reklama

Chcesz zagrać w nową Zeldę? Nie daj się złapać na emulator Switcha

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild okazało się być jedną z najlepszych gier tego roku. Recenzenci prześcigają się w jej zachwalaniu, przyznając maksymalne oceny. Sęk w tym, że ta świetna gra działa na sprzęcie, który mało kto ma. Uruchomimy ją na kosztującej około 1200 zł konsoli Nintendo Wii U lub tym nowym przenośnym Nintendo Switchu, za który zapłacić trzeba ok. 1500 zł. Dodajmy do tego cenę samej gry (ok. 260 zł), a jasne się staje, że mało kto wyłoży takie pieniądze – szczególnie jeśli ma już inną konsolę i peceta. Sytuację szybko wykorzystali oszuści, którzy zaczęli zarabiać na fałszywym emulatorze Nintendo Switch.

Od razu powiedzmy to jasno. Nie istnieje nic takiego jak emulator Nintendo Switch – i pewnie jeszcze długo taki emulator nie powstanie. Pod względem architektury nowa konsola nie przypomina zbytnio starszych maszyn, wszelkie prace trzeba by było zaczynać od podstaw. A jednak pewni sprytni ludzie, wykorzystując ogromne zainteresowanie graniem na PC w nową Zeldę, zrobili wszystko, by sprawić wrażenie, że dysponują emulatorem Switcha, obecnie intensywnie rozwijanym.

Dopracowana fałszywka – ale nic takiego jak Switch Emulator nie istnieje

Głównym kanałem propagandy Switch Emulatora jest YouTube – tam możemy zobaczyć na wideo, jak program ów ładuje The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Pokaz wygląda całkiem wiarygodnie, pod spodem mnóstwo komentarzy zadowolonych, zainteresowanych internautów, nic więc dziwnego, że wielu odwiedza stronę domową projektu (switchemu.org), by pobrać emulator, tym bardziej, że jest za darmo… aby go pozyskać, wystarczy tylko wziąć udział w jednym z wybranych konkursów.

Na stronie, oprócz mających wzbudzić zaufanie informacji o opensource’owej licencji MIT, newsach o rozwoju projektu, a nawet umieszczonym na GitHubie trackerze błędów widzimy bowiem wielki zielony przycisk pobierania. Jedno kliknięcie i można wygrać iPhone’a 6 czy pobrać nowe tapety do WhatsAppa. Oczywiście do samego instalatora Switch Emulatora nigdy nie dotrzemy. Będziemy jedynie przekierowywani bez końca na różne strony, chcące wyłudzić informacje, zapisać nas do SMS-owych konkursów, a niekiedy nawet zamienić w końcówkę botnetu. Na pewno taki mechanizm przynosi swoim właścicielom sporo monet.

Jak udało się stworzyć to zachęcające wideo? No cóż, wygląda to na montaż. Wykorzystan na pewno przerobiony jedynie nieco interfejs emulatora Dolphin – zmieniona nazwa i zmienione ikony. Dolphin sam jednak najnowszej Zeldy nie uruchomi, emuluje jedynie konsole GameCube i Wii, a emulacja Wii U jest w powijakach. Oszuści wykorzystali więc wideo z emulatora Cemu. Ten majstersztyk inżynierii jest pierwszym na świecie emulatorem konsoli ósmej generacji, potrafi wiele gier dla WiiU uruchomić nawet w rozdzielczości 4K – w tym właśnie wspomnianą Zeldę (choć z wydajnością mocno ustępującą oryginałowi).

Cemu z nową Zeldą – do płynności na konsolach Nintendo wciąż trochę brakuje

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że pomimo wielu zgłoszeń oszukańczego wideo czy repozytorium na GitHubie, one wciąż są na swoim miejscu. „Zieloni” internauci, którzy chcieliby pograć w Zeldę padają ofiarą naciągaczy, a Nintendo… no cóż, Nintendo dalej żyje snem o własnościowym oprogramowaniu uruchamianym na własnościowych platformach, tracąc realne okazje do zarobienia ogromnych pieniędzy.

Powiedzmy sobie szczerze – gdyby The Legend of Zelda: Breath of the Wild pojawiła się oficjalnie na Androida czy Windowsa w rozsądnej cenie, jej sprzedaż poszłaby w miliony. A tak… mało kto kupi takie sobie konsole dla jednej świetnej gry.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama