScript.

Dodałbym do listy dodatków:
* Page Hacker - ze względu na chociażby banalnie prostą obsługę
* Bamboo Feed Reader - świetny czytnik RSS i Atom
* Hide Caption Titlebar Plus - chowa zbędny górny pasek ( nie potrzebne dla Windows )
* HTTPS-Everywhere - używa bezpieczniejszych wersji stron ( jeśli istnieją )
* ProfileSwitcher - zmiana profili
* uBlock - blokowanie reklam
* Configuration Mania - graficzna edycja większej ilości opcji ( bez wchodzenia do about:config )
* Toolbar Autohide - tego chyba nie trzeba opisywać
* User Agent Switcher - przydatne dla developrerów

Fajny wpis. Miło się czytało ( mimo jego długości ).

ygyfygy   5 #8 23.06.2015 16:29

Z modyfikacji wyglądu polecam jeszcze firefox-theme-gnome czy jak to się nazywa (instalowałem z AUR). Wpis super.

GBM   22 #9 23.06.2015 16:40

@s77s: Ja bym polecił jeszcze about:robots - czyli...

"* Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie dopuścić, by doznał on krzywdy.
* Roboty widziały rzeczy, o których Wam, ludziom, się nie śniło.
* Roboty to Twoi plastikowi kumple, z którymi fajnie jest przebywać.
* Roboty mają lśniące, metalowe tyłki, których nie należy gryźć.

I mają plan."

s77s   7 #10 23.06.2015 16:42

@GBM: Zostało już to napomknięte we wpisie, lecz jego opis nie wiele mówi.

GBM   22 #11 23.06.2015 16:50

@s77s: Stąd moje uzupełnienie w postaci komentarza ;)

s77s   7 #12 23.06.2015 17:05

@GBM: Sorka - napisałeś o uzupełnieniu opisu, a myślałem że samo wystąpienie przeoczyłeś :-)

Azet   9 #13 23.06.2015 22:24

Kiedyś sam miałem zrobić wpis o podobnej tematyce, ale nigdy się nie zebrałem :)

Dodam od siebie:
- Add Bookmark Here 2 - dodatek znacznie rozszerzający funkcjonalność związaną z dodawaniem zakładek
- Context Search - w menu kontekstowym pod ppm pojawia się zwinięta lista wszystkich zainstalowanych wyszukiwarek, co znacznie przyspiesza szukanie
- Default FullZoom Level - zapamiętywanie poziomu powiększenia dla każdej strony osobno lub automatyczny poziom dla wszystkich
- Download Status Bar - pasek narzędziowy z aktualnie pobieranymi plikami i wszystkimi informacjami z tym związanymi
- Fasterfox - jak sama nazwa wskazuje :) duża konfigurowalność
- FindBar Tweak - znacznie rozbudowuje możliwości paska szukania (nie wyszukiwania)
- FireGestures - gesty wykonywane myszką i klawiaturą (bardzo przydatne)
- Form History Control - jeśli kiedyś pisałeś jakiś długi post i nagle przeglądarka się zawiesiła, to już wiesz po co jest to rozszerzenie :)
- GlassMyFox - efekty AeroGlass dla Windowsa 7 i Visty
- gtranslate - zaznaczamy wyraz/fragment tekstu i pod ppm mamy jego automatyczne tłumaczenie. Jeden z lepszych tego rodzaju.
- Image Zoom - dodaje zoom i obrót obrazków w menu ppm
- Informational Tab - dodaje miniaturki (po najechaniu myszką) i pasek postępu do kart
- Linkification - zamienia linki tekstowe w klikalne
- QrCodeR - tworzy kody QR z linków, które możemy zeskanować smartfonem i otworzyć w nim adresy bez przepisywania, wysyłania maili do siebie itp.
- Session Manager - rozbudowany menadżer sesji...
- smart text - wg mnie lepszy niż Location Bar Enhancer, ponieważ nadal można widzieć pełen adres strony, a jednocześnie wybierać/kasować wybrane fragmenty
- Tab Counter - zlicza ilość otwartych kart - proste, a cieszy
- Tab Scope - dodaje miniatury do paska kart
- Vertical Toolbar - pionowy pasek narzędziowy. U mnie sprawdza się jako bardzo praktyczny pasek zakładek, automatycznie pojawiający się po najechaniu kursorem na krawędź okna

Skrypty Greasemonkey:
- Direct Google Images - automatyczne przekierowanie do obrazka w wyszukiwarce grafiki. Pełna strona jest nadal dostępna w linku pod obrazkiem
- Google Favicons - dodaje favikony do wyników wyszukiwania Google
- Google Search Tools Back - przywraca pionowy pasek narzędziowy po lewej stronie
- YouTube Dark Grey - ciemny interfejs YT, stale rozwijany, co przy ciągle zmieniającym się wyglądzie serwisu jest ważne w tego typu dodatkach
- YouTube Center - bardzo (przez duże B) rozbudowany skrypt umożliwiający pełną personalizację YT

Gdyby ktoś miał problem ze znalezieniem któregoś z powyższych skryptów to wstawię link.

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #14 23.06.2015 22:27

@sauler (niezalogowany): Już wiem o co Ci chodzi. Zapewne o komunikat "System nie może odnaleźć określonej ścieżki". I tak powinno być, tam w batchu jest warunek, że jeśli nie znajdzie to ma poszukać drugiej. Tylko tak skrypt będzie działać i na XP i na nowszych Windowsach (pierwszy jest właśnie dla XP, więc jeśli ktoś odpali to na Vista lub nowszym to taki komunikat się wyświetli - zignorować, wszystko jest ok ;)).


@s77s: O Księdze Mozilli to przyznaję nie miałem pojęcia. :) Choć wolałbym żeby programiści lisa skupili się bardziej na innych jego aspektach niż robotach i księgach mozilli. ;}

Lakonicznie ponieważ szczegółowy opis dodatku jest na jego stronie. Nazwa dodatku jest jednocześnie linkiem. Trochę kiepski jest hover na dobrychprogramach bo ciężko odróżnić link od zwykłego tekstu. W każdym razie wydaje mi się że opis, choć krótki to jest wystarczająco treściwy.

Później rozwinę opis Stylish bo faktycznie ten akurat jest kiepski.

Nie sprawdzałem jeszcze Hide Caption Titlebar Plus, ale na Linuksie w Cinnamonie używałem HTitle i średnio to działało.

uBlock zignorowałem bo AdBlock jest bogatszy w opcje. Po za tym obecnie są dwa rozwijane forki i jeden oryginał, którego rozwój chyba został wznowiony.

Toolbar Autohide wydaje mi się zbędny, o wiele lepiej spisuje się wbudowana opcja. Chyba że ktoś potrzebuje widzieć dolny pasek Windowsa.

Bamboo reader bardzo mi się spodobał, na tyle że zacząłem używać RSS. ;d

"Fajny wpis. Miło się czytało ( mimo jego długości )."

A dziękuję. Dziś trochę nad nim posiedziałem i w tym tygodniu zaktualizuję wersję blogową (z wersji ODTowej ;]).

"Zostało już to napomknięte we wpisie, lecz jego opis nie wiele mówi."

Intencjonalnie, aby zaintrygowany czytelnik tam wszedł i podrapał się po głowie. :)


@Azet: Dzięki za listę, zbadam jutro.

Autor edytował komentarz.
Kużdo   9 #15 25.06.2015 15:54

Wpis super, ale zmień wystąpienia "java" na "JavaScript", bo różnica pomiędzy tymi dwoma językami jest ogromna ;)

Od siebie dodam:
- Web Developer - do... web developerki ;)
- Multi Links - zamiast Snap Links Plus - moim zdaniem dużo lepszy
- Session Manager - menedżer sesji, możemy zapisywać aktualnie otwarte karty i za kilka dni wrócić do nich, super dodatek
- uBlock - szybszy, a konfiguracja identyczna (chociaż interfejs dużo gorszy)

Berion   16 #16 25.06.2015 19:27

@Kużdo: Ja wiem, ale używam określeń "skrypty Java". Bo jakby to wyglądało? "skrypty JavaScript"? To trochę jak "pamięć RAM" lub masło maślane. ;)

A czy uBlock pozwala na blokadę wybranych np. bloków div? Jak dla mnie jest zbyt ubogi aby konkurować z AdBlockiem Plus.

