Bitcoin wart już blisko 3 tys. złotych – i na tym się nie skończy

Strona główna Aktualności

O autorze

Bitcoin na dobre stał się częścią pejzażu Internetu, a stojąca u jego podstaw technologia łańcucha bloków (blockchain) znajduje zastosowanie już nie tylko w kryptowalutach – dość powiedzieć, że nawet Microsoft przygotował ostatnio zestaw narzędzi dla biznesu, które pozwolą na łatwe wdrażanie technologii wykorzystujących rozproszone rejestry. Nic więc dziwnego, że i kurs bitcoina do innych walut utrzymywał się w ostatnich miesiącach na stabilnym poziomie. Aż do początku czerwca, kiedy wartość bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć. Na największej polskiej giełdzie Bitcurex.com, cena 1 BTC zbliża się już do 3000 PLN. Czy to kolejna bańka spekulacyjna, czy też potwierdzenie przez rynek realnej wartości tej cyfrowej „monety”?

To najwyższe notowania od 28 miesięcy, kiedy to w lutym 2014 roku kurs wymiany sięgnął tysiąca dolarów amerykańskich za bitcoina, by później gwałtowanie zanurkować, wraz z towarzyszącymi temu jak zawsze deklaracjami mediów o rychłym końcu tej kryptograficznej waluty, przypominaniu historii o cebulkach tulipanów i tym podobnym opowieściom. O ile jednak cebulki tulipanów okazały się mieć ograniczoną użyteczność, a po pęknięciu ich bańki w 1637 roku nigdy nie zdołały zbliżyć się do ułamka wartości swojej szczytowej wartości, z bitcoinami najwyraźniej jest inaczej. Niezależnie od aktualnego kursu, ta cyfrowa waluta staje się coraz bardziej zaawansowana technicznie, a liczba firm akceptujących płatności w bitcoinach przekroczyła w zeszłym roku już 100 tysięcy, wśród nich są linie lotnicze (w tym nasz LOT), sklepy z grami (Steam!), platformy blogowe (WordPress!) i wiele innych.

Ten szybki wzrost wartości bitcoinów, który rozpoczął się z początkiem czerwca, nie wziął się tylko ze spekulacji na giełdach, lecz wydaje się być uzasadniony sytuacją polityczno-ekonomiczną na świecie, jak również kwestiami technicznymi. Oto pięć czynników, które wydają się najbardziej wpływać obecnie na kurs bitcoina:

1. Zmniejszenie o połowę nagród dla górników. Obecnie górnicy, czyli podmioty przetwarzające transakcje w sieci Bitcoin, za rozwiązanie kolejnego bloku z transakcjami otrzymują stałą nagrodę w wysokości 25 BTC (plus skromne prowizje z opłat za transakcje). W lipcu tego roku sieć dokona korekcji podaży bitcoinów – nagroda za wydobycie bloku skurczy się do 12,5 BTC, co całkowicie zaburzy relacje podaży-popytu na bitcoiny i może jedynie uczynić istniejące bitcoiny jeszcze bardziej wartościowymi. Przypominamy, że finalnie na świecie będzie 21 mln bitcoinów, a do tej pory wydobyto ich ponad 15,6 mln.

2. Rosnąca popularność rozproszonych rejestrów finansowych. Na Wall Street terminy takie jak „blockchain” i „distributed ledger” stały się modne, a wartość firm z sektora FinTech, oferujących takie rozwiązania bankom i giełdom, w ciągu roku wzrosła kilkukrotnie. Pojawiają się też ciągle nowe pomysły na wykorzystanie łańcucha bloków, np. do zabezpieczenia cyfrowych praw dystrybucji mediów czy zapisywania za ich pomocą publicznych ksiąg wieczystych. Wszystko to tworzy pozytywną atmosferę wokół największego i najcenniejszego dziś z rozproszonych rejestrów, czyli łańcucha bloków sieci Bitcoin.

3. Brak silnego konkurenta dla bitcoina. To prawda, w ostatnich miesiącach sporo się mówiło o kryptograficznej, programowalnej walucie Ethereum, ale wczoraj mogliśmy przekonać się, na jak kruchych nogach stąpają inne kryptowaluty. Jeden skuteczny atak hakerski na organizację DAO, zbudowaną wokół Ethereum funkcjonującego w niej jako programowalne akcje, pozwolił na wykradzenie równowartości ponad 50 mln dolarów, drastycznie obniżając wartość Ethereum i zaufanie inwestorów. Druga ważna kryptograficzna waluta, Litecoin, pod względem innowacyjności tak wiele na rynek nie wnosi, na zawsze chyba będzie skazana na bycie „srebrem dla bitcoinowego złota”.

4. Lęk przed Brexitem. Wielu analityków finansowych zauważa, że na dobry kurs bitcoina wpływa coraz większe prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Niepewność względem tego, co stanie się z walutami europejskimi po Brexicie zachęca inwestorów do poszukiwania takich form inwestycji, które będą odporne na rozmaite dziwne pomysły władz (pamiętamy, co stało się z oszczędnościami ludzi, którzy trzymali swoje pieniądze w bankach Cypru).

5. Niepewność co do dalszych losów chińskiej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaczyna otwarcie mówić o zagrożeniu ze strony gwałtownie rosnących długów korporacyjnych Chin, które mogą wywołać systemowy kryzys gospodarczy. Już dziś szacuje się je na 145% chińskiego PKB, tymczasem władze Chin niewiele robią, by to zmienić, i to z całkiem prostego powodu: bez nieustannego stymulowania gospodarki w ten sposób niebawem odnotują znaczne spowolnienie. W najlepszym razie Pekin zamierza po prostu pozwolić upaść instytucjom finansowym, które przesadziły z nierozsądnymi pożyczkami. A trzeba pamiętać, że Chińczycy mają spore oszczędności – i w obecnej sytuacji intensywnie poszukują alternatyw do inwestowania. Giełdy kryptowalut, głównie bitcoinów i litecoinów, odnotowały w ostatnich miesiącach wzrost wpływów chińskiego renminbi o kilkadziesiąt procent.

Ile więc ostatecznie miałby kosztować 1 bitcoin? Zapewne na 3 tysiącach złotych się nie skończy, sytuacja jest daleko inna, niż dwa lata temu. Mamy już gwarancję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że bitcoin nie może być objęty podatkiem VAT. Sama branża znacznie ulepszyła też procedury samoregulacyjne. Przykładowo, jak ustaliliśmy, we wspomnianym Bitcurexie działa dziś wydzielony zespół Compliance, tak jak w każdej dużej instytucji finansowej – gwarantując zgodność z regułami AML (przeciwko praniu brudnych pieniędzy) oraz KYC (weryfikacji tożsamości klienta), na poziomie, który zadowala banki.

© dobreprogramy
s