Blueconnect konkurencją dla stacjonarnego Internetu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska Telefonia Cyfrowa

, jako pierwszy operator komórkowy w Polsce, uruchomi komercyjnie 30 października br. technologię HSDPA w całej swojej sieci 3G.

Dotychczas oferowana przez PTC ERA usługa dostępu do Internetu blueconnect nie mogła konkurować jak równy z równym choćby z neostradą tp. Oczywiście nie można bezpośrednio porównywać tych usług, blueconnect jest rozwiązaniem bezprzewodowym, neostrada stacjonarnym. Ambicją sieci ERA jest jednak upowszechnianie blueconnect nie tylko pośród pozostających wiecznie w drodze biznesmenów, którzy stale muszą być w zasięgu sieci. ERA chce docierać również do użytkowników dla których posiadanie Internetu w domu jest priorytetem, mobilność zaś jest drugorzędna.

W dotarciu "pod strzechy" pomóc ma nowa technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Dotychczas blueconect nie wytrzymywał konkurencji z neostradą i innymi stacjonarnymi rozwiązaniami pod względem prędkości transferu. Oferował maksymalny transfer w trybie UMTS jedynie 384 kbit/s. HSDPA podnosi maksimum do 1,8 Mbit/s - to jest już prędkość która pozwala konkurować ze stacjonarnymi ofertami.

Co ważne, użytkownicy blueconnect, którzy korzystają już z terminali w wersji przygotowanej do technologii HSDPA, tzw. "HSDPA Ready" (oferowanych przez PTC od listopada 2005 roku), mogą je łatwo i szybko przystosować do transmisji w technologii HSDPA, przy pomocy bezpłatnego oprogramowania dostępnego na stronie blueconnect.pl.

Dotychczas aby korzystać z blueconnect konieczna była inwestycja startowa w kartę (rząd 150-200 zł), od 30 października będzie można otrzymać kartę Huawei E620 za złotówkę. Warto też podkreślić, że blueconnect może być także stosowany w komputerach stacjonarnych.

Oferta produktowa blueconnect została również wzbogacona o nowy specjalny program, "blueconnect compressor". Po zainstalowaniu tej aplikacji na komputerze użytkownik blueconnect będzie mógł szybciej przeglądać strony www, wysyłać i odbierać wiadomości e-mail oraz pobierać dane z Internetu. Niezależnie od technologii transmisji (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA), blueconnect compressor może zwiększyć szybkość połączenia, jak informuje ERA, nawet kilkukrotnie. Program blueconnect compressor działa ze wszystkimi modelami kart i modemów. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie do pobrania z blueconnect.pl dla wszystkich obecnych i nowych użytkowników blueconnect.

Sieć 3G HSDPA Polskiej Telefonii Cyfrowej obejmuje swoim zasięgiem 51 miejscowości. Wkrótce planowane jest komercyjne uruchomienie sieci w Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy i Lublinie. Do końca br. w z zasięgu sieci trzeciej generacji znajdzie się ponad 8 milionów mieszkańców naszego kraju. Oznacza to, że zostaną wypełnione zobowiązania koncesyjne, a w zasięgu sieci 3G znajdzie się ponad 20% populacji ludności Polski.

© dobreprogramy
s