Bristol przechodzi na StarOffice

Strona główna Aktualności

O autorze

Rada miejska angielskiego miasta Bristol postanowiła o migracji na pakiet biurowy StarOffice firmy Sun. Na 5500 komputerach zastąpi on używany do tej pory pakiet firmy Microsoft. Dogłębne analizy wykazały, że w przeciągu 5 lat pozwoli to zaoszczędzić aż 60% całkowitego kosztu pozyskania (TCO).

Na decyzję o migracji miały wpływ trzy główne czynniki. Pierwszym nich jest dużo niższa cena za licencję. Drugi to wynikające z analizy wnioski, że prócz ceny za zakup licencji, StarOffice jest tańszy także w utrzymaniu, szkoleniu użytkowników i wsparciu technicznym. Ostatnim, lecz nie najmniej istotnym czynnikiem jest fakt, że mimo zaciętej walki, Microsoft traci coraz więcej klientów na rynku pakietów biurowych. Większość użytkowników rezygnujących z Office przechodzi na pakiety z rodziny OpenOffice (w tym także StarOffice). Przewidywany TCO w przypadku StarOffice ma sięgać 1,2 miliona dolarów przez pięć lat, w porównaniu do 3 milionów generowanych podczas używania Microsoft Office.

Największym problemem okazało się przekonanie urzędników, że inne pakiety mogą być równie wygodne i wydajne jak produkt Microsoftu. Pakiet ten stał się praktycznie synonimem narzędzi do pracy biurowej i wielu użytkowników z trudem przystosowywuje się do innych rozwiązań.

Szczegółowe wyniki analizy władz miasta, zawierające także porady dla zainteresowanych migracją i porównania pakietów, dostępne są na stronach Open Source Academy.

© dobreprogramy
s