A czym się różni od SnapLinks Plus? ;)

Autor edytował komentarz.
Kużdo   9 #17 26.06.2015 08:32

@Berion: Skrypty JavaScript to normalna nazwa, tak jak np. sklep odzieżowy OdzieżSklep. To jest nazwa własna, a nie skrót, więc piszemy "język skryptowy JavaScript" lub "skrypty JavaScript". RAM jest skrótem od Random Access Memory, więc w tym przypadku możemy mówić o maśle maślanym, ale i tak, nazwa ta już tak bardzo się przyjęła i jest używana, że nie ma z tym żadnego problemu. Skrypty JavaScript jednak jest poprawną nazwą, a skrypty Java nie istnieją (Java nie jest językiem skryptowym).

uBlock pozwala na takie same zasady blokowania jak AdBlock i jest od niego dużo szybszy. Dla mnie, jedynym minusem jest jego GUI, które jest koszmarne, ale poza tym, jest ok.

Ma możliwość ustawienia trzech funkcji, limit linków do otwarcia (po którym wyskakuje ostrzeżenie i możemy zdecydować czy otwieramy czy nie - zapobiega to np. otwarciu 200 linków na raz i zwieszeniu się przeglądarki) i wydaje mi się, że działa trochę lepiej ;P Ale to już może być złudne wrażenie. Generalnie, bardziej mi po prostu przypadł do gustu :)

  #18 29.06.2015 01:49

Myślałem, że będzie to coś więcęj, a to tylko przewodnik "jak dostosowałem przeglądarkę do własnych potrzeb", chociaż to i tak dużo dla np. ludzi uparcie używających jakiejś przeglądarki a nie potrafiących dodać strony startowej i wyeksportować zakładek.

Berion   16 #19 29.06.2015 18:13

@Mydło i powidło (niezalogowany): Jestem przekonany, że przekracza to świadomość przeciętnego Kowalskiego. Więc przekracza pewnie też moją (nie zrozum mnie źle, to co powyżej w zupełności mi wystarcza i nie czuję potrzeby dowiadywania się do czego służy każdy z parametrów w bazach, naleciałości Chrome itd. ;p).

Autor edytował komentarz.
  #20 29.06.2015 23:26

@Berion: Chodziło mi bardziej o to, że ktoś może instalować programy w innych katalogach :)

Berion   16 #21 30.06.2015 22:01

@sauler (niezalogowany): Jeśli ów hipotetyczny ktoś ma jakieś podstawy obsługi koputera to sobie dostosuje ścieżkę. Przecież na pałę tego nikt nie będzie wklejać, prawda? ;} Celowo nawet podałem ścieżki bezwzględne aby po pierwsze widać było do czego się odnosi, a po drugie: gdyby coś miał nie tak ze zmiennymi środowiskowymi (wtedy po samej nazwie nie da się wywołać). A jeśli tych podstaw nie ma, to i tak nie znajdzie ścieżki do miejsca w którym zainstalował - i problem z głowy.

Autor edytował komentarz.
  #22 06.08.2016 13:26

Witam
Czy ktoś mi wytłumaczy jak uruchomić w Firefoxe 64bit Portable wtyczkę Java64
Z wersją 32bitową nie mam problemu i po instalacji w podkatalogu CommonFiles\Java
Po wpisaniu about:plugins Firefox odnajduje Jave
Natomiast wersja Java64 zainstalowana w katalogu CommonFiles\Java64 niestety nie jest wyświetlana (w pluginah Firefoxa). Nie wiem w czym tkwi problem.

Oczywiście ustawione mam plugins.load_appdir_plugins na true

Berion   16 #23 06.08.2016 17:06

@comitam (niezalogowany): Nie wiem jak wczytywany jest plugin java'y, a co za tym idzie, w jaki sposób jest rozpoznawany. Jeśli appdir jest na true to tylko stamtąd może zaczytać plugin, który to z kolei powinien zaczytać i stamtąd zasoby (ale wątpię aby tak było). Więc do samych testów lepiej użyć false dla tego parametru.

A mógłbyś wylistować wszystkie pliki jakie masz w 32bitowej wersji?

Może być też tak, że 64bitowa wersji nie ma na whitelisćie (gdzieś czytałem, że w którejś z ostatnich wersji puszczają tylko flasha i java'ę). Może w tym problem? Za leniwy jestem żeby się tym zając bo java'y do niczego nie używam przez przeglądarkę.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.08.2016 17:06